bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







SÚŤAŽ o 3x novinku LINCOLN.

Spielberg podľa nej nakrútil film...má 12 nominácií na Oscara...ale kniha je naozaj lepšia. Novinka Lincoln získala šesť literárnych cien vrátane ceny kritikov, stala sa Knihou roka a už z prvého vydania sa predal vyše milión výtlačkov. „Vynikajúca kniha. Jedinečná štúdia, ako viesť ľudí,“ povedal o knihe americký prezident Barack Obama, ktorý nedávno zložil prezidentský sľub na rovnakú Bibliu, na akú prisahal práve Lincoln.

Abraham Lincoln sa narodil v rodine chudobného farmára, sám sa musel naučiť písať aj čítať, vystriedal rôzne zamestnania a stal sa nedôležitým právnikom zo zapadákova. A vzápätí sa vynoril akoby odnikiaľ a vystúpil až na samý vrchol. Vďaka húževnatosti, láske ku knihám i rečníckemu umeniu sa napokon stal jedným z najcharizmatickejších prezidentov USA.

Lincoln

Autorka životopisu Goodwinová – skúsená spisovateľka a nositeľka Pulitzerovej ceny – využila Lincolnove listy, záznamy a denník, ako aj svedectvá priateľov a pamätníkov. Sústredila sa na kľúčové okamihy Lincolnovej politickej kariéry vrátane súboja o nomináciu na prezidentskú kandidatúru. Aj preto vás jej kniha vtiahne, zaujme od prvých strán a Lincolnov život takmer žijete. „Za Lincolnovým triumfom stála pozoruhodná, dovtedy nevídaná politická razancia a emočná sila, ktoré sa zrodili v rozhorúčenom kotle prehier a odriekania,“ vysvetľuje Goodwinová.

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTWjAd9VCr61SwCa7MGyv5n5ns1fzJzjBe3j6eDXqzmI7vhtIpNAj v tých najtemnejších dňoch vojny vedel Lincoln pozdvihnúť odvahu svojich spolupracovníkov i celého národa. Bol totiž nesmierne dobrosrdečný, láskavý, mal zmysel pre humor a dar rozprávať.  „Vo chvíľach, keď existenciu jeho vlády ohrozovali hádky a závisť, sa nenechal vyprovokovať malichernými krivdami, nepodľahol žiarlivosti a nerozoberal domnienky,“ dodáva Goodwinová na margo charizmatického Lincolna.

Ten urobil v tej dobe nečakané rozhodnutie – prijal svojich významných súperov do vlády. Pritom to boli často verejne známejší, vzdelanejší a skúsenejší politici ako on sám. Mohli ho prevalcovať, zničiť...no rýchlo sa ukázalo, že Abraham Lincoln sa stane jednoznačným kapitánom tohto zvláštneho vládneho kabinetu zloženého zo samých rivalov,“ objasňuje autorka podtitul knihy  Lincoln. Tým rivalů.

Lincoln

Hrajte o 3 tieto vynikajúce životopisy!

Čítali ste v poslednom období nejaký zaujímavý životopis? Chystáte sa na nejaký, ktorý vám odporučili, všimli ste si niekde na internete či v kníhkupectve? Alebo životopisy bežne nečítate?  Prečo?
Jednoducho, napíšte nám pod článok o svojom vzťahu k tomuto žánru a môžete pridať nejaký dobrý tip na inšpiratívny životopis. V pondelok vyberieme troch z vás a pošleme vám novinku Lincoln. Tým rivalů.

Tešíme sa na vaše odpovede a tipy.
Bux.sk

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(1. februára 2013 v 18:35)
zatial som neprecitala ziaden zivotopis ale rada by som si tento precitala,
(1. februára 2013 v 19:46)
Zivotopisy velmi necitam, mam radsej pribehy, kt su vo vascej miere vymyslene, napriek tomu som citala zivotopis Edith Piaf a veľmi sa mi pacil.
(1. februára 2013 v 20:22)
áno čítala :) áno chystám :) Podľa mňa je životopis veľmi pútavý druh knihy :)
(1. februára 2013 v 20:23)
neskúšala som.... ale chcela by som môže to byť zaujímavé čítanie
(1. februára 2013 v 20:24)
Ešte nikdy som nečítal žiadny životopis. Videl som tento film a je ozaj super :) tak zvažujem aj nad touto knihou.
