bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skBeznádejná, ktorá rozplakala desaťtisíce...

Nechceme vás rozplakať, ale takéto knihy vedia pohnúť srdcami. Pravdou však je, že desaťtisíce mladých čitateliek mali po jej dočítaní slzy v očiach a ostatných čitateľov prinajmenšom zamrazila. Jedna z najpredávanejších kníh v USA v roku 2013. Príbeh Colleen Hooverovej, ktorý prekvapil čitateľov i literárnych kritikov.

O čom je knižná novinka Beznádejná?
Končí sa horúci august a sedemnásťročná Sky je nervózna, pretože ju čaká prvý deň v škole. Až doteraz ju učila doma nevlastná mama, no keďže Sky chce ísť na vysokú školu, musí nazbierať skúsenosti a chce spoznať nových ľudí. Vtedy ešte netuší, že o dva mesiace bude jej život absolútne hore nohami.

Sky nastúpi do školy, ale spolužiaci ju prijmú nepriateľsky. Okrem jediného čudáka, vtipného gaya Breckina, ktorý je v škole tiež nový a rovnako ako ona miluje knihy. Uzavrú spojenectvo, že sa pokúsia pretĺcť posledným ročníkom spoločne a ako so smiechom dodávajú – aby tiež zabránili dvom nevyhnutným samovraždám.

Zena „Rád čítaš?“ ukážem na knihu, čo z nej trčí. Nie je to učebnica, ale ozajstná kniha. Myslela som si, že nová internetová generácia takým veciam nerozumie. Vytiahnem knihu a sadnem si oproti nemu. „Čo je to za žáner? Prosím, nevrav, že sci-fi.“
Oprie sa dozadu a usmeje sa, akoby niečo vyhral. Možno aj vyhral – veď s ním sedím pri stole, nie?
„Záleží na tom, čo je to za žáner, ak je samotná kniha dobrá?“ opýta sa.

Okrem Breckina však Sky stretne aj Deana Holdera. Jeho povesť sukničkára a násilníka ho predchádza a Sky vie, že by sa mu mala vyhýbať. No čosi ju na ňom priťahuje, čoskoro zisťuje, že nie je taký, ako na prvý pohľad vyzerá a puto medzi nimi nezadržateľne mocnie. Ich komplikovaný vzťah sa už-už mení na krásnu lásku, no vtedy sa to stane. Do života zamilovaných kruto zasiahne desivá pravda.
Pravda, ktorá dlho zostávala utajená.
Pravda, ktorá bolí.

MužJedného dňa totiž Sky u Holdera náhodou natrafí na starú fotografiu, z ktorej pochopí, že sa s ním a s jeho sestrou poznali už ako deti. Práve Holder bol svedkom toho, ako Hope, dievčatko od susedov, neznáma žena uniesla zo záhrady ich domu. Kto je vlastne Sky a čo má spoločné s nešťastím malej Hope?
Dávno zabudnuté spomienky sa vracajú a Sky zúfalo dáva dohromady skladačku svojho života od zvláštneho správania adoptívnej matky až po hrozné rodinné tajomstvo z detstva. Bude jej Holder oporou? Dokáže ju vrátiť späť do normálneho života plného lásky a vášne?!

Prečítajte si ďalší úryvok z novinky Beznádejná:
Zatvorí oči, zaborí si tvár do môjho krku. Nedokáže sa na mňa pozerať. „Neviem, ako si s tým poradiť. Neviem, či je to nesprávne, alebo či to naozaj potrebuješ. Bojím sa, že ak to urobím, bude to pre teba ešte ťažšie.“
PárTie slová sa mi zabodnú do srdca. Presne viem, čo tým myslí. Ani ja netuším, či práve toto potrebujem. Neviem, či to nezničí všetko medzi nami, no zúfalo túžim vziať to môjmu otcovi. Riskovala by som pre to všetko. Ruky sa mi roztrasú, znova sa rozplačem. Holder má tvár zaborenú v mojom krku a hladká ma po tvári. Cítim, že aj on zadržiava slzy. Spôsobuje mu to rovnaké muky ako mne. Viem, že mi rozumie. Pobozkám ho na krk a nadvihnem sa. Mlčky prosím, aby urobil, o čo ho žiadam.
Poslúchne. Pritisne sa ku mne, pobozká ma na sluchu a pomaly vojde do mňa.
Hoci to bolí, nevydám ani hláska.
Hoci potrebujem vzduch, nedýcham.
Nemyslím na to, čo sa práve deje. Vlastne vôbec nepremýšľam. Predstavujem si hviezdy na svojom strope a zíde mi na um, že keby som ich strhla, už by som ich v živote nemusela počítať.

Milan Buno
21.januára 2014

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(21. januára 2014 v 11:37)
určite si ju prečítam
(21. januára 2014 v 11:55)
Mám rada takýto štýl príbehov. Človek môže aj predvídať, ale občas z toho bude niečo úplne iné. Túto knihu si určite prečítam.
(10. februára 2014 v 16:46)
Vyborna kniha, lahko sa citala..napinava, krasne opisane pocity hlavnej hrdnky.