bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Bookerova cena za literatúru (7.10.2009)

Bookerova cena za literatúru Medzi finalistami aj knihy o Československu
Prestížnu Bookerovu cenu za literatúru dnes získala britská spisovateľka Hilary Mantelová za román Wolf Hall. Cena je honorovaná 50.000 librami a o jej získanie sa uchádzalo šesť vybratých diel. Porotu najviac zaujal príbeh politických intríg, odohrávajúci sa počas vlády kráľa Henricha VIII. Laureát Bookerovej ceny má v literárnom svete okrem honoráru zaručenú aj okamžitú slávu a miesto na zozname svetových bestsellerov. Cenu udeľujú od roku 1969 a dlho bola známa pod názvom Booker Prize.
Mantelovej román očami kráľovského poradcu Thomasa Cromwella zaznamenáva prevrat, spôsobený kráľovou túžbou oženiť sa s Anne Boleynovou. Autorka v súčasnosti pracuje na pokračovaní diela. Mantelová je bývalá sociálna pracovníčka a filmová kritička, autorka poviedok, životopisnej knihy Giving Up the Ghost a niekoľkých románov vrátane Beyond Black z roku 2005, ktorý bol nominovaný na niekoľko literárnych ocenení. Bookerova cena za literatúru

Prestížna Bookerova cena je udeľovaná autorom zo Spojeného kráľovstva a z Írska, ako aj z krajín Commonwealthu a bývalých britských kolónií. Vlani Bookerovu cenu získal indický spisovateľ Aravind Adiga za svoj prvý román Biely tiger, v ktorom vyrozprával príbeh o mužovi, ktorý sníva o tom, že unikne zo života v chudobnej dedine a dosiahne úspech vo veľkom meste. Tridsaťštyriročný autor bol zároveň najmladším spomedzi finalistov.

Medzi nominovanými boli aj dvaja predchádzajúci laureáti prestížnej ceny: A. S. Byattová a J.M. Coetzee - anglická spisovateľka za knihu The Children”s Book a juhoafrický spisovateľ a laureát Nobelovej ceny za literatúru Coetzee s knihou Summertime. Šesticu doplnili ešte knihy - ”The Quickening Maze” od Adama Fouldsa, ”The Glass Room” od Simona Mawera a ”The Little Stranger” od Sarah Watersovej.

Zo stredoeurópskeho pohľadu je mimoriadne zaujímavé, že medzi finalistami sa ocitol aj Simon Mawer s románom The Glass Room, ktorý je príbehom manželského páru Landauerovcov z fiktívnej lokality v bývalom Československu. Inšpiráciou pre autora bola údajne v tejto súvislosti história brnianskej funkcionalistickej vily Tugendhat.

Zdroj a foto: Reuters, Associated Press, TASR