(1. februára 2013 v 20:25)
citala som charlieho chaplina a edith piaf
(1. februára 2013 v 20:25)
čítala som aj čítam,tak napríklad Steven Jobs a podobne a veru aj takýto druh kníh je obohacujúci :)
(1. februára 2013 v 20:25)
Zatiaľ žiadny,ale ľahko sa to dá napraviť ak vyhrám :)
(1. februára 2013 v 20:25)
Čítala som autobiografiu Agathy Christie... Životopisy nečítam bežne, ale rada si nejaký prečítam, lebo každý zažije počas života iné dobrodružstvá a má vlastné príbehy.
(1. februára 2013 v 20:26)
Čítala som knihu Alžbeta zvláštna žena a musím povedať ,že vo mne vzbudila veľkú vášeň pre históriu ,hlavne tú európsku. Neskôr som čítala Hitlerove ženy a Marlene ,ale neviem či sa to dá nazvať životopis. Ďalej o Stevovi Jobsovi ,kniha bola zaujímavá ,teším sa na film. Ale väčšinou to boli len filmy .Napr. O Beethowenovi ,Mozartovi a spomínanej Edith Piaf :)
(1. februára 2013 v 20:26)
Čítala som životopis Edit Piaf, vrelo doporučujem.
(1. februára 2013 v 20:26)
Životopisy zvyčajne nečítam, ale vždy sa to môže zmeniť, stačí len naďabiť na dobrú autobiografiu :)
(1. februára 2013 v 20:26)
Životopisy mám rada, poskytujú nám nový, inšpiratívny pohľad na život nielen z odborného, ale aj ľudského hľadiska. Čítala som napr. životopis Marie Curie, napísaný jej vlastnou dcérou, Kleopatru od Stacy Shiffovej, no a poslednou knihou, ktorú možno zaradiť do tohto žánru bola Posledná prednáška (ktorú som dočítala pre týždňom), hoci tú možno zaradiť do autobiografie. Každopádne životopisy odporúčam: Prečítajte si životopis osobnosti, ktorá vás niečím zaujala, a možno nájdete v jej živote niečo, nejakú peknú myšlienku, ktorá rozžiari váš svet :)
(1. februára 2013 v 20:27)
Životopisy bežne nečítam, ale keď som bola mladšia čítala som životopis Madame de Pompadour, bolo to veľmi zaujímavé, ale smutné čítanie. Viac sa venujem čítaniu beletrie, no životopisom sa ich náučná hodnota nedá uprieť.
(1. februára 2013 v 20:27)
Čítala som životopis Marilyn Monroe.-) Zaujímavé čítanie, nielen pre ženy...
(1. februára 2013 v 20:28)
Bonaparte trilogia
(1. februára 2013 v 20:28)
životopisy veľmi nečítam, skôr autobiografické diela =D
(1. februára 2013 v 20:28)
Miloš Kopecký - Já Soukromý život Miloše Kopeckého / putavo napisany zivotny pribeh skveleho herca, clovek ma pocit, ako by ho rozpraval sam herec
(1. februára 2013 v 20:29)
Pár životopisů už sem četla a sem moc ráda, když narazím na nějaký, který sem ještě nečetla. Beru je jako příjemné zpestření k normální beletristické literatuře a navíc se ráda dozvím něco o svým oblíbených hercích, hudebnících nebo spisovatelích. Docela dobře se tak dá třeba poznat to, proč se chovají tak jak se chovají, proč dělaj takový a takový věci, jaký měli třeba dětství atd. Životopisy mne fakt hodně bavej :D
(1. februára 2013 v 20:29)
Knižné životopisy som ani veľmi nečítala, akurát niečo na nete, keď bolo treba. Ale určite si chcem prečítať o Nelsonovi Mandelovi (inšpiroval ma film Invictus) a o Tolkienovi, keďže milujem jeho knihy, tak by to chcelo prečítať aj trocha viac ako na Wikipedii ;)Lincoln je trocha rozporuplná osoba a asi by to bolo dosť zaujímavé čítanie. No uvidíme :)))
(1. februára 2013 v 20:29)
čitala som davnejšie ale v poslednom obdobi , mam menej času tak ani nie ale určite sa chystam :) Mam viacero knih odporučenych, no neviem ich ešte ja posudit, každopadne tato vyzera lakavo , takže určite :) Podľa mňa žaner ako životopis, je veľmi fascinujuci a plný plno dobrých čitateľných strán :) Vie pohltiť, ale zaleži akou formou je napisany ,aspon podľa mňa :)
(1. februára 2013 v 20:31)
životopis som ešte nečítala,ale tento vyzerá dobre :) konečne mi skončilo skúškové a rada by som si konečne prečítala niečo pre potešnie..nie z povinnosti..
