bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránkaJozef Banáš sa na krste takmer rozplakal

Kniha plná poviedok – vtipných, originálnych a najmä dojímavých. Jednu z nich sa pokúsil na včerajšom krste prečítať samotný autor Jozef Banáš, no so slzami tlačiacimi sa do očí podal knižku moderátorke Hane Rapantovej, aby poviedku Messiho zázrak prečítala radšej ona.

Banáš na krste „Ja to fakt nezvládnem,“ vysvetlil.  Na krste jeho knihy Posledná nevera nechýbala ani jeho dcéra Adela, ktorá ho inšpirovala. Krstnou mamou bola Oľga Feldeková, svojmu kamarátovi prišli zablahoželať Rasťo Piško, Gustáv Murín, či Janko Lehotský. A nechýbali dve prekvapenia.

Najdojímavejšia poviedka je podľa Banáša práve spomínaný Messiho zázrak. „Mnohí to možno neviete, ale Messi bol v detstve vážne chorý a stal sa z neho najlepší futbalista planéty. Je to príbeh z detskej onkológie, kam chodí naša Adelka a rozprávala mi mnohé príbehy. Takže tá poviedka je založená na skutočnom príbehu s mojím doplnením.“

Krstná mama Banáša - Oľag feldekováKnihu Posledná nevera pokrstili ružami s tŕňmi, keďže samotné poviedky sú krásne, voňavé, ale neraz pichajú. „Jozefove poviedky ma naozaj očarili,“ vyznala sa Oľga Feldeková. „A verím, že to nebude posledná nevera....teda, aby si to Ria zle nepochopila,“ obrátila sa na Banášovu manželku, „myslím knihu, nie neveru ako takúJ“ Feldekovej dcéra Katka, šansónová a džezová speváčka, zaspievala niekoľko piesní a jednu dokonca spoločne s Banášom – ich obľúbenú Tombe la neige (Padá sneh). „Potešilo ma, že Katka má túto skladbu v repertoári, tak som navrhol, že si ju spoločne zaspievame a pripravíme vám tak prekvapenie,“ povedal Banáš.

Banáš_Malíková_Feldoková

Banáš a Bielčik s čítačkou eWookyĎalšie prekvapenie krstu Poslednej nevery prišlo od Ikaru. „Dúfam, že si nedoniesol dôkaz,“ zavtipkoval Jozef Banáš, keď k nemu podišiel marketingový riaditeľ Peter Bielčik a nevidel, čo skrýva za chrbtom.  Dostal však úplne novú dotykovú čítačku elektronických kníh eWooky, prvú slovenskú. „Ešte sa ani poriadne nepredáva, takže si úplne prvý,“ podal mu ju P.Bielčik. „Nahrali sme do nej všetky tvoje knihy vrátane Poslednej nevery.“
 Darček Banáša príjemne prekvapil, zaskočene sa spýtal „Fúha, čo stojí takáto vec?“ a hneď do čítačky začal ťukať. „Aha, je tu naozaj Posledná nevera, Kód 9, Sezóna potkanov, Zastavte Dubčeka. Čo vám poviem, jedno lepšie ako druhé,“ pokračoval v dobrej nálade. Po chvíli skončila čítačka v rukách Adely Banášovej. „Tak toto si vezmem na dovolenku,“ potešila sa.

Jozefa Banáša ku knihe Posledná nevera údajne vyprovokovali literárni kritici, ktorí povedali „no dobre, píšeš romány, ale dobrý autor by mal vedieť napísať aj poviedku“. Tak napísal na základe rôznych situácií, postáv, charakterov, spomienok, ktoré mal - veď každý spisovateľ má takéto veci v šuplíku.  „V knihe sú nielen dojímavé poviedky,“ vyhlásila  riaditeľka vydavateľstva Ikar Valeria Malíková, „ale aj také, pri ktorých som sa zasmiala a vtedy som si povedala: aha! toto je dobrý návod na oživenie manželstva. Nepoviem, ktorá to je poviedka  a ani môj manžel ešte netuší, čo plánujem urobiť,“ zažartovala.

Pozrite si Book trailer ku knihe Posledná nevera

 

Katka feldeková

Banáš