bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Bratislava ako na dlani

Takýto kvalitne spracovaný sprievodca nám chýbal. Predstavuje hlavné mesto ako atraktívnu destináciu na viac ako len jednodňovú či víkendovú turistiku. Kniha je ideálnym darčekom pre „cezpoľných“, ktorí sa chystajú do Bratislavy, aby spoznali jej krásy. Vďaka knižke si však prídu na svoje aj Bratislavčania – objavia v nej ducha starej Bratislavy, jej romantické zákutia, nepoznané pamiatky.

bratislavaVšetko to umocňuje skvelé grafické prevedenie knihy, ktorá je tak výborným darčekom – keďže vyšla aj v anglickej verzii, tak aj pre zahraničných turistov.

Vydavateľstvo Dajama prišlo opäť s kvalitnou a precízne spracovanou knihou. Bratislava – turistický sprievodca ponúka na 240 stranách množstvo informácií, tipov a fotografií.

Kniha je členená na päť oblastí nachádzajúcich sa na území Starého Mesta: Stredoveké mesto, Hrad a Podhradie, Hviezdoslavovo námestie a okolie, Východná časť a Severná časť.
Šiesta oblasť pokrýva pamiatky v bratislavských mestských častiach (tzv. Veľká Bratislava).

Predstavených je viac ako 160 pamiatok a turistických cieľov.
V knižke nájdete aj kapitolu o histórii Bratislavy ilustrovanej na maľovaných mapách prezentujúcich, ako mesto v danom období vyzeralo.
Ďalej sú to kapitoly Tematické prechádzky (Šľachta v Bratislave, Korunovačná Bratislava, Bratislava za hradbami, Židovská Bratislava a Bratislava pozdĺž Dunaja), Kultúra a voľný čas so súpisom pravidelných kultúrnych podujatí počas roka, zoznamom múzeí a galérii, a Praktické informácie.

Objednajte si Bratislava – turistický sprievodca.
Kupit bux.sk

Kniha je ilustrovaná približne 600 fotografiami, mapami a maľovanými mapami. Nechýbajú praktické informácie o doprave do Bratislavy a po Bratislave, Gastronómia a typické jedlá, Bratislava pre deti, Nákupy a Šport.

bratislava

Prečítajte si úryvok z knihy Bratislava – turistický sprievodca:

Maximiliánova (Rolandova) fontána

Najstaršiu bratislavskú fontánu v roku 1572 postavil rakúsky kamenár Andreas Lutringer. Zhotoviť ju dal prvý panovník korunovaný v Bratislave Maximilián, pretože po jeho korunovácii vypukol požiar a v centre mesta nebol stály zdroj vody. Na vrchole fontány stojí socha v životnej veľkosti zobrazujúca rytiera Rolanda, ochrancu miest, s podobou Maximiliána.
Legenda hovorí, že o polnoci na Silvestra socha ožíva. Rytier sa zvrtne a pokloní smerom k radnici, aby vzdal úctu dvanástim radným pánom, ktorí obetovali život pri záchrane mesta. Tento jav však môžu vidieť len rodení Bratislavčania s čistým srdcom.
Fontánu pôvodne zdobili štyria cikajúci chlapci. Tí však boli nahradení súčasnými sochami chlapcov, nakoľko pohoršení mešťania sa búrili nad nahými postavičkami. Pôvodný podstavec s cikajúcimi chlapcami sa zachoval dodnes a tvorí fontánu na nádvorí domu na Uršulínskej ulici.

Hlavné námestie

Hlavným centrom diania v meste je od samého vzniku Hlavné námestie. Už v minulosti sa tu konali nielen trhy a veselice, ale aj menej príjemné popravy. Námestie je dodnes živou tepnou mesta. Odohrávajú sa tu koncerty, trhy, vystúpenia a ďalšie kultúrne podujatia. Je obľúbeným miestom stretávania mladých i turistov. Bratislavčania si často dohadujú stretnutie v centre slovami „stretneme sa pod Rolandom“, čím myslia Maximiliánovu fontánu. Hlavné námestie sa sformovalo v 14. storočí, keď získalo štvorcový tvar. Prešlo viacerými prestavbami, pri ktorých získalo krásne paláce, domy bohatých mešťanov a fontánu. Východnej strane námestia dominuje budova Starej radnice. Usaďte sa v niektorej z typických bratislavských kaviarní a spoznajte pravú atmosféru mesta.

Miestodržiteľský palác

baPalác z roku 1762 patril miestodržiteľovi, zástupcovi panovníka v Uhorsku. Stavbu dala postaviť Mária Terézia pre svojho zaťa, miestodržiteľa Alberta Sasko‑Tešínskeho, ktorý mal za ženu jej najobľúbenejšiu dcéru Máriu Kristínu.
Palác je typickou ukážkou štátnickej architektúry 18. storočia. Po preložení  miestodržiteľského úradu do Budína boli v paláci vojaci a mestská stráž, neskôr finančné riaditeľstvo.

Kutscherfeldov palác

Rokokový palác z roku 1762 postavili na mieste troch pôvodných domov. Podľa pamätnej tabule v paláci v roku 1847 hosťoval ruský klavírny virtuóz Anton G. Rubinštejn. Do Bratislavy sa vrátil ešte niekoľkokrát. V roku 1885 v meste odohral spoločný koncert s Franzom Lisztom. V súčasnosti je palác sídlom Francúzskeho veľvyslanectva na Slovensku.

Socha napoleonského vojaka

Pred sídlom francúzskeho veľvyslanectva stojí socha symbolicky predstavujúca vojaka Napoleonovej armády opierajúceho sa o lavičku. Bronzovú sochu vytvoril sochár Juraj Meliš, aby pripomenula obliehanie Bratislavy napoleonskými vojskami.

baPalugyayov palác

Reprezentatívny palác postavili v eklektickom duchu v rokoch 1882 a 1883. Palugyayovci v 19. storočí zbohatli na obchode s vínom. Na mieste paláca v minulosti stál stredoveký dom s obrannou vežou z 13. storočia. Pre mohutné múry a výšku ho Bratislavčania nazývali Burg. Považoval sa za najstarší v meste a za srdce stredovekej Bratislavy. Pre strašidelný vzhľad sa o ňom šírili rôzne historky spojené s duchmi, ktorí sa v ňom údajne zjavovali.

Secesný dom

Je najmladšou budovou na námestí. Postavený bol v roku 1911 pre potreby banky. V pôvodnom dome z 15. storočia istý čas po moháčskej katastrofe bývala kráľovná Mária, vdova po Ľudovítovi II., ktorá sa so svojím dvorom v roku 1526 presťahovala do Bratislavy.
Dnes v dome na prízemí sídli elegantná kaviareň nesúca meno rytiera Rolanda s pôvodnými secesnými mozaikami.

Milan Buno, 22.12.2016

Bratislava v 19.storočí

ba

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.