(1. februára 2013 v 20:31)
Životopis som ešte nečítala žiadny, ale rada by som si prečítala životopis Tonyho Blaira i Lincolna. Určite zaujímavé čítanie.
(1. februára 2013 v 20:31)
Napriek tomu, že rada čítam cestopisy a knihy o rôznych krajinách, dostala sa mi do rúk životopis Steva Jobsa, a taktiž by som si rada prečítala aj životopis Abrahama Lincolna, keďže film som videla.
(1. februára 2013 v 20:32)
Prečítala som životopis napr. Jima Morrisona zo skupiny The Doors. Baví ma čítať hlavne o predstaviteľoch hudby. Manžel tiež rád číta, hlavne o známych osobnostiach, Hitlera ma preštudovaného dokonale :) A Lincoln. Tým Rivalu by bol pre neho krásnym darčekom...
(1. februára 2013 v 20:33)
teraz mám rozčítanú o Ernestovi Che Guevarovi a po nej si brúsim zuby na N. Teslu. Mám rada životopisné knihy o hocikom no ako študentka politológie čítam najradšej o osobnostiach z politického života. :)
(1. februára 2013 v 20:34)
Čítala som životopis Adolfa H - bolo to veľmi zaujímavé. Život tohto človeka ma zaujal od momentu, kedy sa mi raz dostala do rúk kniha Mein Kampf a bola som zvedavá, kde to všetko začalo. Až som sa to dozvedela :)
(1. februára 2013 v 20:35)
Životpisy čítam veľmi rada , je zaujímavé dozvedieť sa podrobnosti o živote slávnych ľudí .
(1. februára 2013 v 20:37)
Keďže som prečítala skoro všetky knihy od Dumasa, A.,rada som si prečítala aj jeho životopis. Životopisy, ak sú dobre a pútavo spracované, si rada prečítam. Páčila sa mi aj kniha Alabama song o živote Zeldy Fitzgerald, a určite by ma zaujal životopis Ernesta Hemingwaya
(1. februára 2013 v 20:38)
Nečítal som ale Lincoln ma vžycky zaujímal ako jeden s Amerických prezidentou oto zaujímavejšie by bolo si túto knihu prečítať...:
(1. februára 2013 v 20:39)
Dobrý deň, životopisy ma vždy fascinovali, rada som čítala o známych ľuďoch, o tom ako zmenili svet, čo priniesli nove, čím sa pričinili a mnoho viac. V poslednom čase som si povedala, že už určite musím siahnuť po tomto type literatúry a myslím, že s knihou Lincoln sa nebudem nudiť a dá mi iný pohľad na život. Budem veľmi rada ak jednu knižku získam. :)
(1. februára 2013 v 20:39)
čítala som už životopis o Churchillovi a teda môžem len odporúčať, najmä tým koho zaujíma jeho osobnosť. a životopis o Lincolnovi ma taktiež láka... zišiel by sa mi.
(1. februára 2013 v 20:42)
Čítam všetky žánre, teda aj životopisy. Asi najviac ma zaujal životopis Edith Piaf :)
(1. februára 2013 v 20:42)
Mam rada zivotopisy, su to prepisy zivotov realnych ludi, ktori nieco znamenali. Citala som ich uz mnoho, a ten Lincolnov musi byt skvelym citanim.
