bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skAk chceme vychovávať naše deti, musíme ich získať späť

Rodičia sa dnes neraz sťažujú: „Dnešné deti nemajú taký rešpekt pred autoritou, aký sme mali my, keď sme boli deti. Nedokážem svoje dieťa prinútiť, aby si urobilo domáce úlohy, ustlalo posteľ, urobilo domáce práce, upratalo izbu.“
Dôvodom môže byť orientácia na rovesníkov. Mnohým deťom dnes rovesníci prakticky nahradili rodičov: namiesto toho, aby preberali hodnoty zo svojej rodiny, dominantnú úlohu pri formovaní identity a pravidiel správania zohrávajú kamaráti, spolužiaci – dokonca aj videohry a sociálne médiá. Táto situácia však zďaleka nie je prirodzená a môže byť nebezpečná, pretože narúša súdržnosť rodiny, zasahuje do zdravého vývoja a podporuje nepriateľskú a sexualizovanú kultúru mládeže. Deti sa nakoniec stávajú konformné, úzkostlivé a odcudzené.

V knihe Držte sa svojich detí uznávaný lekár a autor bestsellerov Gabor Maté spája svoje sily s Gordonom Neufeldom, PhD, psychológom, ktorý preniká do podstaty komplexného rodičovstva. Spoločne poukazujú na príčiny tohto rozpadu a ponúkajú praktické rady, ako sa k svojim deťom „znovu pripútať“, dať deťom pocit bezpečia a porozumenia a získať späť ich vernosť a lásku.

„Nezameriavame sa na to, čo by mali rodičia robiť, ale na to, kým musia byť pre svoje deti. Ponúkame návod pre pochopenie dieťaťa, jeho vývoja a tiež prekážok, ktoré dnes stoja v ceste zdravému vývoju našich detí. Z tohto pochopenia a z úprimnej oddanosti, ktorú rodičia vnášajú do úlohy výchovy detí, vznikne spontánna a milosrdná múdrosť, ktorá je zdrojom úspešného rodičovstva,“ tvrdia autori.

Autori nám ukazujú, ako strácame kontakt s našimi deťmi a ako táto strata podkopáva ich vývoj a ohrozuje samotnú štruktúru spoločnosti. A čo je najdôležitejšie, prostredníctvom konkrétnych príkladov a jasných návrhov ponúkajú rodičom praktickú pomoc, aby mohli plniť svoje inštinktívne úlohy.

Ako si udržať deti v dobe internetu, mobilných telefónov a videohier

„Podľa nedávneho prieskumu sa 22 % tínedžerov prihlási na svoju obľúbenú sociálnu sieť viac ako 10-krát denne a viac ako polovica adolescentov sa prihlási na sociálnu sieť viac ako raz denne. Sedemdesiatpäť percent tínedžerov v súčasnosti vlastní mobilné telefóny a 25 % z nich ich používa na sociálne médiá, 54 % na posielanie textových správ a 24 % na posielanie rýchlych správ.“

Výsledky, ktoré táto prestížna publikácia uzatvára, sú hrozivé: „Veľká časť sociálneho a emocionálneho vývoja tejto generácie sa teda odohráva na internete a mobilných telefónoch.“

Digitálny svet žiaľ neponúka mladým ľuďom to, čo potrebujú. V skutočnosti zasahuje do toho, čo potrebujú... Aj o tom píšu autori vo svojej knihe Držte sa svojich detí.  

GORDON NEUFELD, PhD., je klinický psychológ so sídlom vo Vancouveri, medzinárodne uznávaný ako popredný odborník na vývoj detí. Jeho Neufeldov inštitút poskytuje množstvo kurzov, ktoré vytvoril pre rodičov a pedagógov, a pomáha profesionálom na viacerých kontinentoch. Je uznávaný pre svoju jedinečnú schopnosť odhaliť kľúč k zdanlivo zložitým problémom výchovy a vzdelávania detí.

Dr. GABOR MATÉ je lekár a autor bestsellerov Keď telo povie nie, Rozptýlená myseľ, V ríši hladných duchov a Mýtus normálnosti: Trauma, choroby a uzdravovanie v toxickej kultúre. Je vyhľadávanou autoritou v oblasti stresu, zdravia mysle a tela, ADHD, rodičovstva a závislostí, intenzívne cestuje a oslovuje zdravotnícky personál, učiteľov a laické publikum v Severnej Amerike i na medzinárodnej úrovni.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.