bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skAriadna. Kde sa skončí jej cesta za šťastím?

Volám sa Ariadna a som krétska princezná, ale môj príbeh nás zavedie ďaleko od skalnatého pobrežia mojej rodnej krajiny. Môj otec kráľ Minos mi s obľubou vykladal, ako pred rokmi dobyl Megaru a podrobil si Atény len vďaka svojmu bezchybnému úsudku a nespochybniteľnej morálke.

Ariadna bola krétska princezná, ale jej cesta za šťastím sa z vôle bohov skončila na ostrove Naxos...
Nový príbeh Ariadna je strhujúci príbeh o láske a strate. Nádherne vyrozprávaný príbeh ženy, ktorá trpí osudom väčšiny žien, čo prežívajú útrapy s egoistickými mužmi.

Princezné Ariadna a Faidra, dcéry obávaného krétskeho kráľa Minoa, vyrastajú v paláci rovno nad tajuplným labyrintom, odkiaľ sa ozýva dupot a hrôzostrašný rev uväzneného Minotaura – netvora s ľudským telom a býčou hlavou. Krvilačný tvor, ktorý sa každý rok domáha ľudských obetí, je najväčšou potupou kráľa Minoa, pretože sa zrodil zo spojenia jeho manželky Pasifae a bieleho býka. Minos povolá na svoj kráľovský dvor slávneho sochára a vynálezcu Daidala a prikáže mu postaviť podzemné bludisko, kam uvrhne hrôzostrašnú príšeru.

Keď sa na Kréte zjaví aténsky princ Teseus, ktorý má byť so svojimi druhmi obetovaný Minotaurovi, mladučká Ariadna sa doňho na prvý pohľad zaľúbi a rozhodne sa ho zachrániť. Ak mu však pomôže zabiť netvora, zradí svoju rodinu a vo svete ovládanom vrtkavými bohmi môže za podobnú trúfalosť draho zaplatiť.

Ariadna už počula veľa príbehov o odvážnych ženách, ktoré pomohli milovaným mužom vykonať hrdinské skutky a neskôr za to pykali. Je však odhodlaná vziať svoj osud do vlastných rúk, i keď netuší, aké následky bude mať jej rozhodnutie. Dočká sa šťastného konca po boku statočného hrdinu? Alebo sa stane obeťou milencovej bezohľadnej ctižiadosti?

„Saintovej svieže, pôsobivé rozprávanie vykresľuje mytologické postavy ako ľudí z mäsa a kostí a zavedie čitateľa do zložitého sveta, kde hrdinovia nekončia práve najšťastnejšie,“ napísali v New York Times.

Ariadna je naozaj podmanivý príbeh o náladových bohoch, mladých sestrách, krvilačnom netvorovi...a láske. Vášni. Slobode. Odvahe a sile.

„Raz budeš stáť pred uchváteným davom a líčiť mu veľkolepú smrť býčieho muža v spletitých chodbách labyrintu vytesaného do skál. Keď nadíde ten deň, nezabudni spomenúť moje meno.“
Úryvok z Ariadninho listu Teseovi, Ovídiove Listy heroín

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.