bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skČo chystá Juraj Červenák? Kedy sa vráti k sérii Stein a Barbarič?

Juraj Červenák je majstrovský rozprávač, ktorý nemá u nás v žánri historickej detektívky a fantasy konkurenciu. Presadil sa najmä ako autor historickej fantasy so slovanskými motívmi (série Černokňažník, Bivoj a Bohatier). Obrovský úspech mu priniesli historické detektívky o kapitánovi Steinovi a notárovi Barbaričovi a cyklus z čias protitureckých vojen Dobrodružstvá kapitána Báthoryho.

Kedy pribudnú nové časti v týchto sériách? Čo práve Juraj Červenák píše? Na čo sa môžeme tešiť najbližšie?

V prvom rade - Stein, Barbarič a Jaroš majú prestávku, pretože si od nich Juraj potreboval trochu oddýchnuť. A hlavne majú namierené na východ a strávia tam nejeden román, takže potreboval čas na zhromaždenie materiálov a ich štúdium, na vypracovanie zápletiek.

„Okrem toho som si chcel splniť dávny sen a napísal som román Zakliaty kláštor, ktorý by mal byť prvou knihou z cyklu Šarkanove poklady. Najmenej dvanásť rokov som nosil v hlave dva nápady – detektívku, v ktorej by Dobšinský riešil záhady s prvkami jeho rozprávok, a indianajonesovské dobrodružstvo o hľadaní bájneho pokladu na Gemeri v druhej polovici 19. storočia, ktorého hrdinom by bol slovenský pištoľník, navrátilec z Ameriky, kde bojoval v Občianskej vojne (ako to reálne urobilo mnoho slovenských a českých emigrantov) a bol strážcom zákona na Divokom západe. Napokon som sa rozhodol tieto dva námety spojiť a výsledkom je moja novinka, ktorá vyjde vo výpravnej úprave s tromi desiatkami ilustrácií Michala Ivana,“ povedal Juraj Červenák pre SkveléKnihy.sk.

Stein a Barbarič sa v roku 2023 vrátia v románe Muránska bosorka. Potom konečne dorazia do Košíc a zrejme navštívia aj ďalšie mestá na východe, určite sa zastavia v Starej Ľubovni, lebo tam bývajú Jurajovi svokrovci a vraj im to sľúbil :)

Dobrodružstvá kapitána Báthoryho?

Čakanie na nové knihy môžete zatiaľ stráviť pri čítaní tento fantastickej série. Je to epos o protitureckých vojnách v Uhorsku, Sedmohradsku, Chorvátsku a Stredomorí v druhej polovici 17. storočia. Séria má zatiaľ 5 kníh:

1. Strážcovia Varadína
2. Brána Irkally
3. Diablova pevnosť
4. Železný polmesiac
5. Hradba západu

Chytí vás hneď prvá kniha série Strážcovia Varadína. Kapitán Kornélius Báthory, šermiar, rytier a básnik, už mnohokrát preukázal svoje vojenské kvality. Ako človek však zlyhal, keď po smrti manželky zanevrel na svojho syna a radšej dal prednosť vojenskej kariére. Dnes, keď má Michal Báthory 12 rokov, Kornel chce všetko napraviť a opäť mu byť otcom. Osud však chce, aby úprimnosť svojho pokánia dokázal veľkými obeťami a podstúpil neslýchané útrapy. Michal je totiž zajatý lúpežnými martalovcami a kým sa jeho otec vystrábi z ťažkých zranení, stopy po chlapcovi pohltí Osmanská ríša. Skončil v otroctve alebo v niektorom z janičiarskych výcvikových táborov? Je len jediný človek, ktorý vie, kam presne Michala odvliekli. A ten sa práve pripojil k tureckej invázii do Sedmohradska. Kornel sa vydáva na cestu k transylvánskej pevnosti Varadín, proti ktorej už tiahne obrovská presila Turkov...

„Už za svojich „slovanských“ čias, keď som písal Černokňažníka, Bohatiera či Bivoja, opakovane som si v knihe historika Vojtecha Dangla Bitky a bojiská čítal kapitoly o protitureckých vojnách na našom území, o obliehaní Nových Zámkov, bitke pri Leviciach, slávnych osobných súbojoch uhorských bojovníkov s tými osmanskými. Tak vznikol cyklus Dobrodružstvá kapitána Báthoryho,“ spomína Juraj Červenák.

Doterajším vyvrcholením cyklu je dvojromán Železný polmesiac / Hradba západu, ktorý opisuje posledné veľké ťaženie Osmanov na územia severnej od Dunaja. Predovšetkým bitku pri Parkáne (dnešné Štúrovo) a obliehanie pevnosti Nové Zámky.

„V šiestej časti, ktorú pozvoľna pripravujem a chcel by som ju začať písať v priebehu budúceho roka, sa Báthory a jeho priatelia (i nepriatelia, prirodzene) zúčastnia oslobodzovania Nitry. Tá bola v rokoch 1663 - 1664 niekoľko mesiacov okupovaná Osmanmi. A tiež sa zapoja do veľkej bitky pod Levickým hradom,“ približuje autor.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.