bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skAdela Vinczeová: Príliš riešime to, čo nemáme...

Viete, ako žiť obyčajne a pritom šťastne? Vyskúšajte týchto 100 praktických rád a tipov japonského mnícha. Ktorý stelesňuje múdrosť zenu. Spísal ich do knihy Umenie obyčajného života a kniha sa stala svetovým bestsellerom. Pritom vyšla len v apríli tohto roka a teraz aj v slovenskom preklade.

Umenie obyčajného života čerpá z múdrosti stáročí, aby vás v jasných, praktických a ľahko osvojiteľných lekciách naučil žiť podľa princípov zenu. Známy buddhistický mních Šunmjó Masuno je naozaj praktický, žiadne zložité teórie, ale na každej strane jeden tip, nad ktorým môžete uvažovať, vyskúšať ho, inšpirovať sa ním.

„Usilujte sa nedať sa riadiť hodnotami iných, netrápiť sa zbytočnými obavami, ale žiť nekonečne obyčajným životom, zbaveným nadbytočných vecí. To je ´zenový štýl´.“

Keď sa na túto knihu naladíte, začnete v nej plynúť ako voda v koryte – pokojne, ticho. Dokáže vás to uvoľniť, zbaviť stresu. Zhlboka sa nadýchnete, skúšate niektoré lekcie, premýšľate, kde sa práve nachádzate a aký máte život.
je to kniha, ktorá vás môže naučiť hľadať šťastie nie vo vyhľadávaní mimoriadnych zážitkov, ale pomocou drobných zmien vo svojom živote. V otvorení sa obnovenému pocitu mieru a vnútorného pokoja.

„Každý len hľadá niečo výnimočné a stále zaujímavejšie, len cesta k tomu je nenaplniteľná. Stále nám bude všetko málo zaujímavé a málo neobyčajné. Pritom v obyčajnosti tkvie najviac pohody, pokoja a úprimného šťastia,“ tvrdí moderátorka Adela Vinczeová, ktorá sa veľmi obľúbila knihu Umenie obyčajného života.

Pozrite si celé jej VIDEO:

V knihe Umenie obyčajného života zistíte, ako môže...

  • úhľadné uloženie topánok po vyzutí vniesť poriadok do vašej mysle,
  • spojenie dlaní v geste gaššó zmierniť podráždenosť a konflikt,
  • odloženie vidličky po každom hlte pomôcť byť vďačnejší za to, čo máte,
  • pochopenie konceptu iči-go iči-e prispieť k väčšej zmysluplnosti vašich každodenných vzájomných vzťahov,
  • zasadenie kvetiny a sledovanie jej rastu naučiť prijať zmenu,
  • pozorovanie západu slnka urobiť každý deň slávnostnejším.

„Každý deň vám stačí desať minút,“ tvrdí autor knihy. „Pokúste sa urobiť si čas na prázdnotu, na to, aby ste nemysleli na nič. Len sa snažte vyprázdniť si myseľ a nebyť zaujatý vecami, ktoré vás obklopujú. V mysli sa vám budú vynárať rozličné myšlienky, no snažte sa ich zahnať, postupne, jednu za druhou. Keď to urobíte, začnete si uvedomovať prítomnú chvíľu, drobné zmeny v prírode, ktoré vás držia pri živote. Keď vás nebudú rozptyľovať iné veci, môže sa odhaliť vaše čisté, úprimné ja. Urobte si čas na to, aby ste na nič nemysleli. To je prvý krok k vytvoreniu obyčajného života.“

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Alfréd Swan:

Nežeňte sa za oblakmi – nikdy ich nechytíte

Existuje príbeh o naháňaní oblakov a o oblakoch, ktoré unikajú. Na horúcom letnom slnku pracujete na poli. Znášate horúčavu, nijaké oblaky nezatieňujú žiariace slnko. No potom sa pozriete na oblohu a v diaľke zbadáte biely chumáč. „Ách, stavím sa, že v tieni toho oblaku bude chladnejšie. Dúfam, že sa sem čoskoro dostane,“ pomyslíte si, dokonca uvažujete o tom, že prestanete pracovať, kým oblak nepríde. No realita je taká, že oblak sa nikdy nemusí premiestniť, aby vás ochránil pred slnkom. Darmo by ste si robili v práci prestávku, čakajúc na mračno, ktoré by na chvíľu zakrylo slnko.

Nečakajte, kedy sa priblíži oblak, radšej sa usilujte teraz urobiť, čo treba. Ak budete pracovať so zaujatím, možno zabudnete na horúčavu. Potom, ani sa nenazdáte, pripláva oblak a prinesie so sebou osviežujúci chládok. To, o čom tu hovorím, sa dá aplikovať nielen na oblaky, ale aj na osud a šťastie. Nemá zmysel závidieť niekomu, kto bol obdarený trochou šťastia. Nie je ani užitočné lamentovať nad nedostatkom príležitostí. Jednoducho usilovne robte dnes to, čo treba urobiť. A šťastie si k vám určite nájde cestu.

Milan Buno, literárny publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.