bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skČo všetko nájdete v novej Knižnej revue?

Kvalitná detektívka sa nepíše, ale komponuje. A Jo Nesbø, uznávaný nórsky spisovateľ, hudobník i ekonóm, je majstrom literárnej kompozície. Svojej dobrej povesti nezostal nič dlžný ani románom Pancierové srdce, takže ak ešte stále váhate, v najnovšej Knižnej revue nájdete zaujímavú recenziu. A nielen to.

Knižná revueUž niekoľko dní kúpite najnovšie letné dvojčíslo Knižnej revue (14-15*2013), v ktorej nájdete množstvo zaujímavých informácií zo sveta kníh, úryvky (napr. z Heribanovej novinky Prelet sťahovavých vtákov), súťaže a samozrejme recenzie. Jednou z nich je aj Pancierové srdce od špičkového detektívkara Jo Nesba – mimochodom, už budúci mesiac mu vychádza ďalšia lahôdka Prízraky, ktorú môžete u nás kúpiť v predpredaji so zľavou až 20%.

Ak teda patríte k tej hŕstke, čo Nesba ešte nečítala, možno vás recenzia Pancierového srdca konečne presvedčí...a ak ste už čítali, môžete si porovnať dojmy s recenzentkou.

 

http://data.bux.sk/book/020/171/0201715/medium.jpgPancierové srdce – recenzia v Knižnej revue č.14-15
Jo Nesbø
Preklad Jozef Zelizňák
Ikar 2013

Hlavným hrdinom príbehu je opäť svojrázny vyšetrovateľ Harry Hole, ktorý svojím nekonvenčným, ba až sebadeštrukčným správaním dokáže preniknúť čitateľovi hlboko pod kožu. Navyše odhodlane bojuje nielen so zločincami či sériovými vrahmi nórskeho podsvetia, ale aj s vlastnými démonmi a prízrakmi. Tie predstavuje bohatá a neustále sa rozrastajúca sieť zlyhaní z jeho osobného života. Postava hlavného hrdinu tak nie je iba prostriedkom bravúrne rozuzľujúcim dokonale vybudovaný detektívny príbeh, ale aj prvkom samostatnej dejovej línie, ktorú čitateľ sleduje v kontexte ostatných dielov „holeoviek“.

Harry HoleV úvode Pancierového srdca sa Harry Hole vracia do Osla. Prichádza z Hongkongu, kde sa rôznymi, najmä nelegálnymi spôsobmi pokúšal zabudnúť na všetky svoje životné traumy. Dôvodom jeho návratu však nie sú dve nevyjasnené, neobvyklé úmrtia žien, s ktorými si vyšetrovatelia z oddelenia vrážd v Osle ani z nórskej kriminálnej polície Kripos nevedia dať rady, ale blížiaca sa smrť otca. Harry sa napokon, aj napriek pôvodne odmietavému postoju k prípadu, vyšetrovania ujme a čoskoro nájde prvé spojivká vedúce k vrahovi. Čitateľ sa opäť dočká napínavých scén, nečakaných odhalení a prekvapujúcich zvratov. Jo Nesbø sa s priaznivcami svojich kníh rád hrá. Necháva ich hľadať a pátrať na vlastnú päsť, ponúka im množstvo materiálu, z ktorého môžu svojvoľne dedukovať, no v cieľovej rovinke tak či tak prichádza so šokujúcim odhalením, ktorým všetky čitateľské závery nevyvrátiteľne poprie. A práve niekde v tejto hre je ukryté aj tajomstvo nezvyčajného úspechu tohto nórskeho spisovateľa.

Jo NesboPancierové srdce však nie je len tradičným kriminálnym príbehom o pátraní po zločincovi. Autor v diele nastoľuje aj filozofickú otázku významu samotného slova – vražda. Prostredníctvom úvah svojich postáv rozkrýva rôzne polohy vnímania významu tohto slova, pričom neobchádza ani večne aktuálnu problematiku eutanázie. Čitateľ sa zo zápiskov vraha dozvedá: „Vraždiť znamená len urýchľovať to, čomu nikto neujde. Smrť nerobí výnimky, a to je dobre. Život je totiž bolesť a utrpenie. Z tohto pohľadu je vražda prejav milosrdenstva.“ Hoci tieto slová patria najnegatívnejšej postave diela, predstavujú aj kľúčový bod Harryho opakovaných úvah. Vyšetrovateľa je v diele niekoľkokrát vystavený priam až existencialistickým situáciám rozhodovania sa medzi životom a smrťou, pričom je zakaždým nútený zodpovedne sa prikloniť iba na jednu stranu. Román tak okrem napätia a autentického prežívania vzrušujúceho príbehu ponúka čitateľovi aj bohatý zdroj inšpirácie v rovine filozofických úvah.

Na záver už iba jedno odporúčanie: ak ste sa rozhodli pre čítanie Pancierového srdca, prečítajte si ešte predtým Snehuliaka. Tentoraz ide totiž o trochu viac, ako iba o voľné pokračovanie.

Ľubica Psotová

Knižná revueĎalšie recenzie zaujímavých kníh nájdete v Knižnej revue 14/15, ktorá vyšla pred pár dňami.
Dozviete sa v nej aj o lúzerovi v Afrike, prečítate si Novú baladu o láske, stretnete Proroka a nájdete v nej aj sprievodcu dobou jedovou. Súčasťou Knižnej revue je aj 36-stranová príloha s prehľadom slovenskej knižnej tvorby za minulý rok.
Knižná revue 14/15 stojí iba 0,90 €!

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.