bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skAko vyzeral starý Trenčín? Vedel upútať aj zaujať

Ak radi spoznávate slovenské mestá, ako vyzerali kedysi a porovnávate so súčasným stavom – máme pre vás skvelý tip. Vydavateľstvo Dajama ponúka edíciu, ktorá približuje tvár a premeny slovenských miest v období rokov 1948 až 1989.

Už vyšli knihy Retro Vysoké Tatry, Retro Trnava, Retro Bratislava teraz pribudla štvrtá knižka Retro Trenčín.
Je to pohľadnicová prechádzka po Trenčíne v rokoch 1948 až 1989. Ponúka obraz mesta v období socializmu ako o tom vypovedajú v tej dobe vydané pohľadnice a niektoré fotografie. Kniha pripomenie Trenčanom ako vyzeralo a čím žilo ich mesto pred relatívne krátkym obdobím.
Časovo nadväzuje na publikáciu Trenčín na starých pohľadniciach, ktorá mapovala premeny tohto mesta v prvej polovici minulého storočia.

Prechádzka po starom Trenčíne

„Prechádzku po „socialistickom“ Trenčíne začíname, ako ináč, hradom. Z pôvodnej zrúcaniny s minimálnymi rekonštrukčnými zásahmi sa dominanta mesta postupne menila na obnovený súbor stavieb s muzeálnymi expozíciami,“ popisuje autor knižky Retro Trenčín Ján Hanušin.

Centrum mesta utrpelo necitlivou prestavbou Sládkovičovej a Hviezdoslavovej ulice. Výstavba na Sihoti nadväzovala na starší plán. Na Dolných honoch a na Soblahovskej ulici sa takisto vytvorili nové štvrte s príjemným bývaním.

Výraznou premenou prešli aj niektoré časti Dolného mesta, ktoré sa stalo súčasťou širšieho centra. Na zelenej lúke vznikli aj ďalšie sídliská – Sihoť 2 (Hodžova), Sihoť 3, Kvetná.
Najväčšie z nich, sídlisko Juh, malo v roku 1989 približne 16 000 obyvateľov, teda viac ako celý povojnový Trenčín. Stavalo sa pomerne veľa, ale stavby, najmä panelových obytných domov, boli jednotvárne.

Fotografie aj pohľadnice

Čitateľovi dozaista neunikne, že zábery prezentované v publikácii zďaleka nie sú len pohľadnice, ale aj fotografie. Pestrosť námetov vydávaných na miestopisných pohľadniciach dosiahla svoj vrchol v tzv. zlatej ére pohľadníc niekedy začiatkom 20. storočia, postupne sa však vytrácala, na pohľadniciach začali prevládať zábery dominantných pamiatok jednotlivých miest. Ešte v 50. rokoch vychádzali niektoré fotograficky hodnotné čiernobiele pohľadnice. Začiatok 60. rokov znamenal nástup farebných ofsetových pohľadníc.

Ako vysvetľuje Hanušin, vyvrcholením trendu úbytku zobrazovaných námetov bola móda viacobrázkových (niekedy nazývaných aj delených alebo okienkových) pohľadníc, ktorá k nám nastúpila koncom 60. rokov minulého storočia. Popri záberoch na najvýznamnejšie pamiatky boli častým motívom viacobrázkových pohľadníc moderné stavby, prezentujúce úspechy socialistickej výstavby. Nič nového pod slnkom, pohľadnica bola nástrojom propagandy rôzneho charakteru prakticky od obdobia svojho vzniku.

„Oficiálne vydávané pohľadnice prakticky vôbec nezachytávali menej zaujímavé časti mesta, čo nás prinútilo doplniť pohľadnicovú produkciu fotografiami z menej bežných zákutí, ktoré nasnímali fotografickí nadšenci systematicky dokumentujúci premeny mesta alebo náhodní fotografi,“ dodáva autor knihy Retro Trenčín.
Zábery ošarpaných domov určených na asanáciu a nevábnych zákutí, či snímky dokumentujúce proces výstavby sa na škrobené oficiálne pohľadnice nedostali, no o to sú zaujímavejšie a autentickejšie.

 

Obdobie socializmu

Napriek tomu, že socializmus bol v Československu vyhlásený až v roku 1960, roky 1948 až 1989 sa bežne, aj keď nepresne, označujú ako obdobie „socializmu“. Bolo to obdobie vlády jednej strany, jedinej pravdy, uniformity a zástupov pred obchodmi, ale aj extenzívneho rozvoja priemyslu, výstavby bytov a pre dnešných štyridsiatnikov a starších i obdobie mladosti, školských rokov, prvých lások a zakladania rodín. Obdobie, ktoré skončilo pred viac ako 30 rokmi, čo je o niečo menej ako polovica priemerného ľudského života, je v mnohých ohľadoch stále prítomné a živé, zanechávajúce v mysliach a spomienkach pamätníkov rozdielne, častokrát rozporuplné hodnotenia pri porovnávaní s dneškom.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(25. februára 2024 v 21:26)
dobrý deň zaujímam sa o staré pohľadnice a fotografie Trenčína. Lubo Stacho 0904328914