bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skBývalá modelka Pavlína Pořízková a jej kniha Bez filtra

Všetky modelky volali a aj volajú dievčatá. Bez ohľadu na ich vek. Prečo v modelingu nie sú žiadne ženy? Pretože dievča nevie povedať nie. Dievča nepozná svoju vlastnú silu. Dievča nepozná svoju hodnotu. Dievča chce, aby ho ostatní mali radi, a tak znáša veci, ktoré by znášať nemalo...

Spisovateľka a bývalá modelka Pavlína Pořízková napísala sériu osobných a poučných esejí, v ktorých spomína na svoj život. Píše o zložitom prežívaní ženskosti v každom veku, pričom lesklé obálky magazínov necháva za sebou a hovorí priamo od srdca.
To je jej novinka Bez filtra.

Pavlína Pořízková sa narodila v Československu a preslávila sa ako modelka. Na obálke časopisu Sports Illustrated Swimsuit Issue sa po prvý raz objavila v roku 1984. V roku 1989 bola tvárou pre značku Estée Lauder, a teda jednou z najlepšie platených modeliek na svete.

Stále som hľadela do zrkadla a pozerala som sa na seba a na tú divnú vec. Plece som mala v rovnakej výške ako fotografov rozkrok. Napokon som otočila hlavu, aby som sa na to pozrela priamo, a uvedomila som si, že tá vec je pripojená k jeho telu. Pripojená k tej časti jeho tela, kde by mal byť penis...
Videla som fotky a ilustrácie penisov v škole na hodinách o zdraví a biológii, no nikdy predtým som skutočný penis nevidela a už vôbec nie rovno oproti svojej tvári.
Mohla to byť pravda?

Keď účinkovala vo videoklipe k piesni Drive od skupiny The Cars, medzi ňou a ich frontmanom išlo o lásku na prvý pohľad. On mal štyridsať, ona devätnásť. Nasledujúce desaťročia jej priniesli manželstvo, materstvo a nádejnú kariéru spisovateľky. Neskôr aj smútok, osamelosť, izoláciu a napokon rozvod.

So smrťou exmanžela – a s odhalením obrovskej zrady – Pořízková ohromila fanúšikov svojou otvorenou zraniteľnosťou a odzbrojujúcou úprimnosťou, keď sa s celým svetom podelila o to, aké to je byť ženou, ktorá musí začínať odznova.

Bez filtra je múdre a podmanivé skúmanie zlomeného srdca, smútku, krásy, starnutia, vzťahov, znovuobjavenia samej seba a hľadania zmyslu života. Pořízková v týchto úvahách odhaľuje vlastnú dušu a delí sa o to, čo sa naučila – neraz aj krutým spôsobom. Celý život sa na ňu dívali, no teraz je pripravená, aby ju aj vypočuli.

„Táto zbierka úvah obsahuje to, o čo sa chcem podeliť, to, nad čím sa zamýšľam, to, čo mi bráni napredovať, a to, čo ma ženie vpred. Je to všetko, čo je vo mne. No tieto odhalenia sa netýkajú nikoho iného. Druhých tu spomínam len do takej miery, do akej ovplyvnili môj život,“ píše Pavlína.

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.