bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skAko funguje technika? Fascinujúca encyklopédia

Energia, doprava, technika v domácnosti, aj na stavbe. Vo vydavateľstve Ikar práve vyšla fascinujúca encyklopédia Ako funguje technika. Je to najjednoduchší a vizuálne najpútavejší sprievodca technikou. 250 strán, plnofarebná publikácia a všetko, čo ste chceli vedieť ohľadom toho, ako fungujú veci okolo nás.

Zamysleli ste sa už nad tým, odkiaľ smartfón vie, kde je obloha? Alebo ako automobil bez vodiča zabráni nehode? Prípadne ako funguje virtuálna realita?

Žijeme v časoch úžasných objavov a vynálezov, ktoré menia naše životy. Zároveň sme sa však stali závislými od techniky, ktorej mnohí z nás nerozumejú.

Kniha Ako funguje technika je plná fascinujúcich faktov a prináša jasné, ľahko pochopiteľné grafické údaje. Rozoberá stroje a zariadenia nášho sveta a ukazuje, ako fungujú.

V encyklopédii sa tiež dozviete zaujímavé fakty a pikošky ako:

  • Výťahy sú 50-krát bezpečnejšie ako schody
  • Priemerná veterná turbína generuje elektrinu pre 1000 domácností
  • Niektoré špecializované žeriavy zdvihnú hmotnosť 400 slonov
  • Prvá komerčná mikrovlnka bola vysoká takmer 2 metre

Encyklopédia Ako funguje technika je rozdelená na kapitoly ako Energetická technika, Dopravná technika, Materiály a stavebná technika, Technika v domácnosti, Počítačová technika ap.
Dozviete sa, ako fungujú počítače, klávesnice a myši. Ako funguje televízor, smartfón, elektronický papier, satelitná navigácia.
V časti o technike pri výrobe potravín si prečítate o špeciálnych zberačoch potravín, konzervovaní, úprave potravín aj o genetickej modifikácii.
Časť Medicínska technika vás zasa vezme do sveta simulátorov, rontgenu, laparoskopie, genetického testovania, či asistovanej reprodukcie.

Encyklopédia je plnofarebná, nájdete v nej úžasné fotografie a ilustrácie, takže bez nich je to len polovičná kniha. Napriek tomu aspoň krátka ukážka informačnej časti encyklopédie Ako funguje technika:

Zberače úrody

Používaním stroja na zber veľkej úrody sa možno vyhnúť manuálnej práci. Najnovšie stroje využívajú robotickú techniku na zber plodín, ako je ovocie a zelenina, ktoré sa až donedávna odtŕhali ručne.

Kombajny

Jedným z najväčších poľnohospodárskych strojov je kombajn, schopný zhromaždiť až 70 ton zrna za hodinu. Jeho názov vyjadruje kombináciu troch samostatných zberných činností v jednom stroji: žatie (sekanie), mlátenie (otáčanie plodiny s cieľom oddeliť zrno) a previevanie (odstraňovanie pliev fúkaním vzduchu). Napokon kombajn uloží slamu naspäť na pole.

Žatie

Žací stôl možno oddeliť a vymeniť za taký, ktorý je na zber danej plodiny vhodnejší. Bežný žací stôl má žaciu lištu. Keď plodina padá, otočný prihŕňač (bubon) ju ženie do zhŕňacieho slimáka a pásový dopravník ju odnáša k mlátiacemu bubnu.

Mlátenie

Lišty mlátiaceho bubna veľmi rýchlo rotujú, aby oddelili zrno, plevy a malé nečistoty od stebla, ktoré padá na vytriasadlo slamy.

Budúcnosť zberu

Budúcnosťou zberu ovocia a zeleniny sú pravdepodobne roboty. Niektoré prototypy robotických zberačov pomocou senzorov zisťujú, či je plodina vhodná na zber. Ďalšie tento prístup kombinujú s používaním kamery, ktorá zachytáva farbu plodiny. Zber plodín vyžaduje jemnú manipuláciu. Pri ovocí, ako sú jablká, robotické zberače nasávajú plody podtlakovým ramenom. Iné druhy robotov osobitnými nástrojmi pozorne odstrihnú ovocie či zeleninu od stopky.

Riadiaca jednotka

Optické a tlakové senzory na robotickom ramene odosielajú údaje do centrálneho procesora. Predvolené hodnoty farby, zrelosti či veľkosti určujú, či robot plod odtrhne, alebo odmietne.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.