bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Umenie ticha – viete ako vám pomôže?

Aj vy máte pocit, že žijete príliš hekticky, naháňate sa za termínmi, povinnosti a starosti sa valia z každej strany a nemáte čas na seba, svoje koníčky a už vôbec nie niekde v pokoji si sadnúť a zahĺbiť sa do seba?

http://data.bux.sk/book/037/766/0377666/medium-umenie_ticha.jpgPresne tak sa cítia mnohí ľudia, ale iba niektorí s tým čosi aj urobia. Napríklad svetoznámy hudobník Leonard Cohen sa rozhodol – utiahol sa do samoty, ticha a užíva si radosť z pokoja. Prečítajte si ako inšpiroval aj ďalších ľudí.

Vo vydavateľstve Noxi vyšla druhá kniha zo série celosvetovo úspešných TED kníh s názvom Umenie ticha. Všetci žijeme hektické životy, v ktorých často nemáme čas sami na seba, a pre nás všetkých je táto kniha určená. Je to návod, ako si užiť ticho  a pokoj viac ako luxusnú dovolenku.

TED Knihy: malé knihy, veľké myšlienky.

Pico Iyer je uznávaný britský spisovateľ.
Štyridsať rokov cestoval po celom svete – od Veľkonočných ostrovov cez Etiópiu až po Bután. Bol neustále v pohybe, medzi ľuďmi, písal pre The New York Times, snažil sa stíhať dedlajny...no jedného dňa si uvedomil jednu zásadnú vec: treba spomaliť, zastaviť sa a vychutnať si ticho.
Vychutnať si pokojný život, počúvať svoje myšlienky a nájsť sám seba. A tak sa vybral na miesto, kde pokoj a ticho doslova vládli pevnou rukou. A stretol tam svetoznámu celebritu, ktorá si to užívala. Bol to známy hudobník Leonard Cohen...

http://www.lionsroar.com/wp-content/uploads/2013/05/2013-05%20cohen.jpg

...a  tak som sa rozhodol opustiť svoj vysnívaný život a stráviť rok v malej jednolôžkovej izbe v bočných uličkách starobylej japonskej metropoly Kjóto.
Prišiel som sem preto, aby som mohol písať o tichu blízkom môjmu hostiteľovi, o anonymnom živote v horách, ale na okamih som úplne prestal vnímať, kde som. Akosi som nemohol uveriť, že tento pán vo vlnenej čiapke, s okuliarmi lemovanými drôtmi vyzerajúci ako rabín je naozaj spevák a básnik, ktorý sa pred tridsiatimi rokmi preslávil ako medzinárodný idol, večný cestovateľ a sveták v Armaniho oblekoch.
Leonard Cohen prišiel do tejto starobylej pevnôstky, aby tu tvoril život – umenie, aby ho tvoril z ticha. Pracoval na svojom vlastnom zjednodušovaní tak intenzívne ako na veršoch jednej zo svojich piesní, ktorú vybrusoval k dokonalosti vyše desať rokov. V tom týždni, keď som ho navštívil, strávil sedem dní a nocí v prázdnej meditačnej hale. Nehybne sedel. Jeho kláštorné meno – Jikan – vystihovalo ticho medzi dvoma myšlienkami...

Objednajte si novinku Umenie ticha.
Kupit bux.sk

http://www.kyotojournal.org/wp-content/uploads/2011/07/shapton-pico-iyer.jpgUmenie ticha je nečakané priznanie uznávaného novinára. Pokoj podľa neho môže byť jedinečným dobrodružstvom. V určitom bode všetky horizontálne cesty celého sveta prestanú dávať zmysel a vy už nebudete túžiť ísť hlbšie, zažívať výzvy a nečakané okamihy, pretože pohyb je najdôležitejší v pokoji.
V dobe rýchlosti som si uvedomil, že nič nemôže byť lepšie než spomaliť,“ píše Pico Iyer. „V dobre ruchu nemôže byť nič drahšie ako pozornosť. A v dobe neustáleho pohybu nie je nič naliehavejšie než potreba sedieť v tichu.“

Prečítajte si nečakané vyznanie uznávaného novinára a cestovateľa o tom, že ticho môže byť jedinečným dobrodružstvom. Pico Iyer sa v knihe Umenie ticha venuje svojej radosti z pokoja a ticha, na ktorú ho upozornil Leonard Cohen.
Ponorte sa do ticha a nájdite nový vzťah k svetu tak, že sa od neho odstrihnete.

Keď som mal  dvadsaťdeväť rokov, môj život sa presne podobal tomu, o čom som sníval, keď som bol malý chlapec. Mal som kanceláriu na dvadsiatom piatom poschodí v strede Manhattanu štyri bloky od Times Square, apartmánový byt na križovatke Park Avenue a Dvadsiatej ulice, tých najzaujímavejších a najdružnejších kolegov, akých som si vedel predstaviť, a nekonečne fascinujúcu prácu.
Písal som pre časopis Time o  svetovom dianí – o  konci apartheidu v Južnej Afrike, o ľudovej revolúcii na Filipínach, o nepokojoch súvisiacich s vraždou Indiry Gándhíovej. Nemal som rodinu ani zodpovednosť a mohol som si dovoliť – aj som si dovolil – dlhé dovolenky na ľubovoľnom mieste na svete od Bali až po Salvador.

Napriek každodennému vzrušeniu však niekde v mojom vnútri pretrvával pocit, že aj keď toľko lietam po všetkých kútoch sveta, nikdy nemám možnosť pozrieť si, kde som vlastne bol alebo si overiť, či som naozaj šťastný. Naozaj, naháňanie sa po svete pri hľadaní spokojnosti bolo perfektným spôsobom ako zaistiť, že som nikdy nebol vyrovnaný či spokojný. Príliš často som si pripadal ako človek, ktorý stále dookola hovorí o svetovom mieri v tých najproblematickejších a najrozvratníckejších podmienkach...

Milan Buno, 5.5.2016
Foto: Noxi, Lionsroar.com, KyotoJournal.org

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.