(1. februára 2013 v 20:42)
Veľa príležitostí som zatiaľ s biografiami nemala, ale nedávno sa mi dostali do ruky dve. Jedna od Hany Whitton - Císařova hvězda, ktorá ma síce príliš neoslnila, ale aspoň trochu osvetlila kontroverzného vladára, Rudolfa II. Tá druhá čosi málo (aj keď v konečnom dôsledku dostatočne) pospomínala o Michelangelovi. Išlo o knihu Mathiasa Enarda. Štýl písania, na ktorý si treba zvykať, to viete, Francúzi, ale inak to bolo dobré čítanie.
(1. februára 2013 v 20:43)
Najlepší životopis, aký som kedy čítala bola kniha OPEN: Andre Agassi. Kto si prečíta tento vtipne a zaujímavo písanú autobiografiu,ten musí Aggasiho milovať. Úprimné,vtipné a písané tak ľudsky,že túto knihu určite budete chcieť dočítať :) Ani Steve Jobs nebol na zahodenie a celkom zaujímavé bola aj kniha RAFA o Nadalovi, ale ten sa mi vďaka tejto knihe skôr vzdialil,ako by som ho mala začať zbožňovať. Jednoducho, na Agassiho sa nič nechytá :)
(1. februára 2013 v 20:45)
Životopis Matky Terezy, a teraz sa mi dostala do ruk kniha z úplne iného súdka a to Hitlerove Nemecko.
(1. februára 2013 v 20:46)
Veľmi životopisy nečítam, ale občas siahnem aj po tejto téme. Chystám sa teraz na knihu "Muž ktorý vynašiel 20.storočie", ktoru mi odporúčal môj 15-ročný synovec.
(1. februára 2013 v 20:48)
Mne sa veľmi páčila kniha Červené sárí. Príbeh Sonie Mainovej, budúcej manželky Radžíva Gándhího. Z môjho pohľadu nádherný príbeh. Tiež som prečítala knihu o Edit Piaf a bola tiež nádherná. Životopisy milujem. Niet čo dodať... :)Teda, je - rada by som knihu o Lincolnovi, určite bude fascinujúca.
(1. februára 2013 v 20:48)
Skvelý životopis je o Jobsovi. Po prečítaní človek zmení názor na produkty, ktoré S. J. vyrábal. Životopisy dokážu človeku, že existujú ľudia, ktorí za život toho zvládli viac než ostatní vďaka úsiliu a námahe, takže dokážu inšpirovať.
(1. februára 2013 v 20:52)
naposledy so čítala životopis môjho obľúbeného spisovateľa Paula Coelha- Mág.
(1. februára 2013 v 20:55)
Biografie a celkovo literatúru faktu mám veľmi rada. Najčastejšie siaham po knihách, ktoré mi priblížia život slávnych osobností, politikov, panovníkov. A hlavne také ktoré mi ich ukážu aj z tej ľudskej stránky nie len tej "dejepisnej" osobne preferujem najviac asi rakúskych Habsburgovcov. A naposledy som čítala životopis Kleopatry.
(1. februára 2013 v 20:55)
Zivotopisy citam zbezne, moja oblubena knizka je Smad po zivote - biograficky roman o zivote Van Gogha. Krasny pribeh kde je popisane vsetko od jeho detstva, cez dospievanie a studium, sklamanie z lasky az po smrt. tuto knizku ako aj dalsie od Irvinga Stona vrelo odporucam.
(1. februára 2013 v 20:56)
Životopisy sú mojou najobľúbenejšou literatúrou, mám doma bohatú zbierku skvelých životopisných kníh a k mnohým sa aj po rokoch vraciam - a sú to práve biografie amerických prezidentov, keďže americkí prezidenti (hlavne 20. storočia) sú od mladosti mojím veľkým koníčkom. Steve Jobs, André Agassi (Otevřená zpověď), žokej Josef Váňa (Život v sedle)..., to boli výborné životopisy, ktoré som prečítala túto zimu a jednu životopisnú knihu môžem vrelo odporučiť všetkým, ktorí chcú poznať zákulisie novinárčiny a životné osudy veľmi interesantnej postavičky, svetoznámeho moderátora Larryho Kinga. Kniha sa volá Larry King, moje pozoruhodná cesta a je napísaná veľmi pútavo i zábavne, určite poteší aj tých, ktorí nemajú vrelý vzťah ku klasickým vážnym životopisným knihám. Larry je skrátka Larry, jedinečný, extrovertný - ak prečítate, dáte mi za pravdu :-)
(1. februára 2013 v 20:56)
No životopisy veľmi nečítam,lebo knižku ked začnem čítať,tak hlavne preto aby ma odpútala od reality,aby som zabudla na to všetko čo je na zemi,a "vzlietla" a navštívila iný svet...To životopisy ,žiaľ neponúkajú...ale Abrahama by som si prečítala :) ♥
(1. februára 2013 v 20:57)
Zivotopisy su fascinujuci zaner! Citala som ich niekolko, ale najviac mi v hlave utkvel zivotny pribeh Edith Piaf. Clovek si niekedy vobec neuvedomuje, ze nie len to, co vidi, je pravda, ale kolko toho sa moze skryvat v pozadi.. Aj toto je jeden z aspektov, ktore su na zivotopisoch take fascinujuce - poodhaluju, co bolo skryte a dotvaraju skutocny obraz toho, co mame pocit, ze pozname. No bolo to len zdanie, len kusok vacsej skladacky....
