bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skAko sa obyčajný kupec Samo mohol stať kráľom?

Vstúpte do fascinujúceho sveta histórie zabudnutých slovanských hrdinov, drsných Avarov, expanzívnych Frankov a vyspelej Byzantskej ríše. Príbeh plný mágie a mytológie. „Vedela som, do čoho sa púšťam, keď som začínala na tomto pracovať, ale netušila som, aké rozsiahle to bude - nielen rozsahom, ale aj informáciami. A pritom je to vraj doba, o ktorej sa veľa nevie,“ tvrdí Zuzka Šulajová o svojej novej knihe.
Právo krvi a železa.

O čom je Právo krvi a železa?

Hoci Slovania boli v podriadenom postavení voči Avarom, v Európe spolu tvorili nepremožiteľnú obávanú silu, ktorej okolité národy nedokázali vzdorovať. Preto mocnejúca Franská ríša nezaváha, keď kráľa Chlotara II. a jeho syna Dagoberta I. osloví byzantský cisár Herakleios s naliehavou prosbou o spoluprácu: s Avarmi a so Slovanmi treba zatočiť a vraziť medzi nich klin, pretože rozdelení nebudú takí silní a konečne sa s nimi dokážu porátať. Majú v rukách silnú zbraň: Malykeia, jediného žijúceho potomka posledného antského vládcu Musokia.

A tak v roku 623 prichádza do Devínskej brány, významnej križovatky obchodných ciest na sútoku riek Dunaja a Moravy, výprava diplomatických vyslancov v prestrojení ako kupecká karavána na čele s mladým franským kupcom Samom. Výprave velí veliteľ Dervan so zlobou v duši a s nenávisťou k barbarom, pretože pri slovansko-avarskom vpáde na územie jeho domoviny v Bavorsku ako dieťa prišiel o celú rodinu a bol svedkom ich vražedného vyčíňania.

Spočiatku nie je jasné, ako majú splniť kráľovský a cisársky rozkaz, ale keď vyslanci spoznajú najnezvyčajnejšiu princeznú, akú kedy videli, otvoria sa im brány do celkom nového, neznámeho sveta, aj brány do srdca. Nespútaná princezná Kazi je ako prírodný živel, dotkne sa srdca každého, kto sa s ňou stretne, a rúca nielen spoločenské normy, ale aj zvyčajný pohľad na svet.

Príchod kupcov medzi Slovanov roztočí koleso osudu, a keď o niekoľko mesiacov odchádzajú späť do Francie, zanechávajú za sebou smrť, spúšť a chaos. Aby Slovania prežili, musia nadviazať nové spojenectvá. No ani táto cesta nebude ľahká. A princezná Kazi sa bude musieť vzdať toho, čomu prirodzene vládla – lásky...

Svet bol vtedy iný...

Príbeh Právo krvi a železa zachytáva obdobie, ktoré predchádzalo vzniku Samovho kráľovstva.
„Svet bol iný, takmer na všetko sa používali iné výrazy a  žili vtedy národy, aké dnes už neexistujú. Patria sem určite dobre známi Avari a s nimi spojená nomádska kultúra. O Avaroch sa toho veľa nevie, s istotou vieme vypustiť len mýtus, že boli krvilačnými obrami. Tiež sa nedávno na jednej z kostí z avarského hrobu našiel náčrt tzv. Stromu života, ktorý bol súčasťou tengrizmu, a  preto som im prisúdila túto krásnu vieru, hoci nemáme istotu, čo vyznávali...“ vysvetľuje autorka.

Kniha je nabitá historickými informáciami, postavami a aj preto sú súčasťou knihy nielen mapy, ale najmä zoznam postáv (hviezdičkou navyše označila skutočné postavy) a tiež slovník slov, ktoré by vám mohli robiť problémy. Predsa len to boli veľmi odlišné časy od tých dnešných, Európa sa výrazne zmenila a autorka takto pomáha tým, čo nemajú taký prehľad, aby lepšie pochopili a ponorili sa do jej príbehov.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.