bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skAko čeliť koronavírusu? Táto kniha vám poradí

„V každej kríze majú lídri dve rovnako dôležité povinnosti – vyriešiť aktuálny problém a zabrániť jeho opakovanému výskytu. Pandémia ochorenia Covid-19 je toho príkladom. Teraz musíme zachraňovať životy a zároveň musíme zlepšiť našu reakciu na pandémiu vo všeobecnosti. Prvá úloha je naliehavejšia, no druhá má rozhodujúce dlhodobé dôsledky,“ povedal ohľadom pandémie koronavírusu Bill Gates.

Aj jeho pohľad na aktuálnu tému nájdete v novinke Ako čeliť koronavírusu. Podtitul hovorí jasne: ochráňme svoj domov, školu, pracovisko a spoločnosť pred smrtiacou pandémiou.

Epidémie vošli do slovníka našej komunikácie ako označenie lokálne prepuknutie choroby zasahujúcej veľký počet ľudí. S pandémiou, ktorá však zachvátila svet, skúsenosti nemáme. A neznáme úplne prirodzene vzbudzuje obavy, strach, stres, čo bude a ako bude. Obavy, strach a stres budú mať však omnoho menšie a zvládnuteľné rozmery, keď sa na pandémiu a to, čo všetko môže v našom živote zasiahnuť, pripravíme. Autorka vychádza z domácich reálií, jej odporúčania a návrhy sa týkajú všetkých aspektov života a sú ľahko prispôsobiteľné v každej krajine.

Ako vám pomôže táto kniha?

Mnohí si stále neuvedomujeme, čo vravia odborníci: príde druhá vlna. V prípade, že nebudeme mať vakcínu, by mohla mať oveľa ďalekosiahlejšie následky ako tá prvá.

Kniha Ako čeliť koronavírusu neobsahuje len základné odporúčania ako umývanie rúk a dodržiavanie vzdialenosti medzi ľuďmi. Vysvetľuje stratégie, ktoré používajú odborníci na meranie progresu ochorenia. Pozrieme sa na pandémie v dejinách ľudstva a poučíme sa z nich, aby bola vaša rodina lepšie pripravená na to, čo príde.
Pomôže vám vyhotoviť si plán osobnej pripravenosti, ktorý bude možné rýchlo uviesť do praxe. Najlepšia rada, ktorú vám autorka tejto knihy môže dať, je začať sa pripravovať teraz, skôr než vypukne panika.
Veci nevyhnutné pre život ako potrava, voda, lieky a hygienické potreby počas pandémie rýchlo zmiznú a ich nedostatok by mohol trvať počas celej pandémie.

Je dôležité vedieť, čomu čelíme z hľadiska zmien v spôsobe života či ekonomických turbulencií a ako v konečnom dôsledku zachovať zdravie našich rodín. Na celom svete vyvoláva obavy skutočnosť, že tento rýchlo sa šíriaci patogén dokáže zabiť desiatky miliónov ľudí, narušiť ekonomiku a destabilizovať národnú bezpečnosť. A ako sme toho boli svedkami v našej histórii, hoci COVID-19 nakoniec zmizne, vírusy tu ostanú naveky.

Čo sa dozviete v tejto knihe?

Kniha Ako čeliť koronavírusu je rozdelená na niekoľko kapitol:
1. kapitola sú čisté fakty, čiže pôvod koronavírusu, príznaky, dôsledky, vyliečenie a zotavenie.
2.kapitola hovorí o tom, čo sú pandémie a čo sa od nich dá očakávať.
3.kapitola rozoberá karanténu a izoláciu
4.kapitola sa venuje liečebným postupom v čase pandémie, opatreniam, plánu pripravenosti, dezinfekcii ap.
5.kapitola poradí, ako sa doma pripraviť na pandémiu.
6.kapitola rozoberá pripravenosť komunít, čiže školy, cestovanie, starší ľudia, bezdomovci ap.
7.kapitola vám predostrie, ako asi bude vyzerať budúcnosť.

V závere knihy nájdete napríklad aj Úplný zoznam pandemických zásob.


