bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skBeyond the Story: 10 rokov príbehu BTS

Beyond the Story: 10 rokov príbehu BTS je prvou oficiálnou publikáciou, ktorá vyšla k 10. výročiu BTS. Skupina sa významne zaslúžila o šírenie osvety o témach ako sú sebaúcta, či duševné zdravie medzi mladými ľuďmi.

BTS je juhokórejská hudobná skupina, ktorá má sedem členov. Debutovali v roku 2013 s albumom 2 Cool 4 Skool. Pôvodne vznikli ako hip-hopová, skupina, ale momentálne tvorí ich repertoár viacero žánrov vrátane EDM, rocku, R&B a ďalších. Pozornosť a priazeň verejnosti si získali vďaka svojim textom, ktoré sa často témam ako sebaúcta, sociálne problémy, či psychické zdravie. Inšpiráciu nachádzajú v psychológii.

Vytvorenie K-popovej skupiny na mieru je ako produkcia hollywoodskeho trháku. Všetko zlučuje do jedného úsilia vrátane kapitálu, plánovania, reklamy a PR, dokonca aj značka samotnej spoločnosti. Napriek tomu v tomto odvetví vládne taká veľká konkurencia, že za úspešných možno považovať len približne päť chlapčenských a päť dievčenských skupín za desaťročie...

Príbehy, ktoré presahujú všetko, čo už o BTS viete. Prvé oficiálne rozprávanie o členoch BTS a ich dospievaní, ´The Most Beautiful Moment in Life´. Napísané počas troch rokov po rozhovoroch s novinárom Myeongseokom Kangom, v ktorých sa BTS podelili o osobné príbehy zo zákulisia ich doterajšej cesty.

Medzi ich celosvetové úspechy patrí ocenenie Najobľúbenejšie duo alebo kapela v kategórií Pop/Rock, Najlepšia skupina a Najlepšie živé vystúpenie na Európskych hudobných cenách MTV 2019.  Počas turné Love Yourself World Tour – Love Yourself, Speak Yourself (2019), sa stali prvým umelcom z Ázie a prvým zahraničným umelcom, ktorý vypredal 2 po sebe idúce dni na štadióne Wembley (UK). Stali sa komerčne najpredávanejším umelcom, ktorý hral na štadióne Rose Bowl Stadium (USA).

Spoločne s organizáciou  UNICEF sa podieľajú na kampani proti násiliu, ktorá nesie názov Love Yourself. Na konci roku 2018 v rámci tejto kampane mali príhovor na 73. zasadaní Spojených národov. Prezident Južnej Kórey im udelil Ocenenie za kultúrne zásluhy (Order of Cultural Merit) za šírenie kórejskej kultúry a jazyka. Vekovo sú najmladší zo všetkých ocenených v histórií.

Myšlienka „dať hlas tínedžerskej realite prostredníctvom textov“ znela v predstavách skvele, ale niekto ich musel najskôr zložiť. Bang Si-Hyuk sa rozhodol, že skladatelia v skupine – RM, SUGA a j-hope – sa ujmú úloh hlavných textárov už od prvého albumu. Ako však ukázali rozdiely v názoroch Banga a RM-a, nebolo ľahké vytvoriť texty, ktoré by uspokojili hip-hopovú scénu aj idolový priemysel. Nikoho by neprekvapilo, keby tieto snahy zlyhali. Aj RM priznáva, že akceptovať hudobné smerovanie ich prvého albumu nebolo jednoduché.

„Počúval som množstvo hudby, takmer akoby som ju študoval. Išlo o skladby v súčasnom štýle, vnímal som ich a analyzoval. V skutočnosti trvalo tuším viac než rok, kým som si tieto trendy úprimne zamiloval a začal ich prijímať,“ tvrdí jeden z členov.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.