bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Drevený zázrak

Obálka titulu Chrámy-Drevené kostolíky na Slovensku Karol Kállay: Chrámy. Drevené kostolíky na Slovensku

”Drevené kostolíky predstavujú na našom území jednu z najhodnotnejších súčastí stredoeurópskeho kultúrneho dedičstva,” povedal pri krste novej publikácie Karola Kállaya Chrámy-Drevené kostolíky na Slovensku autor sprievodných textov Miloš Dudáš.

Chrámy predstavujú slovenský unikát – drevené sakrálne stavby na severovýchode Slovenska. Kostolíky postavili pred niekoľkými storočiami, osem z nich bolo v júli 2008 zaradených do svetového kultúrneho dedičstva medzinárodnej organizácie UNESCO. Do dnešných dní sa zachovalo päťdesiat z tristo pôvodných stavieb. Tri štvrtiny z nich slúžia gréckokatolíckemu obradu, v ktorom je centrálnym miestom svätyňa oddelená ikonostasom, najkrajším a symbolicky najbohatším prvkom týchto chrámov. Práve ten je dominantou fotografií Karola Kállaya v tejto obrazovej publikácii.
Foto z krstu knihy Chrámy-Drevené kostolíky na Slovensku


Sprievodný text k nádherným fotografiám napísali dvaja páni. Miloš Dudáš k architektúre jednotlivých stavieb z pohľadu pamiatkovej starostlivosti. A duchovný Marián Gavenda pridal meditačné slová.

Knihu uviedli do života dňa 3.2.2009 pekným slovom spisovateľ Ľubomír Feldek a sídelný biskup gréckokatolíckej eparchie v Bratislave Mons. Peter Rusnák.

Foto z krstu knihy Chrámy-Drevené kostolíky na Slovensku Foto z krstu knihy Chrámy-Drevené kostolíky na Slovensku

Foto z krstu knihy Chrámy-Drevené kostolíky na Slovensku Foto z krstu knihy Chrámy-Drevené kostolíky na Slovensku

Obrazovú publikáciu známeho slovenského fotografa uviedli do života sídelný biskup bratislavskej eparchie Peter Rusnák a spisovateľ Ľubomír Feldek. Fotograf Karol Kállay poďakoval predovšetkým manželke, ktorá ho počas celej šesťtýždňovej cesty po Slovensku sprevádzala.

O viacnásobný potlesk a pobavenie sa postaral Ľubomír Feldek, ktorý prečítal fejtón zo svojej pripravovanej knižky, ktorý bol venovaný práve Karolovi Kállayovi. Majstra fotografa v ňom nazval „nestarnúcim“, ktorý bude fotiť ešte aj naše hroby a hroby našich detí...

Na krst knihy Chrámy-Drevené kostolíky na Slovensku sa prišlo pozrieť viacero známych osobností slovenského kultúrneho a spoločenského života, ako spevák Peter Lipa, manželia Feldekovci, či exprezident Michal Kováč, ktorý bol jedným z iniciátorov záchrany týchto vzácnych pamiatok. Okrem iného povedal: "Verím, že kniha prispeje k tomu, aby tieto drevené skvosty videlo čo najviac ľudí. Veď zahraniční turisti už majú o kostolíky záujem a o ich výnimočnosti sú presvedčení aj tamojší ľudia. Vedia totiž, aké tam majú bohatstvo."