bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Albert Einstein – záhady a rébusy

Albert Einstein je najväčší fyzik všetkých čias. Raz povedal: „Musíte sa naučiť pravidlá hry. A musíte hrať lepšie ako ktokoľvek iný.“
To je výzva, ktorej neodolá nijaký nadšenec hádaniek a hlavolamov.

Práve vyšla kniha Albert Einstein – záhady a rébusy, ktorá na vyše 250 stranách ukrýva „relatívne“ ťažké hádanky a hlavolamy, ktorú sú inšpirované práve týmto géniom.
Pokúste sa myslieť a uvažovať ako Albert Einstein a pustite sa do riešenia vyše 130 najfascinujúcejších záhad, rébusov a hádaniek, aké boli kedy vymyslené.

V tejto pozoruhodnej zbierke logických hlavolamov nájdete úlohy pre každého – od jednoduchých až po diabolsky zložité. Svoju bystrosť si overíte v odpovediach a vo vysvetleniach na konci knihy.

Knihu zostavil Tim Dedopolus, ktorý tvrdí: „Nikdy by som sa neopovážil hovoriť v mene tohto veľkého človeka, ale ak táto kniha aspoň trocha prispeje k tomu, že sa zamyslíte nad povahou povahy sveta a vesmíru, v ktorom žijeme, budem naozaj rád a moje očakávania sa tým stopercentne splnia. Samozrejme, úprimne si želám aj to, aby ste pri jej čítaní mali radosť.“

Pri tvorbe rébusov pre publikáciu Albert Einstein – záhady a rébusy sa autor pokúsil vybrať problémy, ktoré by Einstein mohol považovať za hodnotné, alebo by mohli odzrkadľovať jeho záujmy a sklony. A keďže sa usiloval o to, aby jeho život neprezentoval len ako akési predkladanie hádaniek s nádychom falošného sentimentu, odolal pokušeniu „natlačiť“ hádanky do jeho životopisu.

V knihe nájdete hádanky, zašifrované texty, logické hry, slovné aj číselné rébusy, ťažkú úlohu s mincami, väzňovu dilemu, ale aj hlavolam s krokodílom, či magický štvorec.
Precvičíte si intelekt a zabavíte sa.

„Učte sa zo včerajška, žite pre dnešok, dúfajte v zajtrajšok.
Dôležité je neprestať sa pýtať.“

Albert Einstein

Geniálny Einstein

Alberta Einsteina poznáme ako brilantného a neskutočne invenčného vedca a excentricky sa obliekajúceho človeka s divokou hrivou vlasov. Máme však tendenciu zabúdať na to, že popritom bol aj tvrdým oponentom rasizmu, ktorý bojoval za práva Afroameričanov, a tiež veľkým ctiteľom mieru, ktorý sa pričinil o záchranu tisícov ľudí pred nacistickými pogromami.
Bol však aj talentovaným huslistom, dokonca aj vplyvnou celebritou, ktorá pomohla odštartovať začiatok nukleárneho veku.

Keď časopis Time v roku 1999 zvolil Einsteina za osobnosť storočia, bolo to viac ako len ocenenie jeho vplyvu na náš svet. Počas svojho života totiž nielen revolučným spôsobom zmenil naše chápanie vesmíru, ale umožnil aj vznik väčšiny technológií, na ktorých je moderná doba doslova závislá.

Úryvok z knihy Albert Einstein – záhady a rébusy:

Cvičenie v logike

Anglický matematik a autor Lewis Carroll vymyslel sériu výborných logických problémov určených na znázornenie a testovanie deduktívnej úvahy. Niektoré konštatovania sú uvedené nižšie. Môžete predpokladať – za účelom riešenia tohto problému – že sú absolútne pravdivé vo všetkých detailoch. Na základe tohto predpokladu by ste mali byť schopní dať odpoveď na otázku v závere.

  • Nemám rád veci, ktoré nie je možné použiť na to, aby slúžili ako most.
  • Oblaky počas súmraku nedokážu uniesť moju hmotnosť.
  • Jediné veci, ktoré sa mi páčia opísané v básňach, sú tie, ktoré by som ocenil ako dary.
  • Čokoľvek, čo je možné použiť ako most, dokáže uniesť moju hmotnosť.
  • Neprijal by som ako dar predmet, ktorý nemám rád.

Mám rád báseň o oblakoch počas súmraku?

Správa odpoveď? Tú nájdete v knihe na strane 161 :)

Dve vedrá

Predstavte si, že vlastníte dve vedrá s vodou. Tieto vedrá sú rovnaké vo všetkých zásadných parametroch okrem toho, že v jednom z vedier voľne pláva veľký kus dreva, a v druhom nie. Odhliadnuc od tejto rozdielnosti sú obe vedrá po okraj naplnené práve vydestilovanou vodou.

Ktoré z vedier bude ťažšie?

Fibonacciho hra

Túto matematickú spoločenskú hru vymyslel v 13. storočí taliansky matematik Leonardo Pisano, ktorý je v modernom svete známy ako Fibonacci. Jeho práca na matematických systémoch prispela k nástupu renesancie, ale záležitosť, ktorú budeme riešiť, nie je až tak závažná.
V rade sedia dvaja až deviati ľudia a spolu tajne plánujú vybrať jedného spomedzi nich. Táto osoba si zvolí kĺb na prste jednej z ich rúk, a to buď tam, kde nosí prsteň, alebo tam, kde to dobrovoľník určí ako miesto, kde by on alebo ona chcel/a mať prsteň. Dobrovoľník potom zaznamená ich postavenie v rade, zdvojnásobí ho, pripočíta 5, vynásobí piatimi a potom k tomuto súčtu pripočíta 10. Potom sa určí číslo prsta s prsteňom na rukách, toto číslo sa pripočíta (začína sa od ľavého malíčka, ktorý má číslo 1) a táto hodnota sa vynásobí desiatimi. Nakoniec sa pripočíta číslo kĺbového spoja, 1 pre kĺb najbližší dlani a 3 pre kĺb na konci prsta.
To spolu dáva celkový súčet.
„Po oznámení čísla je ľahké zistiť prsteň,“ hovoril Fibonacci.

Viete ako?

Milan Buno, literárny publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.