bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skDetektívka v duchu klasiky Smrť a kúzelník

Spector bol známy obdivovateľ všetkého morbídneho a pýšil sa neuveriteľne bohatou knižnicou na tému zločinu a nadprirodzena. A presne pre túto „odlišnosť“ bol dokonalým partnerom pri riešení nemožných zločinov. Dobré vzťahy s kúzelníkmi majú svoje výhody – naučia vás, ako fungujú triky.

Román Smrť a kúzelník ponúka napínavý prípad vraždy v zamknutej miestnosti, inšpirovaný detektívnymi románmi zlatého veku. Nadšencov klasickej detektívky zaujme pôsobivou atmosférou Londýna 30. rokov minulého storočia a naoko nerozlúštiteľnou záhadou.

Londýn 1936. Keď gazdiná Olive Turnerová nájde svojho zamestnávateľa - popredného rakúskeho psychiatra doktora Reesa - mŕtveho v zamknutej pracovni, inšpektor Flint zo Scotland Yardu si uvedomí, že bude potrebovať pomoc svojho dávneho priateľa Josepha Spectora, kúzelníka s výnimočným talentom riešiť nevysvetliteľné záhady. Spolu vypočúvajú pestrý rad podozrivých – doktorových pacientov a členov jeho domácnosti -, odhaľujú ich temné tajomstvá a snažia sa prísť na motív ohavného činu. Keď však dôjde ku krádeži vzácneho obrazu a k ďalšej vražde v uzavretom výťahu, obaja pochopia, že páchateľa musia vypátrať čo najskôr.

Pozrite si video od autora Toma Meada:

Smrť a kúzelník je veľmi vydarená detektívka v starom štýle klasických autorov ako je Agatha Christie, John Dickson Carr, Ellery Queen. Autor sa netají tým, že ho nadchýnajú a inšpirujú...a v tom duchu sa nesie aj jeho prvý diel s kúzelníkom Josephom Spectorom.

Dobre vystavaný príbeh so zaujímavou zápletkou. Flintov priateľ Joseph Spector je profesionálny kúzelník, ktorý je veľmi všímavý a jeho pozornému zraku ujde máločo. Je ostražitý, má skúsenosti s rôznymi ilúziami a podvodmi, takže ich vie aj lepšie odhaliť.

Tom Mead veľmi verne vystihol zlatý vek detektívky v prvej polovici minulého storočia. Nevyhýba sa dokonca ani odkazom napríklad na Agathu Christie a jej knihy, či jej zmiznutie a to v súvislosti s disociatívnou fúgou, číže výpadkami pamäti, ktorými trpí aj jeden z psychiatrových pacientov.

Ako Spector hovorí: "Všetko stojí a padá na ilúzii – a my musíme zistiť, kde tá ilúzia nastala."

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.