(1. februára 2013 v 21:06)
Ak je životopis napísaný pútavo, veľmi rada si ho prečítam a vôbec to nemusí byť životopis niekoho slávneho. Poslednú dobu ma zaujali dva: "Žena bez čísla" od Iby Knill a autobiografia Sidneyho Sheldona "Moje druhé ja"
(1. februára 2013 v 21:06)
Zivotopis som este ziadny necital ale myslim si, ze otakej osobe akou bol Lincoln moze bit zaujimave .
(1. februára 2013 v 21:09)
Zivotopisy sú velmi inspirativnym zanrom...dá sa z nich veľa naučiť a poučiť sa na osudoch iných. No nie len tých slávnych ako bola Edith Piaf či Gabriele Coco Chanel, ale aj menej slávnych či dokonca úplne neznámych (napr. Poprve a pak porad znovu). Ved všetci sme len ľudia - milujúci, chybujúci a omylní.
(1. februára 2013 v 21:10)
Priznám sa, že nikdy ma nenapadlo si životopis prečítať, ale tento ma veru láka.
(1. februára 2013 v 21:12)
Raz dávnejšie o Hane Zelinovej, pretože jej tvorbu mám veľmi rada a nebránim sa ani iným, ak by sa ku mne dostali alebo by mi niekto nejaký doporučil..
(1. februára 2013 v 21:14)
Priznam sa, ze z tohto zanru som zatial necitala ziadnu knihu. Zatial som sa k nim nahodou nedostala... No ak by ...,mozno by som zmenila svoj postoj a v mojej kniznicke by pribudli nejake tie zivotopisy...
(1. februára 2013 v 21:15)
Životopisy veľkých ľudí sú niečo skvelé, niečo čo si treba prečítať, keď neviete ako ďalej. vrelo odporúčam čítať všetkým ;-)
(1. februára 2013 v 21:17)
Nikdy som nebola zameraná na čítanie životopisov. Avšak začala som čítať knihy od Paula Coelha, z ktorých som si doma urobila celú zbierku. Kedže všetky jeho knihy sú inšpirované autorovým životom, jeho púťami po svete a stretnutiami s rôznymi ľuďmi, ktorí ho ovplyvnili, a dozvedela som sa, že vyšla aj kniha s jeho životopisom, ani chvíľu som neváhala a hneď som si ju kúpila. Je výborné čítať o niekom, kto dokáže písať také úžasné knihy. Bola som nadšená aj sklamaná zároveň. Lebo človek si uvedomí, že aj ten spisovateľ je len človek a v živote urobil veľa chýb, ale tiež je to motivujúce a inšpiratívne, vidieť, aké problémy si musel preskákať, kým dosiahol to, po čom od mala túžil. A to byť svetoznámym spisovateľom. Vo všetkých knihách pripomína čitateľom, že by mali ísť za svojím osobným príbehom. A mnoho krát nás život odkloní od nášho cieľa, ale nakoniec nás k nemu privedie. A on sám si to prežil. Kým sa stal tým, kým chcel byť, prežil si veľa iných skúseností, ktoré ho nakoniec ale priviedli do cieľa. Bol to môj prvý životopis, ale určite sa chystám prečítať si aj životopisy iných významných ľudí. Knihu Mág odporúčam všetkým čitateľom Paula Coelha, ale až po prečítaní aspoň pár jeho kníh.
