bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Ako je možné, že veríme toľkým nezmyslom a konšpiráciám?!

Ako rozpoznať skutočné nebezpečenstvá a zároveň zostať nohami na zemi?
Konzumenti správ by si mali uvedomiť, že sú z princípu zaujaté. Preto by si mali upraviť svoj informačný jedálniček tak, aby obsahoval zdroje, ktoré vytvárajú širší pohľad na vec: menej Facebooku, viac webovej stránky Our World in Data (Náš svet v číslach).

Novinári by mali informovať o nešťastiach vždy v kontexte. Vraždu, haváriu lietadla alebo útok žraloka by mala vždy sprevádzať informácia o ročnej miere výskytu danej udalostí a pravdepodobnosti jej zopakovania.
Neúspechy alebo séria nešťastí by sa vždy mali dať do súvislosti s dlhodobejším trendom.

Psychológ Steven Pinker, ovenčený mnohými cenami, odmieta cynické klišé, že ľudia sú iracionálne tvory. Vo svojej najnovšej knihe Racionalita zúročil roky práce v odbore kognitívnej psychológie a zábavnou a ľahkou formou predstavuje čitateľom spôsoby, ako získať nadhľad, ako sa stať racionálnejšími a ako robiť čo najlepšie rozhodnutia v každej oblasti života – a nepodľahnúť pritom tlaku okolia.

V knihe vás prevedie základmi racionálneho uvažovania, využívajúc pritom množstvo príkladov z každodenného života, zábavné paradoxy a typický humor a sarkazmus, ktorý použil už vo svojom New York Times bestselleri Buď svetlo.

Je zaujímavé, že ľudstvo dnes disponuje priam nevídanými vedomosťami a znalosťami, no zároveň paradoxne akoby prichádzalo o zdravý rozum. Ako je možné, že druh, ktorý dokázal za necelý rok vyvinúť vakcíny proti ochoreniu COVID-19, verí toľkým nezmyslom, šarlatánstvam a konšpiráciám?

Nevieme optimálne reagovať na nové poznatky, prispôsobiť im svoje názory či správne sa rozhodovať jednotlivo aj kolektívne. Tieto nástroje jednoducho nepatria do našej bežnej výbavy. A navyše nám ich doteraz nikto zrozumiteľne nevysvetlil.

Kniha Racionalita skúma aj opak, teda iracionalitu. Steven Pinker v nej vysvetľuje, ako racionálne presadzovanie sebeckých cieľov, sektárska solidarita a mytológia ničia kolektívnu racionalitu a mrzačia spoločnosť. Kolektívna racionalita sa opiera o normy, ktorých cieľom je poznanie objektívnej pravdy. Racionalitu potrebujeme ako soľ. Vďaka nej sa lepšie rozhodujeme v súkromí aj vo verejnom živote.

Výber toho, čo čítame a sledujeme, je tiež motivovaný, pripomína Steven Pinker.  Pri zaujatej asimilácii (alebo selektívnom vystavení) ľudia vyhľadávajú argumenty, ktoré potvrdzujú ich presvedčenie, a chránia sa pred tými, ktoré ho vyvracajú. (Koho z nás nepoteší novinový článok, ktorý nám je politicky po vôli, a nenaštve pohľad z druhej strany?)

Chránime sa aj pri argumentoch, ktoré sú nám ideologicky bližšie. Stoj čo stoj bránime svoj názor, pričom sa aj slamky chytáme, aby sme potopili opačný. A tu je zase zoznam klasických neformálnych omylov, ktoré sme spomínali v tretej kapitole: útoky ad hominem, odvolávanie sa na autoritu, spoločenský apel, genetický klam, afektívny klam, fackovací panák atď.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.