bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Ako zošiť rodinu. Návody pre vlastných a nevlastných rodičov

Hlavným cieľom knihy Ako zošiť rodinu je podeliť sa o poznatky a skúsenosti zmiešaných rodín, teda rodín, ktoré sú nanovo pospájané, v ktorých má aspoň jeden z partnerov minimálne jedno dieťa z predchádzajúceho vzťahu.

Nebyť milovaný, to je smola, ale nemilovať, to je nešťastie. (Albert Camus)

Počet takýchto rodín sa v poslednom čase veľmi rýchlo zvyšuje. Bývajú zakladané s tým najlepším úmyslom, aby to už teraz konečne vyšlo, aby sa mali všetci radi, aby bolo všetkým spolu dobre. Napriek dobrému úmyslu však ľudia zväčša nevedia, ako to dosiahnuť. Netušia, čo všetko im život v takomto spolužití prinesie, aké ťažké bude zladiť navzájom svoje potreby a rozvrhy, aké náročné je vytvorenie vzťahu medzi nevlastným rodičom a dieťaťom.

„Vychádzali sme z množstva domácich aj zahraničných výskumov o zmiešaných rodinách. Teoretické zistenia sme doplnili príkladmi z praxe a ponúkame tiež praktické tipy a pomôcky. Veríme, že kniha sa stane nielen zdrojom poznatkov, ale prinesie aj otázky na zamyslenie a návody na riešenie rôznych konkrétnych problémov,“ odkazuje trio autorov.

Skvelé je, že okrem profesionálnych poznatkov psychológa, psychologičky a koučky majú aj osobné skúsenosti so zmiešanou rodinou, či už v role dieťaťa alebo vlastného a nevlastného rodiča, čo dodáva knihe na autenticite.

V knihe nájdete kapitoly a témy ako:

  • špecifiká zmiešaných rodín
  • vzťahy medzi deťmi v zmiešaných rodinách
  • manipulatívny spolurodič
  • ako plánovať financie v zmiešanej rodine
  • ako si nájsť čas na randenie
  • 7 fáz budovania zošívanej rodiny
  • rola nevlastnej matky alebo nevlastného otca

Na konci kapitol nájdete Praktické cvičenia, kde je krátke zamyslenie a otázky, na ktoré by ste si mali odpovedať, ak sa chcete pohnúť ďalej. Za tým je ešte Zhrnutie danej témy v skratke.
Každá kaptiola sa pritom začína výstižným citátom, napríklad:

Kniha Ako zošiť rodinu sa venuje práve špecifikám zmiešaných rodín, aké majú formy, ako sa v nich žije deťom, nevlastným aj vlastným rodičom, ako na to vplýva druhý rodič dieťaťa, či ako si nastaviť financie. Prináša tiež podnety a tipy, ktoré by mohli pomôcť v rôznych životných situáciách tak, aby sa podarilo vybudovať zdravú a odolnú rodinu.

Základným posolstvom je asi veta „komunikujte, počúvajte sa navzájom, rešpektujte sa, buďte otvorení a hlavne myslite na svoje deti“.
Deti nie sú pasívne bytosti slepo poslúchajúce vlastných a nevlastných rodičov, ale osobnosti s vlastnými potrebami a záujmami. Mali by sa podieľať, primerane ich veku, na všetkých dôležitých rodinných rozhodnutiach.
Deti si nevyberajú rodinu, do ktorej sa narodia, alebo ktorú im vytvorí rodič novým vzťahom. Mali by však mať možnosť rozvíjať v nej svoj potenciál, cítiť sa bezpečne a vedieť, že na nich záleží.

Kto sú autori knihy?

doc. Mgr. Miroslav Popper, PhD. je sociálny psychológ a samostatný vedecký pracovník v Ústave výskumu sociálnej komunikácie SAV v Bratislave.

Mgr. Zuzana Očenášová, PhD. je psychologička a výskumníčka v Ústave výskumu sociálnej komunikácie SAV v Bratislave.

Ing. Mária Melková je certifikovaná koučka, akreditovaná mediátorka a zakladateľka projektu Zošívané rodiny.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.