bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Coelhov  Alchymista, Facebook, Twitter a Justin Bieber.

Svetový hit Alchymista si k dnešnému dňu prečítalo pol miliardy ľudí. Neuveriteľné číslo na jedinú knihu a jej autor Paulo Coelho k nej pridáva ďalšie ohromujúce čísla. Na Facebooku má už takmer 7 miliónov fanúšikov, na Twitteri 2,6 milióna a keď v Iráne zakázali jeho knihu Alef, preložil ju do perzského jazyka a šíril po internete. Doteraz si ju stiahlo 317-tisíc ľudí.

Coelho PutinPaulo Coelho je fenomén súčasnosti. Medzi jeho fanúšikov patrí bývalý americký prezident Bill Clinton, či jeho ruský kolega Vladimir Putin. Ten ho dokonca prijal na súkromnej audiencii v roku 2006, keď Coelho cestoval po Transibírskej magistrále a pripravoval svoje ostatné dielo Alef. „Strávili sme spolu dve hodiny a celý čas sme diskutovali...ale samozrejme, nebudem prezrádzať, o čom sme sa bavili,“ usmieva sa Coelho.

Žiadny žijúci autor okrem Dana Browna nepredal viac výtlačkov z jednej knihy ako Paulo Coelho. Jeho Alchymista vyšiel v mnohých vydaniach, ako ilustrované vydanie aj ako audiokniha (v slovenčine načítaná Mariánom Geišbergom).

Coelho lukostreľbaDenne sedí za počítačom niekoľko hodín a píše blogy, odpovedá fanúšikom, diskutuje s nimi. Napríklad posledný status na Facebooku „lajklo“ 18.000 ľudí a 500 pridalo komentár. Vlani ho časopis Forbes vyhlásil za druhého najvplyvnejšieho twitteristu – vplyvnejšieho ako Lady Gaga či Barack Obama. Pred neho sa dostala iba tínedžerská pophviezdička Justin Bieber. „Je veľmi mladý. Dúfam, že dokáže svoj vplyv využiť na niečo dobré,“ odkazuje Coelho.
Coelho veľmi rád číta, cestuje, miluje počítač a internet, horolezectvo, pešiu turistiku a tiež meditatívnu formu lukostreľby. „Moja literatúra je skôr výsledkom paradoxu ako neúprosnej logiky. Paradoxom je napätie, ktoré pretrváva v mojej duši. Podobne ako pri lukostreľbe – keď luk môže byť napnutý a zároveň uvoľnený,“ vysvetľuje Coelho. „Život je neustála výzva, no ľudia majú tendenciu zotrvávať v zóne pohodlia, pretože je bezpečná. Ale ak neprijímate výzvy, ste mŕtvi!“

Táto diagnóza „pohodlia“ neveští nič dobré najmä pre západnú Coelho fanúšikoviacivilizáciu odchovanú na televízii a konzumnom spôsobe života.  „Spadá tam mnoho ľudí, ale nie všetci. Inak by som nemal toľko čitateľov. Inak by si k Alchymistovi nenašlo cestu pol miliardy ľudí,“ myslí si Coelho a dodáva: „Všetky moje knihy som napísal s láskou a nadšením, za to vám ručím!“

Každý človek je podľa Coelha súčtom svojich skúseností a sám ich dokáže či nedokáže pretaviť na niečo dobré. Ako on, keď si v mladosti zažil veľké utrpenie, ktoré je však dôležitou súčasťou jeho následnej duchovnej cesty. „Dnes sa akosi rúcajú všetky mosty – ekonomické, sociálne, politické. Existuje len jeden most, ktorý stojí a spája: kultúrny most,“ uzatvára Paulo Coelho.

Milióny ľudí Coelha milujú, mnohí ho nenávidia. V každom prípade bude mať Paulo Coelho stále svoje miesto v literárnom svete vďaka svojim myšlienkam, postoju k životu, filozofii a bojovnosti, ktorú ukazuje nielen vo svojich knihách, ale aj v bežnom živote. Jeho príbehy zostávajú nadčasové a aj po desiatkach rokov sú neustálou inšpiráciou. Ako to dokazuje Alchymista, ktorého si dodnes prečítalo neuveriteľných 500-miliónov ľudí!