bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Atentát na nežnú revolúciu (11.12.2009)

Atentát na nežnú revolúciu Konečne prvá kniha o novembri ´89

Hoci bolo pripravené šampanské, novinka Vladimíra Ondruša s názvom Atentát na nežnú revolúciu sa krstila niečím iným. Priliehavejším – kmotor Ľubomír Feldek vyzval prítomných, aby vytiahli kľúče a štrnganím knihu symbolicky pokrstili. Atentát na nežnú revolúciu je vôbec prvá kniha na Slovensku, ktorá mapuje novembrové udalosti spred dvadsiatich rokov.
Atentát na nežnú revolúciu

Vladimír Ondruš v nej čitateľovi sprostredkúva osobné spomienky na november 1989, demontáž totalitného režimu i pohľad na naše hľadanie vinníkov za totalitný režim. Spolu s ním môžete nazrieť do zákulisia politických rozhodnutí. Zaujmú neznáme fakty, prekvapujúce súvislosti, bežné zneužívanie dokumentov z archívov Štátnej bezpečnosti v politickom zápase. „Je to zážitok, na ktorý sa nezabúda. Nielen my, čo sme boli v koordinačnom výbore, ale myslím že každý človek, ktorý prišiel na míting na námestie v Bratislave aj na tie ostatné námestia na Slovensku. Čiapka Budajka, Kňažkove výzvy utvorte koridor a štrnganie kľúčmi, ktoré odzvonili totalitnému režimu, nato sa zabudnúť nedá,” vyznáva sa autor.
Atentát na nežnú revolúciu

Ľubomír Feldek, ktorý bol jedným zo spoluzakladateľov hnutia Verejnosť proti násiliu, dodáva: „Americký politológ Kane povedal raz skvelý bonmot. Vraj Poliaci potrebovali na zvrhnutie totality desať rokov, Maďari desať mesiacov, Nemci desať týždňov a Čechoslováci desať dní. Ale keď rozdelíme československú revolúciu na dve, tak si uvedomte, že v Bratislave prebehla jedna slovenská revolúcia. A tá bola trošku rýchlejšia ako česká, lebo o tri dni skôr sme zvrhli monopol strany. Takže pokračovanie v Kaneovom bonmote by malo znieť: a Slováci potrebovali na zvrhnutie totality desať minút.
Atentát na nežnú revolúciu

V priebehu večera zaznela aj Pieseň o slobode v podaní Aleny Čermákovej, text k piesni napísal kňaz Anton Srholec. Ukážku prečítal herec Matej Landl, ktorý bol zároveň aj moderátorom večera. Nechýbal ani Ján Budaj, jeden z aktérov novembrových dní roku 1989. „Myslím, že nikdy predtým a nikdy potom sme nezažili taký obrovský sociálny kapitál, takú veľkú sociálnu energiu, dôveru a vízie dobrých vecí do budúcna,” povedal Budaj. Novinka Atentát na nežnú revolúciu odhaľuje, kde sú dnes ľudia, ktorí stáli v novembri i po ňom na čele spoločensko-politického diania. Ako to celé prebiehalo, ako to prežívali tí, čo boli v tesnej blízkosti tých, čo odchádzali i tých, čo nastupovali. Bolo treba s komunistami naozaj bojovať, alebo sa členovia strany vzdávali ľahko a bez boja? Odstupovali nerevolučne?
Atentát na nežnú revolúciu

Mib