bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skDámsky gambit. Keď je šach naozaj napínavou partiou

Ak ste videli seriál Dámsky gambit, pravdepodobne siahnete aj po knihe. Oplatí sa. A ak ste seriál ešte nevideli – začnite literárnou predlohou jedného z najúspešnejších seriálov posledných rokov spoločnosti Netflix. Príbeh o živote fiktívnej úžasne talentovanej mladej šachistky, ktorý vás vtiahne od prvých strán...a to aj v prípade, že neviete o šachu takmer nič.

Dámsky gambit.

Presunieme sa do päťdesiatych rokov minulého storočia.
Spoznáme 8-ročnú sirotu Beth Harmonovú. Počas autonehody prišla o mamu, nemá sa o ňu kto postarať a dostane sa do sirotinca Methuen Home, kde objaví svoju lásku šach. Spočiatku mĺkve nenápadné dievča prebudí z letargie jej prvá šachová partia. Už ako šestnásťročná súperí so špičkou a stáva sa z nej najlepšia americká šachistka.

Čím vyššie sa však dostáva, tým osamelejšia je. Únik hľadá v alkohole a tabletkách na upokojenie. Veľmi rýchlo zisťuje, že musí čeliť nielen súperom, ale aj svojim démonom.

Beth Harmonová je nezabudnuteľným výtvorom – Dámsky gambit je Tevisovým najpútavejším a najsrdcervúcejším dielom,“ napísal americký prozaik a esejista Jonathan Lethem a The New Yorker dodáva: „Každý, kto sa niekedy cíti stratený, odmietnutý alebo podceňovaný a pritom v sebe živí húževnatú nádej, že niečo v jeho vnútri by nejakým spôsobom mohlo zachrániť jeho život, bude túto knihu milovať.“

Dámsky gambit je vzrušujúce čítanie, plné napätia, čo by ste pri pomyslení na šach nikdy nepovedali. Práve postava Beth je úžasne vystihnutá, silná ženská postava, ktorá nie neberie ako odpoveď. Ide si za svojím, stúpa, prekonáva prekážky a je ochotná obetovať všetko pre svoju vášeň: šach.

Walter Stone Tevis bol americký románopisec a poviedkar. Dámsky gambit je v poradí jeho štvrtým dielom, ktoré bolo s veľkým úspechom spracované do filmovej podoby. Tevis bol učiteľom na strednej a vysokej škole, až neskôr sa začal venovať výlučne písaniu. Nezvládol náhlu slávu a stal sa z neho alkoholik, čo sa odrazilo aj na jeho tvorbe – jeho hrdinovia sa často vyrovnávajú so závislosťou. Medzi jeho romány patrí The Hustler, Muž, ktorý spadol na Zem, Mockingbird či Farba peňazí. Posledné roky života strávil v New Yorku, kde v roku 1984 zomrel.

Foto: Premedia, Netflix

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.