(1. februára 2013 v 21:17)
Životopisy nečítam veľmi často, ale občas si rada nejaký prečítam. Naposledy to bol životopis mony Lisy, ktorý ma fakt zaujal a odporučila by som ho aj tým, ktorých história príliš nebaví. Myslím, že životopisy sú zaujímavým a v istom zmysle aj poučným žánrom, ktorý by v správnej knižnici nemal chýbať ;).
(1. februára 2013 v 21:18)
Čítala som životopis Marlene Dietrichová a vrele odporúčam.
(1. februára 2013 v 21:18)
Životopisy nečítam viac ako iné knihy, ale dobrý životopis si prečítam rada. Prvý som čítala niekedy na základnej škole a zhodou okolností bol o Lincolnovi :-).
(1. februára 2013 v 21:25)
Castokrat sa v mysli vraciam k zivotopisu Michelangela Agonia a extaza, ktory som citala este ako tinedzerka. A ona spsobila, ze som sa "zalubila" do Michelangela, a viackrat cestovala kvoli jeho dielam do Talianska.
(1. februára 2013 v 21:28)
zivotopisy bezne necitam, ale velmi s mi pacil a citala som uz viackrat zivotopis Vincenta van Gogha Smad po zivote od Stoneho
(1. februára 2013 v 21:30)
Naposledy som čítala biografické romány: Návrat z Afriky, Imámova dcéra. Vrelo odporúčam. Videla som film Lincoln a bola som dosť smutnä, že som sa veľa nedozvedela o živote amerického prezidenta, v podstate tu bolo zachytené iba obdobie jeho żivota počas vojny Sever proti Juhu.
(1. februára 2013 v 21:33)
Schone Naci, Marilyn Monroe, Edit Piaf, Marlen Dietrich,
(1. februára 2013 v 21:34)
putavo napisany zivotopis je tou knihou, ku ktorej sa da opakovane vracat, takymi boli napr. Smad po zivote/van Gogh, Agonia a extaza/Michelangelo, zivotopis Eith Piaf, Marilyn Monroe, Marlen Dietrich....
(1. februára 2013 v 21:35)
Svoj prvý životopis som čítala ešte na základnej škole. Bola to autobiografia Hansa Christiana Andersena a zistila som, že som vlastne o ňom nič nevedela. Ďalej to boli diela o Churchillovi, ktorý je pre mňa zaujímavou historickou osobnosťou a nedám na neho dopustiť. Čítala som dve biografie o mojom obľúbenom hercovi Johnny Deppovi, ja odporúčam tú od Michaela Blitza a Louise Krasniewicza, ale aj v biografii od Denisa Meikla boli zaujímavé momenty. A naposledy som čítala o Fride Kahlo. Veľmi zaujímavá osoba. Najbližšie by som chcela čítať niečo o Jane Austenovej, ktorá je mojou srdcovou spisovateľkou. Človek pozná všetky tie zvučné mená, o ktorých sa píše a možno pozná aj nejaké detaily ich života, ale pokiaľ si o nich neprečíta nejakú slušnú knihu tak je to málo. Mám dojem, že životopisy sú dosť podceňované a pri tom je sú práveže lepšie ako čokoľvek iné lebo je to realita a človeku môže dať veľa, poučiť ho.
(1. februára 2013 v 21:35)
Najviac rada mám zo životopisov ten o Edith Piaf, ktorý napísala jej sestra, Edith bola zaujímavá osoba so zvláštnym talentom a nešťastným životom, a hoci by som ho nechcela žiť, čítal sa veľmi dobre :)
(1. februára 2013 v 21:42)
super už len vyhrať
(1. februára 2013 v 21:49)
Životopisy čítať nezvyknem, ale poslednú dobu si celkom začínam brúsiť zuby na "Alžběta II.". Tento taktiež vyzerá veľmi zaujímavo a mohol by byť kvalitným čítaním :)
(1. februára 2013 v 21:50)
mam rad zivotopisy hlavne ked ide o americke dejiny.
(1. februára 2013 v 21:56)
Bežne nečítam životopisy. Ak je životopis o zaujímavej osobnosti, nebránim sa a so záujmom si ho prečítam.
