bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skAnton Heretik a jeho nová kniha DOBRO

„V knihe ide o príbehy skutočných ľudí. Do terapie ich priviedli bolestné životné skúsenosti a trápenia. Často sme sa zaoberali veľmi intímnymi a citlivými skúsenosťami. Dôvernosť a mlčanlivosť je v psychoterapii podstatnou etickou zásadou,“ tvrdí psychológ a súdny znalec profesor Anton Heretik na margo svojej novej knihy. Pred pár rokmi vyšlo Zlo. Spomienky súdneho znalca...a teraz je tu s knihou Dobro. Príbehy zo psychoterapie.

Približuje príbehy trinástich klientov, ktorých sprevádzal počas psychoterapie pri hľadaní dobra – ich vlastnej múdrosti, ktorá im môže pomôcť zvládať duševné ťažkosti, životné problémy či zložité vzťahy. Terapeut je fascinovaný rôznorodosťou pováh i osudov a odhodlaním hľadať zmysel života. Nie je to zbierka pracovných úspechov. O svojich klientoch píše s rešpektom. A s pokorou, ktorá zodpovedá zložitosti práce psychoterapeuta.

Riešia sa partnerské a rodinné vzťahy, práca, spánok a nočné mory, perfekcionizmus, arogancia ap. Heretik ich výborne popisuje, ukazuje na prepojenie s minulosťou, na dôsledky a nastoľuje možné riešenia, či aspoň pochopenie daného problému.

Anton Heretik píše napríklad o tom, že často je celý priebeh terapie skoncentrovaný v prvom sne klienta. Spomína vnútorného kritika, ktorému Nemci hovoria Besserwisser a v terapii môže byť veľmi dôležitý. Viackrát sa hovorí o chorobných slušniakoch, ktorí sa snažia každému vyhovieť.
Určite vás zaujme koncept dosť dobrej matky, ktorý spomína v jednom z príbehov a prišiel s tým pojmom britský psychoanalytik Donald Winnicott.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:

 

Britský psychoanalytik Donald Winnicott prišiel s veľmi užitočným konceptom „dosť dobrej matky“ (good enough mother). Zjednodušene povedané – deti nepotrebujú perfektné matky. Tie svojich potomkov skôr ničia očakávaniami a nárokmi, ktoré sú väčšinou odrazom ich vlastných nenaplnených ambícií. Deti perfektných matiek musia chodiť na výberové školy, výborne prospievať, po škole navštevovať športové, jazykové, výtvarné či hudobné krúžky. Dieťa potrebuje dosť dobrú matku, ktorá mu zabezpečí potrebu istoty a lásky: je nablízku, ale necháva mu priestor na vlastný život. Mnohé moje klientky majú pocit, že vo výchove zlyhávajú a nie sú ako matky dosť perfektné. Myslím si, že to platí aj pre mužov. Myšlienku dosť dobrého otca som opakovane rozoberal s rozvedenými mužmi, ktorí so svojimi exmanželkami stále rivalizovali a chceli za každú cenu dokazovať, že sú lepšími rodičmi. Aj Ela si často musela pripomínať, že pre svoje deti robí veľa, že akékoľvek nasadenie nezmení dcérino postihnutie. Toto uvedomenie jej pomohlo, aby myslela viac na seba a na sebarealizáciu.

Ak sa chcete viac dozvedieť o Dobre, prečítajte si 13 skutočných príbehov v knihe Antona Heretika, z jeho praxe psychoterapeuta, v ktorej vie skvele prepojiť svoje nesmierne znalosti, schopnosti a predchádzajúce skúsenosti s empatiou a ľudským prístupom ku svojím klientom.
Verím, že jeho Dobro inšpiruje a možno pomôže v konkrétnych prípadoch.
Táto i predchádzajúce knihy vyšli vo vydavateľstve Ikar.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.