bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skAko správne kompostovať?

Kompostuje čoraz viac ľudí, ktorí majú dom, ale aj tí v bytoch. Kompostovanie totiž recykluje živiny a pomáha tak rastlinám rásť. Šetrí váš rozpočet a zároveň vás zbaví hnijúceho odpadu. Kompostovanie môže byť navyše aj zábava!

Recyklovaním odpadu z domácnosti šetríte životné prostredie, či už máte veľkú záhradu za domom, alebo len balkón v meste. Kniha o prírodnom kompostovaní vás naučí všetko, čo potrebujete vedieť – ako kompost vytvoriť, uskladňovať a použiť.

Presne o tom všetkom je nová skvelá príručka Biokompost
Obsahuje všetko o ekologickom kompostovaní až po informácie o vermikomposte a je plná jedinečných rád. Odborníčka na pôdu Pauline Pearsová, autorka kníh o ekologickom pestovaní a viacnásobnom kompostovaní, vám ukáže, ako získať zdravú pôdu a dopestovať krásne ovocie, zeleninu a kvety.

Nemáte dom? Nevadí

Kompostovať môžete aj v byte. Na kompostovanie kuchynského odpadu v zime je ideálna nádoba na vermikompost, ktorú treba umiestniť na teplejšie miesto. Dážďovky budú síce kompostovať pomalšie, ale aj tak to pôjde. Dážďovky premenia materiál na tmavý mrviaci sa humus, bohatý na živiny. Celý proces je veľmi jednoduchý a efektívny.

Ako dlho sa tvorí kompost? Závisí to od metódy, ktorú použijete. Ak je kompost chladný, trvá 12 – 18 mesiacov, kým dozrie. Ak je kompost horúci, niekedy dozrie už po 6 mesiacoch. Závisí to aj od toho, aký materiál pridávate do kompostu, kde kompostér stojí a od časti roka, kedy začnete kompostovať.

S knihou Biokompost sa naučíte lacným a udržateľným spôsobom vyprodukovať vo svojej záhrade úrodný kompost.
Kompostovanie pritom nie je až taká náročná činnosť a jeho princípy zvládne každý. Niekedy je však rozdiel v metódach a postupoch. Niektoré sú účinnejšie a jednoduchšie.

V knihe nájdete...

V kapitole „Ako začať“ nájdete niekoľko tabuliek, ktoré vám pomôžu vybrať si taký spôsob, ktorý najlepšie vyhovuje vašim podmienkam. Ak ste už skúšali pripraviť kompost a s výsledkom ste neboli spokojní, táto kniha vám pomôže zistiť, čo treba urobiť, aby ste dosiahli svoj cieľ.

V knihe nájdete aj kapitolu o nádobách na kompost (kompostéroch) a kam ich umiestniť; kapitolu o vermikomposte aj o iných technikách kompostovania s návodom, ako pokračovať. Okrem toho tu nájdete aj kapitolu o užitočných živočíchoch, ktoré žijú v komposte a o tom, ako vykonávajú svoju prácu.

Často zaznieva otázka, čo možno pridať do kompostu. Základom tejto knihy je tabuľka, ktorú môžete použiť, ak neviete, či nejakú substanciu môžete pridať do kompostu. Možno vás povzbudí, keď zistíte, že kompostovať a recyklovať môžete aj veci, na ktoré ste predtým ani nepomysleli.

Milan Buno, 18.8.2017

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.