(1. februára 2013 v 22:45)
Kedysi keď som mala viac času som čítala aj životopisy ale v poslednej dobe som žiadny nečítala, ale rada by som si prečítala, napr. aj o Lincolnovi
(1. februára 2013 v 22:52)
Precital som uz mnoho zivotopisov, hlavne o europskych osobnostiach ale aj toto moze to byt zaujimave citanie a ked sa ktomu dostanem urcite si to precitam.
(1. februára 2013 v 22:54)
Prečítala som viaceré životopisy ako Edith Piaf, Sinéd O Conor, Fredy Mercury, Merilyn Monroe, František Lotrinský a Mária Terézia s deťmi, Edgar Cayce a veľa ďaľších.Sú to knihy kde som sa veľa dozvedela o týchto ľuďoch a ktoré mi poskytli úžasné zážitky. Dobre zdokumentovaný životopis je skutočným zážitkom. Mám rada tieto knihy.
(1. februára 2013 v 22:55)
Takže po skúškach sa púšťam do čítania životopisu: Amy, Amy, Amy Amy Winehouseová na vrcholu slávy a na pokraji zoufalství. Môžem o sebe povedať, že čítam knihy každého druhu, takže sem-tam sa u mňa vyskytne aj nejaký ten životopis nejakej ne/slávnej osobnosti.A k Lincolnovi si možno sadnem nabudúce, keď sa budem rozhodovať, čo si prečítať :)
(1. februára 2013 v 23:05)
Životopisy bežne nečítam možno z toho dôvodu, že som nenatrafila na taký, ktorý by ma zaujal. S čítaním náučnej literatúry bez povinného zadania v škole problém nemám preto by som povedala, že je to tým.
(1. februára 2013 v 23:07)
Zivotopisy citavam len zriedka no tento by ma zaujimal. Je to jedna z mojich oblubenych osobnosti.
(1. februára 2013 v 23:23)
Zivotopisy citam rada ak su zaujimavo pisane- t.j. ze niesu plne faktov, datumov a mien, ale nesu v sebe pribeh, ktory zijete s jeho hlavnym hrdinom. Naposledy som citala knizku Spoved od Adalberta V. Strelca- bolo to velmi putave a sokujuce citanie o muzovi- gayovi kt.sa odmalicka chcel stat knazom a opisuje svoju cestu za tymto snom- ukazuje pravu tvar cirkvi a...a dalej neprezradim :) A dalsia knizka ktoru odporucam je Tajomny zivot Salvadora Daliho kt. napisal samotny Salvador. Knizku o Lincolnovi by som si velmi velmi chcela precitat- vyzera to na velmi putave citanie ktore v citatelovi vela zanecha.
(1. februára 2013 v 23:25)
No je pravda, že životopisy nepatria medzi žánre, ktoré sú moje obľúbené, ale zas, ak ma nejaký zaujme, tak nemám problém, trebárs na prečítanie Coelhovho životopisu sa chystám už dávno, čiže určite ani životopisom nepohrdnem. Ak už, tak si skôr pozriem film, to je asi jediný prípad, kedy uprednostňujem film pred knihou, ale ako som už spomínala, bude to tým, že voľajako som s takým žánrom vlastne ešte neprišla do kontaktu. Túto by som vyhrať chcela, každá zmena je predsa na niečo dobrá a možno sa životopis tak stane mojím obľúbeným typom literatúry :)
(1. februára 2013 v 23:25)
citala som zivotopis madonny,zivotopis jima morrisona z doors.teraz sa chystam citat zivotopis coco chanel.tato kniha by ma urcite zaujala.myslim ze ju precitam.citala som aj zivotopis marylin monroe bolo to tiez zaujimave.
(1. februára 2013 v 23:30)
momentálne mi visí obrovská tvár herca, ktorý hral Lincolna vo filme, doma na stene. Vždy, keď sa naň pozriem musím sa zamyslieť, aký to bol výnimočný človek s veľkým Č.
