bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Agatha Christie a jej detektívka nekonečná noc

Nekonečná noc z roku 1967 patrí ku knihám, ktoré si Agatha Christie cenila najväčšmi. V čase vzniku sa jej dostalo nielen vrelého prijatia od čitateľov, ale aj mimoriadneho uznania zo strany literárnych kritikov.
„Nekonečná noc sa vymyká z tvorby Agathy Christie tým, že nejde o klasickú detektívku, ale skôr o mysteriózny román, ktorý by sme pokojne mohli nazvať trilerom. Sama autorka si bola vedomá, že napísala výnimočné dielo, a zaujímavé je, že namiesto zvyčajných 3-4 mesiacov ho dokončila za 6 týždňov,“ približuje Anna Pokorná z vydavateľstva Slovenský spisovateľ.

Michael Rogers je mladík, ktorý vystriedal všelijaké zamestnania a doterajšie vzťahy so ženami mali väčšinou sexuálny charakter. Zrazu sa ocitne na Cigánskom panstve, ktoré je opradené rôznymi poverami, no jemu doslova učaruje. Je to nádherné miesto na kopci s výhľadom na more. Michael sníva o tom, že medzi tmavými jedľami raz postaví veľkolepý dom, ožení sa s krásnym dievčaťom a budú spolu šťastne žiť až do smrti.

Vtedy sa prebudila moja túžba po dome, po peknom a elegantnom dome, v aký som nemohol ani dúfať. Bola to príjemná predstava, ktorou sme sa spolu zaoberali: dom, ktorý pre mňa Santonix postaví, ak sa toho dožije…
Dom, v ktorom som vo svojich snoch býval s dievčaťom, ktoré som miloval, dom, v ktorom budeme ako v naivnej detskej rozprávke „ži
ť šťastne až do smrti“. Čistý výmysel, obyčajná hlúposť, ale spustil vo mne vlnu túžby. Túžby po niečom, čo pravdepodobne nikdy nebudem mať.

A keď práve tam, na Cigánskom panstve stretne Ellie Goodmanovú, závratne bohatú dedičku, jeho sen o šťastnom živote sa začne napĺňať. Pôvabná Ellie sa totiž do Michaela na prvý pohľad zamiluje a napriek nesúhlasu svojich poručníkov sa zaňho vydá.
Michaelov blízky priateľ, slávny architekt Rudolf Santonix im pomôže so stavbou vysnívaného domu. Ten si Ellie môže vďaka majetku dovoliť financovať a tak sa zdá, že im na ceste ku šťastiu nič nestojí.

Nad životmi mladomanželov sa však od začiatku vznáša tieň hrozby – miesto, kde sa rozhodli usadiť, je vraj prekliate. A stará cigánka veští Ellie, že ju čaká ťažký život, ak neopustí svoj nový domov.

Nekonečná noc je výnimočná kniha v tvorbe Agathy Christie. Napísala ju, keď mala už 77 rokov a už postava hlavného hrdinu, mladíka Michaela, môže pôsobiť prekvapivo. „V jednom rozhovore autorka vyhlásila, že vžiť sa do kože muža – dvadsiatnika – pre ňu nebolo vôbec ťažké, lebo, ako sa vyjadrila, „koniec koncov, ľudí ako on stretávame na každom kroku“. V tejto postave vierohodne zachytila človeka so zvrátenou mysľou, ktorý si v zlomovej situácii  vždy zvolí zlo namiesto dobra,“ vysvetľuje A.Pokorná.

Oproti iným jej detektívkam ide tento príbeh viac do hĺbky, je psychologicky ladený a je to takpovediac psychotriler, nie klasická detektívka. Christie opäť raz dokázala, že vie písať akýkoľvek žáner a to aj bez ktorejkoľvek jej notoricky známej a obľúbenej postavy - či už to bol Hercule Poirot, slečna Marplová alebo Ariadne Oliverová.

Max Mallowan tvrdil, že Nekonečnú noc považovala Agatha Christie za jednu zo svojich najobľúbenejších kníh. Má ponurú, smutnú a mierne strašidelnú atmosféru. V pozadí stále cítite smrteľné nebezpečenstvo, ktoré čaká len na to, aby vystúpilo a pohltilo hlavných hrdinov.

Agatha Christie, anglická spisovateľka, vlastným menom Agatha Mary Clarissa Miller sa narodila v Torquay. Chcela byť opernou speváčkou (študovala spev), ale na vystupovanie bola príliš hanblivá. Osud jej pridelil iné poslanie.

Jej spisovateľské začiatky neboli príliš plodné - napísala niekoľko nevydarených románov. Po tom, čo začala písať detektívky a čitateľom predstavila Hercula Poirota v knihe Záhada na zámku Styles začala kariéra Agatha Christie pomaly stúpať.

S detektívnym románom Vražda Rogera Acroyda prišiel prvý výrazný úspech, ktorý bol doslova bestsellerom a dodnes patrí medzi jej najlepšie diela.
Ďalšou výraznou postavou v jej dielach, okrem Hercula Poirota, ktorý sa objavil v 33 knihách bola slečna Jane Marplová, o ktorej si mohol čitateľ prvý krát prečítať v roku 1931 v knihe Vražda na fare (The Murder at the Vicarage). Množstvo detektívok či už s Herculom Poirotom, alebo slečnou Marplovou bolo sfilmovaných.

Agatha Christie písala aj pod pseudonymom Mary Westmacottová - napísala 6 psychologických románov, 19 zväzkov detektívnych poviedok, 14 divadelných hier s detektívnym námetom, 2 diela literatúry faktu a knihu básní. V roku 1976 zomrela vo Wallingforde vo veku 85 rokov.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.