bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skČo všetko ste ochotní urobiť pre záchranu svojho dieťaťa?

„Neviem, čo ma prvé priviedlo napísať o výmene bábätiek – hoci, samozrejme, predstavovala hlavnú tému viktoriánskych „senzačných románov“ –, ale počas procesu písania som zistil, že zápletka je priveľmi ovplyvnená tým, čo sa v tom čase dialo v politickom svete. Uvedomil som si, že chcem napísať o dvoch bežných ľuďoch, ktorí sa usilujú na pohľad neriešiteľnú situáciu vyriešiť dialógom a kompromisom – a keď to nefunguje, postaviť sa čelom k rozhodnutiu, vtedy sa však dialóg a kompromis stávajú zbytočnými,“ spomína si JP Delaney.

 Cudzie dieťa je veľmi čítavý príbeh a žiaľ, asi ani nie taký nerealistický. Delaney úžasne vykreslil psychopatickú osobnosť Milesa a podriadenosť Lucy. Spád to naberá hlavne od polovice knihy a dôjde to až možno k prekvapivému záveru. Rozhodne uveriteľnému, aj keď...

Ale pekne po poriadku, o čom je Cudzie dieťa?
Keď Pete Riley jedného rána otvorí dvere, netuší, že naňho čaká rodičovská nočná mora.

Na prahu stojí neznámy muž, ktorý tvrdí, že Petov dvojročný syn Theo je v skutočnosti jeho. K nešťastnej zámene došlo podľa Milesa Lamberta v nemocnici, kde v ten istý deň porodila jeho žena Lucy aj Petova partnerka Maddie.

Oba páry sú v šoku, no snažia sa nájsť cestu, ako prepojiť svoje rozdielne životy a stať sa trochu nekonvenčnou modernou rodinou. Až žaloba podaná na nemocnicu spustí oficiálne vyšetrovanie, ktoré vedie k prekvapivým odhaleniam. Ako veľmi môže jedna rodina veriť druhej? Alebo dokonca jeden partner druhému?

Pete a Maddie sú odhodlaní urobiť pre ochranu svojho dieťaťa, čo bude treba. Aj nehrať podľa pravidiel.

 „Mám rád knihy, ktoré ponúkajú etické dilemy – otázky, na ktoré neexistujú správne  odpovede. Ktoré nás prinútia zastaviť sa a zamyslieť: Ako by som sa v danej situácii zachoval?“ povedal JP Delaney na margo svojej knihy špeciálne pre slovenských čitateľov. Pozrite si jeho video:

Autor sa majstrovsky hrá s atmosférou, ktorú vyostruje a niekde až programovo a premyslene „manipuluje“ s čitateľom. Chce v nás vzbudiť silné emócie: nespravodlivosti, neférovosti, bezradnosti a bezmocnosti. A darí sa mu to. Hoci vnímate, že to je autorský zámer, šikovne vystavaný pomocou vhodných literárnych prvkov, aj tak sa necháte nachytať a zatínate zuby.

JP Delaney

Tony Strong. Také je skutočné meno britského spisovateľa, ktorý píše pod pseudonymom JP Delaney, ale tiež Anthony Capella. Napísal už niekoľko úspešných krimirománov.
Je autorom bestsellera Tá predo mnou (IKAR 2017). Tento triler vyšiel vo viac ako štyridsiatich krajinách a na jeho filmovú verziu sa podujal oscarový režisér Ron Howard.
O rok neskôr mu vyšiel ďalší bestseller Dôveruj mi (IKAR 2018). Nasledovala Dokonalá manželka a psychologický triler Cudzie dieťa je v poradí jeho štvrtým samostatným dielom.

Narodil sa v Ugande a bol kreatívnym riaditeľom britskej reklamnej agentúry.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.