bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skAgatha Christie a jej Záhada Siedmich ciferníkov

„A čo ja?“ spýtala sa.
„Ty nič, pôjdeš spať.“

Žiadne dobrodružstvo?“ ťažkala si.
Nikdy neviete,“ odporoval Jimmy. „Možno vás zavraždia v spánku a my s Jimmym vyviazneme.“
Nemaľujte čerta na stenu. Ale jedno vám poviem, grófka sa mi vôbec nepozdáva, je podozrivá.“
Hlúposť,“ rozčúlil sa Bill. „Je absolútne mimo hry.“

Záhada Siedmich ciferníkov z roku 1929 je voľným pokračovaním románu Tajomstvo sídla Chimneys. Agatha Christie opäť situovala dej do honosného vidieckeho sídla a rozohrala v ňom ďalšiu dokonale premyslenú zápletku so špionážnymi prvkami, ktorej rozlúštenie zaskočí aj toho najostrieľanejšieho čitateľa detektívok.  

Bohatí manželia Cooteovci, ktorí si na dva roky prenajali sídlo Chimneys, sa radi obklopujú mladými ľuďmi, a tak si doň na pár dní pozvú skupinku priateľov. Jeden z mládencov, Gerry Wade, má veľké problémy s ranným vstávaním, a tak sa ostatní rozhodnú, že si z neho poriadne vystrelia: v noci mu do izby  dajú osem budíkov a nastavia ich tak, aby prvý zazvonil o pol siedmej.
Na druhý deň ráno však budíky napriek ohlušujúcemu rinčaniu Gerryho z postele nevytiahnu, v tom čase je už totiž mŕtvy. A jeden budík chýba.

Vyšetrovania podozrivého úmrtia zdravého mladého muža sa ujíma polícia, no ani Gerryho kamaráti nezaháľajú. Pátranie ich privedie na stopu záhadných Siedmich ciferníkov a zdá sa, že práve toto tajomné pomenovanie bude kľúčom k objasneniu prípadu. Amatérski pátrači sa však musia mať na pozore, najmä keď dôjde k ďalšej vražde…

Záhada Siedmich ciferníkov vás bude baviť, aj keď tam nie je Hercule Poirot, či slečna Marplová. Je to totiž zručne napísaná detektívka so špionážnym pozadím, výborne premyslená a s prekvapivým záverom, na aké sme u Agathy Christie zvyknutí. Možno vám spočiatku bude chvíľočku trvať, kým sa zorientujete v postavách, ale potom to už ide ako po masle.

Záhadu Siedmich ciferníkov napísala Agatha Christie v roku 1928 a cítiť v nej, že už je v lepšom období, že si viac verí. Predošlé knihy Veľká štvorka a Záhada Modrého vlaku totiž písala v ťažkej dobe manželskej krízy a rozvodu.
Je to jedna z jej mála kníh, ktoré sú voľným pokračovaním: nielenže sa vraciame do vidieckeho sídla Chimneys, ale stretávame sa aj s niekoľkými postavami z Tajomstva sídla Chimneys. Napríklad superintendant Battle, či plukovník Melrose.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.