bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Ako čítať zo stromov? Táto kniha vás to naučí

„Mali by sme šťastie, keby sme sa stratili v lese s Tristanom Gooleym. Nielen preto, že by našiel správnu cestu von, v čom je majster, navyše by nám ukázal, čo stromy hovoria o krajine, ktorej sú časťou sme aj my,“ napísali v The Atlantic.

V knihe Ako čítať zo stromov objavíte jednoduché princípy, ktoré vysvetľujú tvary stromov a rôzne s nimi súvisiace javy aj ich význam. Praktické obrázky vám pomôžu tieto znaky bez omylu rozoznať a získate tak zručnosti, ktoré neovláda len tak hocikto.

Zrazu porozumiete, čo hovorí vŕba farbou svojich listov, javor mladými spodnými konármi či celý les tvarom jednotlivých korún stromov. Tajnou rečou sa vám prihovoria nielen stromy vo voľnej prírode, ale aj tie v meste či vo vašej záhrade.

Stromy nám majú veľa čo povedať. O krajine, vode, ľuďoch, zvieratách, počasí aj o čase. Rozprávajú nám o svojom živote, dobrých aj zlých chvíľach. Stromy rozprávajú príbehy, ale len tým, ktorí ich vedia počúvať.
Je na nás, či budeme načúvať ich príbehom. Po prečítaní tejto knihy sa už na žiadny strom nepozriete tak ako predtým.

Tristan Gooley už dve desaťročia učí ľudí umeniu čítať zo stromov pomocou jasných znakov a stôp ukrytých v ich tvare, kôre, koreňoch či na listoch. Dočítate sa o nich v tejto jedinečnej knihe, aká nemá vo svete páru. To, čo sa tu naučíte, už nikdy v živote nezabudnete. Odteraz sa na žiadny strom nepozriete tými istými očami ako predtým.

„Celé roky s radosťou zbieram všetky zmysluplné charakteristiky stromov, ktoré možno pozorovať. Začalo sa to prírodnou navigáciou – orientovaním sa v prírode pomocou rôznych stôp a znamení. Priam posadnuto ma zaujímal fakt, že stromy sa dajú využiť ako kompas – vieme napríklad, že na svojej južnej strane narastú širšie,“ popisuje autor Tristan Gooley.

Takéto drobnosti upútali jeho pozornosť, pretože to naznačuje, že stromy skutočne môžu pre nás predstavovať akúsi mapu – všimnime si, že pri riekach rastú iné druhy ako na kopcoch či pahorkoch. A napokon sa uňho rozvinula zvedavosť aj na jemnejšie stopy a opakujúce sa vzorce, ktoré sa nám skrývajú priamo pred očami.

Všímajte si stromy...

Pri pohľade na siluety ihličnanov tento efekt uvidíte bez ohľadu na konkrétny druh. Spomeniete si aj na to, že borovice preferujú viac priameho slnečného svitu ako jedle, ktoré ho potrebujú viac ako smreky a tie ho zase potrebujú viac ako jedľovce: Borovice jasajú v slnka jase. Zhruba to vidíme aj na ich tvaroch – jedľovec má viac nižšie položených vetiev ako smreky, ktoré ich majú viac ako jedle a tie ešte viac ako dáždnikové borovice.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.