Prečítajte si úryvok z knihy Ako čeliť koronavírusu:

Pripravte si domácnosť

Keď pripravíte domáce prostredie pre prípad nutnosti krátkej alebo dlhodobej karantény a zaistíte zdravé prostredie, ktoré bude prospievať dobrej kondícii vás aj vašej rodiny, uľaví sa vám. Poďme teda na to.

Počas pandémie bude nevyhnutné častejšie upratovať. Baktérie prežívajú na špinavom povrchu, šíria sa prostredníctvom čiastočiek prachu, a tak zamorujú domácnosť. Sprejové dezinfekčné prostriedky alebo bieliace roztoky dokážu odstrániť baktérie a vírusy zo špinavej plochy.

Aj napriek strachu mnohých, že nákazlivé ochorenie prinesú do domácnosti, Národná agentúra na ochranu zdravia tvrdí, že riziko je malé. Napríklad, mnoho ľudí sa obávalo, že aj COVID0-19 sa môže šíriť takýmto spôsobom, ale štúdie ukázali, že vírus COVID-19 nežije dlho na mäkkých tkaninách, akými sú napríklad koberce, behúne či dokonca oblečenie. Existuje však obava v súvislosti s týmto vírusom na tvrdých povrchoch, akým sú napríklad kľučky či zábradlia, a ruky. Vzhľadom na uvedené môžete urobiť osem okamžitých krokov proti šíreniu baktérií u vás doma.

1. Vyčistite najšpinavšie povrchy: Nastal čas upratovať častejšie, keďže väčšina z nás sa bojí koronavírusu.

2. Agentúra CDC odporúča používať rukavice a dezinfikovať časti domácnosti s veľkým počtom baktérií, odkiaľ hrozí ich šírenie ďalej. Medzi ohniská nákazy patria: kľučky, kohútiky, tlačidlá na toalete, kúpeľňa, záchod, telefóny, klávesnice, diaľkové ovládače, pracovné dosky a stoly.

3. Ak máte deti, vydezinfikujte tvrdé plastové hračky, najmä ak je dieťa choré. Deti prenášajú veľa baktérií, vďaka čomu je ich imunitný systém oveľa silnejší ako náš. No nechcete, aby stará mama ochorela, keď sa s deťmi bude hrať.

4. Vyzúvajte sa pred dverami. Hoci nejde o nevyhnutné pandemické opatrenie, neprinesiete do domu baktérie. Vedeli ste, že baktériu E. coli a ďalších sedem iných baktérií našli na 27 % obuvi? Medzi ďalšie spomínané baktérie patrí napríklad Klebsiella pneumoniae, ktorá spôsobuje zápal močového traktu, a Serratia ficaria, ktorá vyvoláva respiračné infekcie. Keď sa naučíte vyzúvať pri dverách, pomôže vám to udržať zdravú domácnosť.

5. Očistite si mobil. Mobil je plný baktérií – 25 127 baktérií na 2,5 cm2 predurčuje toto zariadenie byť jedným z najšpinavších predmetov, s ktorým prichádzame do kontaktu každý deň. Navyše si ho prikladáme k tvári, odkladáme na kuchynský stôl či iné spoločné plochy! Počas pandemickej hrozby je ideálne nevyťahovať mobil na verejnosti. Ak tak robíte, dezinfikujte si mobil každý deň a vždy, keď ho použijete na verejnosti. Toto preventívne opatrenie zastaví infekciu.

6. Čisté ruky sú základ. Pravdou je, že deti si nepotrpia na čisté ruky. U nás doma máme všade, kde sa najviac zdržiavame, dezinfekčné gély alebo mokré utierky na ruky. Pri umývadlách, drese a na mieste, kde odkladáme kľúče od auta, zase fľašu s dezinfekčným prostriedkom na ruky. Deťom sme dali aj cestovné balenie do školských tašiek a športových vakov.

Vyrobte si vlastný dezinfekčný roztok na ruky

•          asi 42,5 gramov izopropylalkoholu

•          1 polievková lyžica čistého gélu aloy pravej

•          15 kvapiek esenciálnych olejov (vyberte si obľúbenú kombináciu)

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.