bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Aká bola Bratislava kedysi? Ako sa v nej žilo?

Odev obyvateľov bol vkusný, ženy dobre urastené, pracovité a vhodné na starostlivosť o domácnosť, i keď trochu škriepne. Prešporčania však zanedbávajú výchovu a vzdelávanie detí a preferujú skôr dedičné remeslá...

Ak chcete vedieť, ako vyzerali ulice a námestia Bratislavy pred 300 rokmi... a čím sa živili jej obyvatelia a ako vyzeral v tej dobe život v uliciach a domoch bohatých a menej bohatých občanov – máme skvelý tip.
Nová kniha Bratislava známa-neznáma nám ukazuje ako a čím žilo mesto v 18. storočí. Umožňuje nám doslova nazrieť do jeho jednotlivých zákutí.

Kniha Bratislava známa-neznáma (očami Mateja Bela v 18. storočí) je prekladom Belových Notícií o Bratislave tak, ako vyšli v latinskom jazyku v prvej polovici 18. storočia. Ide o historickú prechádzku mestom, kde sa na základe textov a starých obrazov dozviete ako vyzerala Bratislava pred takmer 300 rokmi.

„Zatiaľ čo predchádzajúce publikácie o jednotlivých uhorských stoliciach prinášajú historické a geografické opisy jednotlivých oblastí Slovenska v 18. storočí a sú určené predovšetkým odbornej verejnosti, kniha Bratislava (známa-neznáma) je svojim obsahom a spracovaním iná,“ vysvetľuje editor knihy Daniel Kollár. „Snaží sa viac priblížiť čitateľovi dobové reálie a život v meste tak, ako ho zachytil Matej Bel a jeho spolupracovníci. Ponúka unikátne svedectvo o histórii slávneho slobodného kráľovského mesta a poskytuje jeho aktuálny obraz z tridsiatych rokov 18. storočia.“

Kniha Bratislava známa-neznáma je doplnená bohatým obrazovým materiálom s ukážkami z Belovej pôvodiny a mnohými historickými vedutami či obrazmi. Ponúka množstvo informácií o bratislavskej histórii a miestopise. Taktiež ukáže zaujímavé črty života vtedajších Bratislavčanov. Priblíži nám zamestnanie miestnych ľudí, osudy remeselníkov či vinohradníkov (dozvieme sa ako sú pre mesto užitoční zeleninári či aký naturel majú voliari) a pochopíme aj mravy Bratislavčanov. Zaujmú nás aj informácie o tom ako sa ľudia obliekali, ako bývali, aké mali manželstvá či ako pristupovali k vzdelávaniu detí.

Belov farbistý opis umožní všetkým čitateľom intenzívne vnímať atmosféru dobovej Bratislavy a prenesie ich do mesta v časoch jeho najväčšej slávy. Spolu s Matejom Belom sa prejdeme dnešným historickým centrom, navštívime Dóm sv. Martina, prezrieme si kláštorné komplexy a pokocháme sa pohľadom na domy patriace uhorskej korune a najbohatším uhorským šľachticom.

Fundovaný preklad, ilustrácie a celková grafická podoba urobia radosť každému záujemcovi o historickú geografiu Slovenska a reálie 18. storočia. A na záver, podľa slov Daniela Kollára, „možno dáte Belovi za pravdu a potvrdíte, že ten, kto nazval Prešporok rajom Uhorska, správne ho nazval.“

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.