bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Premiéra Anjelov a démonov (6.5.2009)

Premiéra Anjelov a démonov Tvrdým orieškom boli najmä kulisy

Taliansky Rím zažil svetovú premiéru asi najočakávanejšieho filmu tohto roka, adaptácie knihy Dana Browna Anjeli a démoni. Film si prišiel pozrieť autor literárnej predlohy Dan Brown, režisér Ron Howard, herci Tom Hanks a Ewan McGregor. Okrem nich pútala pozornosť aj falošná Švajčiarska garda na červenom koberci. Film bude mať celosvetovú premiéru 14. mája v pomerne vysokom počte kópií – 49.

Premiéra Anjelov a démonov

Hlavnou postavou filmu je opäť profesor Robert Langdon (Tom Hanks), harvardský odborník na náboženské relikvie a symboly. Vatikán sa naňho obráti po tom, ako staroveké tajné bratstvo Illuminati unesie štyroch kardinálov považovaných za potenciálnych kandidátov na pápežský post a vyhráža sa ich zavraždením a výbuchom bomby vo Vatikáne. Aj tentoraz je Langdon úspešný a potrebuje na to 140 minút filmového času.

Ďalšie úlohy si zahrali okrem Hanksa a McGregora aj Stellan Skarsgard, Armin Mueller-Stahl a David Pasquesi. Spolupracovníčku Toma Hanksa hrá izraelská herečka Ayelet Zurerová, ktorá sa objavila napríklad v Spielbergovom filme Mníchov. V nedeľu Howard uviedol, že predstavitelia katolíckej cirkvi sa snažili ovplyvňovať nakrúcanie niektorých scén filmu, podľa Vatikánu sú však tieto vyjadrenia mediálnym ťahom.Ľudia uvidia, že na tomto filme nie je nič svätokrádežné. Áno, je tam pár vecí, ktoré sú úplnou fikciou, ale to určite nie je dôvod robiť okolo toho taký hurhaj, keďže ide vo svojej podstate o detektívku. Vôbec tu nejde o teologickú diskusiu, spor veda verzus viera. V tomto smere neexistuje víťaz. Ja som jednoducho riešil vraždu,“ povedal po premiére Tom Hanks.

Premiéra Anjelov a démonov

Každopádne je však meno Dan Brown pre Vatikán signálom, aby sa vôbec nezaoberal možnosťou povoliť nakrúcanie v tamojších exteriéroch. Veľkú časť kulís architekt Allan Cameron spoločne s vedúcim tímu špeciálnych efektov Angusom Bickertonom vybudovali v Los Angeles, v areáli pretekárskeho okruhu Hollywood Park. Tak vyrástlo napríklad Svätopeterské námestie – americká verzia bola však menšia ako skutočná predloha, väčšinou ju tvorila drevotrieska a polystyrén. Dekorácie tvorilo zelené plátno pre neskoršiu tvorbu efektov. Na parkovisku vyrástla aj časť námestia Piazza Navona s Fontánou štyroch riek, ktorá vo filme hrá dôležitú úlohu. Replika s kruhovou nádržou vyzerá presne ako originál, hoci bola zhotovená z polystyrénu.

Premiéra Anjelov a démonov

Jedným z vrcholov Cameronovho tímu zodpovedného za kulisy bola Sixtínska kaplnka, ktorú postavili v skutočnej veľkosti v ateliéri štúdia Sony v Culver City. „Celkom sme zduplikovali asi 20 obrazov, vrátane Michelangelovho Posledného súdu,“ tvrdí Cameron. Filmári museli vytvoriť aj najväčšie fyzikálne laboratórium CERN vo Švajčiarsku, kde v čase nakrúcania spustili najväčší urýchľovač častíc na svete. Filmárom poslúžili fotografie a zábery nakrútené v skutočnom CERN.

Premiéra Anjelov a démonov

Katolícka cirkev ostro namietala už proti predchádzajúcemu Howardovmu filmu Da Vinciho kód, ktorý tiež nakrútil podľa Brownovej rovnomennej knihy. Autor totiž ponúkol príbeh, v ktorom sa Ježiš oženil s Máriou Magdalénou a mali spolu dieťa. Negatívne ohlasy vyvolalo aj zobrazenie konzervatívnej rímskokatolíckej prelatúry Opus Dei.

Zdroj a foto: Huffington Post, Telegraph a Boston