bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Zánik papierových kníh sa nekoná (12.6.2009)

Čítačky ohrozia skôr printové médiá Čítačky ohrozia skôr printové médiá

Mestská knižnica v Prahe ponúkla na stiahnutie na internete popredného českého spisovateľa – Karla Čapka. Vypršala totiž 70-ročná ochranná lehota na autorské práva. Mnohí sa obávajú, že to bude znamenať postupný presun klasiky na web a tým zánik papierových kníh. Pravdou však je, že na internete neurobili veľké haló ani svetové bestsellery.
Čítačky ohrozia skôr printové médiá Už v roku 1999 sponzoroval Microsoft cenu International eBook Awards – ponúkal 100 tisíc dolárov pre najlepšie literárne dielo v digitálnej podobe. Na papierové knihy to nemalo vplyv. Začiatkom tisícročia experimentovali s publikovaním románov na webe aj majstri bestsellerov Stephen King či Frederick Forsyth, opäť s malým úspechom.

Podľa odborníkov nie je internet vhodný pre dlhé texty. Nie náhodou má väčšina úspešných internetových projektov klipovitý charakter a grafiku podobajúcu sa bulvárnej tlači. Navyše čítať z laptopu v autobuse alebo v posteli síce ide, ale nie je akosi ono. Niektorí autori tvrdia, že zverejnenie diela na nete malo naopak pozitívny vplyv na predaj papierovej verzie. Čitateľ zistil, že kniha sa mu páči, ale predierať sa ňou na počítači je otravné a zdĺhavé. To sa však môže už čoskoro zmeniť, čoraz častejšie sa objavujú kvalitné čítačky vo veľkosti knihy, do ktorej sa zmestia tisíce kníh, ľahko sa v nich pohybuje, čítanie je príjemné – obrazovka sa neleskne a neodráža svetlo ako bežné monitory. Čítačka má tak množstvo výhod: môže obsahovať celé knižnice, nezaberá miesto, podsvietený displej možno čítať aj pri zlom svetle.

Experti tvrdia, že elektronické knihy budú s najväčšou pravdepodobnosťou fungovať spoločne s papierovými. Čítačky sú ideálne médium pre odbornú literatúru, slovníky, encyklopédie a to vďaka kapacite a tiež možnosti hypertextových odkazov. Oveľa viac čítačky ohrozujú noviny a časopisy. Nielen vďaka okamžitej aktualizácii obsahu, ale aj preto, že e-ziny pracujú prostredníctvom externistov s minimálnou réžiou, zatiaľ čo klasické redakcie z nie celkom pochopiteľných dôvodov podobné modely odmietajú.

Zdroj: iHned
Foto: Techgadgets