bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Ako mať deti bez alergií?

„Veľa vedcov mieni, že imunitný systém má obdobie imunitného okna, počas ktorého sa dá naučiť, že alergény nie sú nebezpečné,“ píše Robin Pompová. „Toto okno sa začína pomaly zatvárať medzi štvrtým a šiestym mesiacom a je väčšinou, hoci nie úplne, zavŕšené približne okolo piateho roku života. Ak môžete, prinúťte svoje deti, aby jedli alergény.“

Zaviesť alergény do detskej stravy skoro a často je najnovšie odporúčanie vo svete potravinových alergií. Kniha Deti bez alergií je majstrovské dielo, ktoré poskytuje rady založené na dôkazoch, ako sa riadiť najnovšími odporúčaniami v oblasti detského stravovania, a zároveň ponúka chutné recepty, ktoré si deti obľúbia.

 „Už viac ako desať rokov s kolegami skúmame nárast potravinových alergií a dospeli sme k záveru, že neexistujú dostatočné dôkazy na podporenie odkladu konzumácie alergénnych potravín u malých detí,“ vysvetľuje v knihe profesor Kráľovskej akadémie v Londýne Gideon Lack. 
Vždy nás učili, že imunitný systém dojčiat potrebuje čas, aby dozrel, skôr než bude napadnutý potenciálne nebezpečnými potravinovými alergénmi, čo by mohlo viesť k alergickým reakciám. Tento úsudok sa zdal rozumným, neexistoval však dostatok dôkazov, ktoré by ho podporili.

Smernice vydané v roku 2000 v Spojených štátoch odporúčali u batoliat vyhýbať sa orieškom, vajciam a ďalším hlavným alergénom až do ich neskoršieho veku.
Podobné inštrukcie v Spojenom kráľovstve navrhovali, že arašidy by sa zo stravy malých detí mali vylúčiť. Napriek tomu, po viac ako pätnástich rokoch vyhýbania sa im, počet alergií na potraviny naďalej stúpal.

Kniha Deti bez alergií prináša:

• Bezpečný spôsob ako zaradiť arašidy, vajcia, mliečne výrobky, pšenicu, ryby a ďalšie alergény do detskej stravy
• Kniha založená na vedeckých metódach a priekopníckych štúdiách, ktoré menia spôsob stravovania detí
• 70 receptov, ktoré budú deti milovať

Bez alergií?

Ako R.Pompová píše, štúdiou EAT (Enquiring About Tolerance – Zisťovanie tolerancie), v ktorej bolo mapovaných viac než 1300 detí, sa ukázalo, že začatie konzumácie pšenice, mliečnych výrobkov, vajec, arašidov, rýb a sezamu od troch mesiacov u zdravých, predtým výlučne dojčených detí sa spájalo so znížením výskytu alergií na potraviny o dve tretiny.

 Zvlášť keď má vaše dieťa suchú kožu, ekzém, potravinové alergie v rodinnej anamnéze alebo iné príznaky, že potravinové alergie sú už prítomné, dajte ho otestovať predtým, než mu začnete podávať potravinové alergény.

„Jedna z najdôležitejších kníh desaťročia pre rodičov... Nutné prečítať,“ povedala Karen Le Billonová, autorka knihy Francúzske deti jedia všetko.
Podľa pediatra JJ Levensteina dokázala autorka tejto knihy jasne a s porozumením vyjadriť komplexnú vedu skrývajúcu sa za potravinovými alergiami. Jej osobná cesta s tromi deťmi trpiacimi potravinovými alergiami a jej schopnosť vcítiť sa do pocitov ľudí v podobnej situácii sa prejavuje presvedčivým a aktuálnym príbehom. „Pre nastávajúcich rodičov, čerstvých rodičov a rodičov s deťmi trpiacimi potravinovými alergiami je táto kniha priam povinným čítaním,“ dodáva.

BEZ ALERGIE V SKRATKE

1. Vyhýbanie sa alergénom by mohlo zvýšiť pravdepodobnosť výskytu potravinových alergií.

2. Imunitný systém môže mať obdobie imunitného okna, počas ktorého sa môže najľahšie naučiť, že všetky potraviny sú bezpečné.

3. Obdobie imunitného okna sa najlepšie podchytí vo veku od troch do piatich mesiacov batoľaťa.

4. Môžu však existovať spôsoby, ako riešiť potravinové alergie aj v neskoršom detstve; výskum stále prebieha.

5. Hoci sa dnes alergény považujú sa bezpečné pre väčšinu dojčiat, prosím, používajte túto knihu spolu s odporúčaním pediatra alebo alergológa, ak má vaše dieťa suchú kožu alebo alergickú anamnézu v rodine.

6. Aby došlo k možnému ochrannému účinku, alergény sa musia podávať v ranom veku a často. Občasné vystavenie dieťaťa alergénom nestačí.

7. U niektorých detí sa vyvinie potravinová alergia bez ohľadu na to, ako dobre sú chránené.

Prečítajte si úryvok z novinky Deti bez alergií:

Kŕmte alergénmi svoje deti od útleho detstva, opatrne a často.

