bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skBill Gates: Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe?

Celkovo platí, že teplejšia klíma bude znamenať problémy. A okrem toho dodatočné teplo nepriamo spôsobuje ďalšie problémy; napríklad zhoršovanie búrok. Tiež prídu ničivejšie a častejšie požiare...

Bill Gates. Podnikateľ, jeden z najbohatších ľudí na planéte, filantrop a spoluzakladateľ firmy Microsoft. Posledné roky sa venoval skúmaniu príčin a dôsledkov klimatickej zmeny. Diskutoval s odborníkmi na fyziku, chémiu, biológiu, strojárstvo, financie, či politické vedy a napísal o tom vynikajúcu knihu, ktorá vyšla vo vydavateľstve Ikar a volá sa Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe.

Veľmi presvedčivo a zaujímavo napísaná kniha, v ktorej Bill Gates metodicky popisuje, čo zhoršuje našu klímu a čo by sme mali robiť, aby sme ju odvrátili. Už len oteplenie klímy, o ktorom sa veľa hovorí a ktorému mnohí neveria, bude mať veľké dôsledky na náš každodenný život. „Napríklad teplejšia klíma zníži produkciu pšenice a kukurice. Vegetačné obdobie v subsaharskej Afrike sa môže skrátiť až o 20% percent a vieme, čo to bude znamenať už pre teraz chudobných Afričanov. Zvýšené teploty neprospejú ani zvieratám, ktoré chováme na mäso a mlieko,“ popisuje na webe LepšíDeň.sk v článku Teplejšia klíma spôsobí týchto 6 veľkých problémov.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:

Bill Gates v tejto nástojčivej a presvedčivej knihe predkladá široký, praktický – a dostupný – plán zníženia emisií skleníkových plynov na nulu tak, aby sa svet vyhol klimatickej pohrome.
Čerpá zo svojich poznatkov o inováciách aj presadzovaní nových myšlienok na trhu a triezvo opisuje výzvy, ktorým čelíme. Vysvetľuje, v ktorých oblastiach už technológie pomáhajú znižovať emisie, kde ich možno využívať efektívnejšie, kde je nutný technologický prelom a kto na týchto zásadných inováciách pracuje.

Nikto však nebude trpieť len horúčavami, prípadne len záplavami a ničím iným. Takto klíma nefunguje. Vplyvy klimatickej zmeny sa sčítavajú, jeden sa pridáva k druhému. „Napríklad komáre hľadajú pri zvýšení teploty nový životný priestor (majú rady vlhko a z vysychajúcich oblastí sa presúvajú tam, kde sa vlhkosť zvyšuje), čo znamená, že prípady malárie a ďalších chorôb prenášaných komármi sa zaznamenajú na miestach, kde sa nikdy doteraz nevyskytovali,“ píše Gates vo svojej knihe.

A napokon, predkladá komplexné riešenie, ako znížiť emisie na nulu – neponúka len návrhy na vládne opatrenia, ale aj na kroky, ktoré môžu urobiť jednotlivci, aby sa za dosiahnutie cieľa zodpovedali naše vlády, naši zamestnávatelia aj my sami.

Bill Gates píše vo svojej knihe Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe naozaj veľmi názorne a konkrétne. Vysvetľuje na príkladoch, evidentne má rád grafy, tabuľky a porovnania. Ak vás teda zaujíma, ako je to s našou klímou, čo môžeme robiť a ako budú trpieť naše deti, ak nič neurobíme – táto kniha stojí za prečítanie.

Moja odpoveď na tento argument znie: Ak sa rýchlo nevyberieme smerom k nule, už dnes žijúcim ľuďom sa prihodia zlé veci (a bude ich zrejme veľa) a nasledujúca generácia bude čeliť veľmi zlým veciam. Aj keď klimatická zmena nepredstavuje existenčnú hrozbu pre ľudstvo, väčšine ľudí ublíži a tých najchudobnejších ešte väčšmi zbedačí. Jej následky sa budú zhoršovať, až kým neprestaneme uvoľňovať do atmosféry skleníkové plyny, a zaslúži si rovnakú prioritu ako zdravotníctvo a vzdelávanie.

Milan Buno, literárny publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.