bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Altruizmus a dobré srdce sú naozaj dobrý základ, tvrdí Dalajláma

Súcit, láskavá dobrosrdečnosť, altruizmus a zmysel pre bratstvo a sesterstvo sú kľúčom k ľudskému rozvoju nielen v budúcnosti, ale aj v prítomnosti...

Na rozdiel od bádania a rozvoja vedy a techniky vo vonkajšom svete, sa mnohé východné tradície zamerali na vnútro človeka, aby hľadali zmysel jeho pozemskej existencie.
Kniha Tibetský buddhizmus odhaľuje čitateľovi celkom odlišnú kultúru, než v akej žije dnešný moderný človek.

Jeho Svätosť dalajláma vo svojej prednáške, ktorú predniesol počas troch dní v Londýne, podáva čitateľom stručný a hlboký výklad tibetského buddhizmu, a zároveň odhaľuje cestu, ako aplikovať teóriu v praxi. Nových záujemcov oboznamuje aj s bohatou tradíciou a rozmanitosťou smerov tohto učenia. Tí pokročilejší si prehĺbia svoje vedomosti o vyšších stupňoch poznania spojených s rôznymi rituálmi zasvätenia a splnomocnenia.

Po prečítaní tejto knihy, ktorá vás očarí pútavým výkladom a priateľským prístupom Jeho Svätosti, sa možno aj vy začnete inak pozerať na náš svet a naše hodnoty.

„V knihe Tibetský buddhizmus nám Jeho Svätosť ponúka jasný, detailný prehľad tibetskej buddhistickej praxe lásky, vľúdnosti a univerzálnej zodpovednosti. Žiada nás, aby sme boli plne sústredení na prítomnosť, aby  sme vždy pozorne sledovali svoje postoje, činy a motivácie, aby sme nekompromisne skúmali vlastné duševné pochody a skúšali možnosti, ako v sebe dosiahnuť určité pozitívne zmeny,“ píše v úvode slávny herec Richard Gere, ktorý má už dlhé roky blízko k budhizmu.

V knihe sa Dalajláma venuje budhizmu všeobecne – aká je Buddhova podstata, aké sú štyri pečate budhizmu, o čom je cesta prázdnoty a súcitu.
V ďalšej časti rozoberá altruistický pohľad a spôsob života. V prvom rade vysvetľuje, v čom sú benefity altruizmu, pretože dnes to mnohí považujú za slabosť, či naivitu. Radí ako rozpoznať vnútorného nepriateľa, ako prekonať hnev a nenávisť.
V poslednej tretej časti sa venuje budhizmu Tibetu: aké sú kategórie tantry, ako vyzerá tantrická prax, najvyššia joga-tantra. Vždy v závere častí necháva priestor na otázky a odpovede.

„Cítim, že príbeh Buddhovho života má pre nás veľký význam,“ hovorí Dalajláma. „Je príkladom obrovského potenciálu a schopností, ktoré sú vlastné ľudskej existencii. Podľa mňa udalosti, ktoré viedli k jeho plnému osvieteniu, predstavujú vhodný, inšpirujúci príklad pre jeho nasledovníkov. Skrátka, z jeho života plynie takéto konštatovanie: „Toto je cesta, akou by ste mali nasledovať svoju duchovnú cestu. Musíte si pamätať, že získať osvietenie nie je ľahká úloha. Vyžaduje si čas, vôľu a vytrvalosť.“

Tibetský budhizmus je kniha, ktorá – podľa slov Richarda Gera – môže priniesť šťastie do vášho života. A dokáže sa stať prameňom šťastia v budúcnosti pre všetky bytosti.

Zisťujeme, že láskavosť a dobrosrdečnosť vytvárajú základ pre úspech v tomto živote, naše napredovanie na duchovnej ceste a naplnenie našej najvyššej ašpirácie, dosiahnutie plného osvietenia. Láskavosť a dobrosrdečnosť preto nie sú dôležité iba na začiatku, ale aj uprostred a na konci. Ich nutnosť a hodnota nie sú obmedzené na nijaký konkrétny čas, miesto, spoločnosť alebo kultúru.

Keďže súcit a dobrosrdečnosť sa vyvíjajú vytrvalým a vedomým úsilím, je pre nás dôležité najprv identifikovať priaznivé podmienky, ktoré podporujú naše vlastné schopnosti láskavosti a dobrosrdečnosti, ako aj nepriaznivé okolnosti, ktoré nám sťažujú pestovanie týchto pozitívnych stavov mysle. Je pre nás preto dôležité žiť v ustavičnom stave obozretnosti a mentálnej bdelosti. Tieto schopnosti by sme mali ovládať tak, že kedykoľvek vznikne nová situácia, dokážeme okamžite rozpoznať, či sú okolnosti priaznivé alebo nevhodné na rozvoj súcitu a dobrosrdečnosti. Pokračovaním v tejto praxi súcitu týmto spôsobom postupne získame schopnosť zmierniť účinky týchto brzdiacich síl a podporíme stavy, ktoré pôsobia priaznivo na rozvoj súcitu a dobrosrdečnosti.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.