bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skBarack Obama o politike, i osobnom živote. Autobiografia Zasľúbená zem

Zasľúbená zem je strhujúce osobné rozprávanie o tom, ako sa tvorí história, z pera prezidenta, ktorý posilnil vieru Američanov v silu demokracie.

V dlho očakávanej prvej časti memoárov prináša Barack Obama príbeh neuveriteľnej odysey mladého muža hľadajúceho svoju identitu, ktorý sa nakoniec stane vodcom slobodného sveta. Obama úprimne odkrýva detaily svojho politického vývoja a približuje kľúčové chvíle pôsobenia na poste prezidenta Spojených štátov amerických počas svojho prvého funkčného obdobia – v čase prevratných a dramatických zmien.

„Veľmi napínavá je napríklad kapitola, ktorá je o tajnom zásahu v Pakistane, pri ktorom Spojené štáty zabili bin Ládina. Obama vysvetľuje, ako CIA prišla na to, kde sa asi bin Ládin nachádza, ako sa rozhodovali a akú formu bude mať útok na komplex v Pakistane. Či to bude akcia mariňákov alebo zásah dronom či niečo iné a nakoniec s Obamom sledujeme nervydrásajúci samotný zásah v reálnom čase,“ približuje knihu prekladateľka do slovenčiny Katarína Gabriš v rozhovore pre LepšíDeň.sk.

Obama nás pozýva na neodolateľnú púť, počnúc najranejšími politickými ambíciami cez rozhodujúce víťazstvo v iowskom volebnom zhromaždení, ktoré ukázalo silu lokálneho aktivizmu, po prelomovú noc 4. novembra 2008, keď sa stal 44. prezidentom Spojených štátov a prvým Afroameričanom na najvyššom poste krajiny.

Obama uvažuje o svojom pôsobení v úrade prezidenta a jedinečným spôsobom skúma obrovský dosah aj limity prezidentskej moci. Dovolí nám pritom nazrieť do dynamiky americkej straníckej politiky a medzinárodnej diplomacie.

Vezme nás so sebou do Oválnej pracovne aj do Situačnej miestnosti Bieleho domu, zavedie nás do Moskvy, Káhiry, Pekingu a na ďalšie miesta, ktoré navštívil. Prezrádza nám, na čo myslel, keď zostavoval svoj kabinet, bojoval s finančnou krízou, stretol sa s Vladimirom Putinom a s ďalšími štátnikmi.

Dozvieme sa, ako prekonal zdanlivo neprekonateľné rozpory pri schvaľovaní zákona o dostupnej starostlivosti, vzoprel sa generálom v otázke americkej stratégie v Afganistane, reformoval Wall Street, zasahoval po ničivej havárii Deepwater Horizon či schválil operáciu Neptúnov trojzubec, ktorá vyvrcholila usmrtením Usámu bin Ládina.

Zasľúbená zem je hlboko osobný introspektívny príbeh muža, ktorý uzavrel stávku s históriou a vypracoval sa z lokálneho politika až na svetové javisko. Obama úprimne rozpráva o hľadaní rovnováhy medzi rozhodnutím kandidovať na najvyšší úrad z pozície muža čiernej pleti, prijatím očakávaní, ktoré naňho kládla generácia volajúca po naplnení prísľubu „nádeje a zmeny”, a zvládnutím morálnej výzvy urobiť správne rozhodnutie, keď ide o veľa.

„Myslím, že by sa ako spisovateľ určite nestratil, je výborný rečník a jednoznačne vie narábať so slovom,“ dodáva v rozhovore prekladateľka Katarína Gabriš.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.