Táto stratégia stavia nedávne odporúčania na hlavu. Na prelome storočí sa rodičom dieťaťa do prvého roka odporúčalo vyhýbať sa hlavným potravinovým alergénom, ako sú pšenica, orechy, vajcia, sója, mliečne výrobky, ryby a mäkkýše. Dnes však štúdie ukazujú, že vyhýbanie sa im je pravdepodobne to, čo prispieva k alergickej epidémii.

Namiesto vyhýbaniu sa alergénom by ich väčšina z nás mala prepašovať do občerstvenia pre deti, do sendvičov, dokonca do dojčenských fliaš s uškami. Prijatie alergénov by mohlo zmeniť potenciálnych nepriateľov na priateľov.

V súčasnosti má odhadom 6 – 8 % detí a jeden z desiatich predškolákov v rozvinutých krajinách ako USA, Spojené kráľovstvo a Austrália klinicky diagnostikovanú potravinovú alergiu, následkom čoho milióny rodičov ovládajú použitie autoinjektorov EpiPen, prehľadávajú balíčky s jedlom na narodeninových oslavách a panikária, keď niekto ponúkne ich dieťaťu niečo malé pod zub. Podľa Journal of Allergy and Clinical Immunology (Časopis o alergii a klinickej imunológii) posiela potravinová alergia niekoho na pohotovosť každé tri minúty. To je zhruba dvestotisíc návštev pohotovosti ročne. Takmer jedna tretina z týchto reakcií je anafylaktická, pri ktorej imunitný systém vyvoláva útok na telo, ktorý môže byť smrteľný, ak ho nezastaví v priebehu prvých desiatich až dvadsiatich minút adrenalínová injekcia prostredníctvom EpiPenu.

Predchádzajúce generácie nemali takéto obavy. Potravinové alergie u detí sú na znepokojivom vzostupe. Podľa centier pre kontrolu chorôb a prevencie vzrástol ich výskyt medzi rokmi 1997 až 2011 o 50 %. A tempo nárastu sa môže zrýchľovať. Na základe štúdie Európskej akadémie o alergii a klinickej imunológii (European Academy of Allergy and Clinical Immunology) z roku 2015 sa zistilo, že výskyt potravinovej alergie sa počas predchádzajúceho desaťročia zdvojnásobil a počet hospitalizácií z dôvodu závažných alergických reakcií sa zvýšil sedemnásobne.

Anafylaxia nie je jediným problémom. Potravinové alergie sa spájali s podvýživou a zvýšenými psychickými problémami spôsobenými stresom a možnou sociálnou izoláciou. Zároveň môžu byť len krok od tzv. atopického pochodu. Najprv prichádza ekzém v ranom detstve, vo veku batoľaťa alergie a potom v materskej škôlke astma.

Keď som moju dcéru Claru ako úplne malú prvý raz kŕmila praženicou, napuchla ako zrelá paradajka. Z obavy, že by sa jej mohli stiahnuť dýchacie cesty, sme zavolali pohotovosť. Bol to jeden z najhroznejších okamihov môjho života – a z toho, čo som počula na ihrisku a pri preberaní dieťaťa zo školy, je to skúsenosť, ktorá je až šokujúco bežná. Dnes trpí potravinovou alergiou takmer šesť miliónov detí v USA a jeden milión v Spojenom kráľovstve, na Slovensku každé tretie dieťa.

Pri kožných testoch na alergiu (prick testy) a krvnými vyšetreniami sa zistilo, že okrem alergie na vajcia trpela Clara aj život ohrozujúcou alergiu na orechy. (Alergia na vajcia je vlastne rizikovým faktorom pre alergie na orechy. Bolo nám povedané, že musíme byť veľmi opatrní po zvyšok jej života. Dali sme EpiPen do každej kabelky a tašky, študovali etikety na potravinách, dôsledne držali väčšinu orechov mimo domu a opakovane vystríhali priateľov, pestúnky a učiteľky v škôlke zvlášť predtým, než pôjde k nim, že naše drahé batoľa pravdepodobne umrie u nich na zemi, ak nebudú držať orechy – a výrobky z orechov, ako sú čokoládovo-orieškové nátierky, marcipán, granola, pesto, rôzne koláče, čokolády a sušienky – mimo jeho dosahu. Nepridalo nám to na obľúbenosti a obávala som sa, že všetok ten stres povedie k psychologickému kŕmeniu a problémom so stravovaním. Stojí to však za Clarino bezpečie.

Našťastie náš záujem o Clarine alergie jednoducho neskončil obyčajným vyhýbaním sa alergénom. Okrem antihistaminík a predpisov na EpiPen nám náš alergológ, lekársky výskumník doktor Gideon Lack, dal niekoľko nezvyčajných rád, ako kŕmiť Claru.

Milý čitateľ, povedal nám, aby sme jej dávali dennú dávku orechov a vajec! Dobre, nie orechy, na ktoré bola alergická (mandle, kešu, pistácie, makadamové, para a lieskové), ale tie druhy orechov, ktoré sa považovali za bezpečné pri jej kožných a krvných testoch na alergie (píniové jadierka, arašidy, pekanové a vlašské orechy). A mali sme jej dávať jednu dvadsatinu vajca.

Milan Buno, 2.2.2018

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.