bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skNová reality show a 8 súťažiacich. Koľkí prežijú? Triler Napospas

Prvý raz som si uvedomila, že kým príde pomoc, možno zomrieme od hladu. Pochytila ma panika, srdce sa mi prudko rozbúchalo. Tuho som zažmúrila oči, aby som potlačila nával emócií. Musím sa rýchlo spamätať, poplach ma ani nenasýti, ani nezahreje.

Napospas

Tak toto je fantázia. Mimoriadne príjemné prekvapenie a jedna z najpútavejších, aké ste v poslednom čase čítali. Nový dobrodružný triler Napospas o reality show, opustenom ostrove a 8 súťažiacich. Koľkí z nich prežijú?

Pozrite si booktrailer TU.

Opustený ostrov
Osem súťažiacich
Reality šou, v ktorej niet víťazov

Ôsmi ľudia – štyri ženy a štyria muži, ktorí sa dovtedy nepoznali -, sa dobrovoľne ocitnú na neobývanom ostrove pri pobreží Škótska, aby sa pred všadeprítomnými kamerami, no bez kontaktu s okolitým svetom pokúsili vytvoriť fungujúcu, sebestačnú komunitu. V drsných podmienkach, s minimom potrebného vybavenia. Majú na to necelý rok, potom po nich produkcia reality šou Posledné útočisko pošle loď a vrátia sa do civilizácie.

Netrvá však dlho a súťažiacim sa tento „sociálny experiment“ načisto vymkne z rúk: namiesto toho, aby ťahali za jeden povraz, čoraz častejšie vznikajú medzi nimi roztržky, utvárajú sa a rušia účelové spojenectvá. Napätie na ostrove sa vystupňuje do krajnosti, keď v stanovenom termíne žiadna loď po osadníkov nepríde. Počiatočné antipatie väčšiny voči samotárskej Maddy, ktorá do žiadnej skupinky nezapadla, napokon prerastú do otvoreného nepriateľstva a Maddy s hrôzou zisťuje, že má proti sebe sedem na všetko odhodlaných zúfalcov...

Na ostrov ich prišlo osem.
Koľkým z nich sa podarí prežiť?

Poviete si - reality show, opustený ostrov, schopnosť prežiť...nuž, nič nové, výnimočné. Ale nenechajte sa oklamať. Napospas je svižný, dynamický a pútavý príbeh. Nenudili ani pasáže, kde partia hľadá jedlo, stavajú si prístrešok, objavujú ostrov, diskutujú.

Zamilujete si hlavnú postavu Maddy, rozprávačku, ktorá je tak trošku outsiderkou a vy od začiatku tušíte, čo sa asi bude diať...no aj tak vás to ťahá dopredu. Chcete to čítať a miestami pozeráte s otvorenými ústami, čo všetko si musela od ostatných súťažiacich vytrpieť. Pritom nie je to žiadna naivka, vidí čo sa deje a správne to v duchu aj analyzuje. No musí myslieť dopredu, tiež na kamery, ktoré všetko snímajú... jednoducho veľmi dobre vystihnutý charakter a samotná postava.

Napospas je tak trochu aj analýzou ľudského správania v nie bežných podmienkach. Keď musíme strádať, keď sme zahnaní do kúta, keď sa správame stádovito, aby sme na seba neupozornili a neobrátil sa hnev/nesympatie/odpor/odsudzovanie voči nám.
Napínavá a strhujúca štúdia toxického myslenia uzavretej skupinky ľudí.

Exkluzívne autorka Sarah Goodwinová o svojej knihe.

Milan Buno, knižný publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.