(1. februára 2013 v 23:33)
Životopisy sú pre mňa veľmi inšpiratívnym čítaním, aj keď som v poslednej dobe žiaden nečítala. Naposledy som siahla po životopise skvelého snookrového hráča Ronnieho O´Sullivana, keďže ma snooker veľmi zaujíma a Ronnie je mojím najobľúbenejším hráčom. Z tohto dôvodu ma veľmi potešila informácia, že na október tohto roku je plánované vydanie druhej časti Ronnieho autobiografie. Už teraz sa neviem dočkať :-) Ale veľmi rada by som si prečítala aj Lincolnov životopis.
(2. februára 2013 v 6:59)
Môj syn obľubuje životopisy a ja mu najnovšie plánujem kúpiť knihu TESLA.
(2. februára 2013 v 8:19)
Zaujímavý životopis nejakého významného človeka histórie alebo súčasnosti si rád vždy prečítam. Poslednú dobu ma zaujala kniha od Roberta Lomasa - Muž, korý vynašiel 20. storočie. Je to kniha o Nikolovi Teslovi zabudnutom géniovi, na ktorého sa veľmi zabúda, možno úmyselne. Keďže mám rád spisovateľa Ericha von Dänikena, chcel som tiež poznať jeho život, a to ako sa stal spisovateľom. Kto chce o Dänikenovi vedieť viac odporúčam knihu od Waltera Griedera - Po stopách jedného fenoménu. A nemôžem zabudnúť ani na knihu Pelé - ktorá je o najlepšom futbalistovi na svete. Jeho príbeh životom je fakt veľmi zaujímavý, ako sa Pelé z bosého čističa topánok stal najuznávanejším futbalista všetkých čias a dostal sa až na najvyšší vrchol futbalovej histórie.
(2. februára 2013 v 8:51)
Zivotopisy ma vzdy fascinovali, ved co moze byt kepsie ako si precitat vsetko co ten clovek prezil? aky mal zivot? citala som viacere ale najviac ma zaujala kniha Zivotopisy rimskych cisarov, velmi dobre napisana:-) aj ked- ovela lepsie je ked niekto ten zivotopis prerozprava, a idealne ked to povie este za zivota:-))
(2. februára 2013 v 8:52)
Ešte som veľa životopisov nečítala, ale vždy ma zaujímali životy iných ľudí, ktorí vedeli prejsť životom a niečo dokázať nielen pre seba ale aj pre ostatných. Preto ma fascinujú a baví ma čítať o ich strastiach v živote a niečo sa od nich aj naučiť.
(2. februára 2013 v 9:17)
Myslím, že životopisy - ak sú písané naozaj autenticky a neprevláda v nich fikcie a príbeh nad dobovými skutočnosťami - sú veľmi zaujímavým čítaním hneď z niekoľkých dôvodov. Tým prvým by mala byť nepochybne zábava, pretože čítanie ako také zábavou je. Spis, ktorý človeka nudí k smrti, môže skrývať posolstvo ako mrakodrap, ale ak si čitateľa nezíska aj formou, nemá šancu. Druhým dôvodom, prečo čítam životopisy, je poznávanie rôznych dôb a ľudí v nich. Ani Boh nie je tak kreatívny, aby sa v priebehu rokov neopakoval, čo sa týka intríg, mordov, korupcie a podobných záležitostí, ktoré sú večné ako najstaršie remeslo. Prostredníctvom histórie môžeme spoznať súčasnosť. A do tretice všetkého dobrého aj zlého - ak čítate životopis, ktorý autor zvládol podať, ako sa sluší a patrí, dýchne na vás ťarcha mnohokrát aj stáročia. Začnete si uvedomovať, že ľudia, o ktorých čítate, nie sú iba výplodom niekoho fantázie, ale osoby z mäsa a kostí, ktoré chodili po planéte práve tak ako teraz vy. Tento pocit by som prirovnala k pokore a malé dušičke, keď vstúpite do kostola. Dýchne na vás niečo, ani neviete poriadne čo, ale aj sa zaprisahaným ateistom dokáže toto "čosi" pohnúť. Zaujala ma napríklad kniha o živote poetky Sapfó od S. Neumaiera. Alebo veľmi pekne spracované hľadanie severozápadnej cesty v knihe D. Simmonsa Terror.
(2. februára 2013 v 10:10)
Životopisy veľmi nečítam ale tento by som si rada prečítala nakoľko má pán Lincoln ako osobnosť zaujíma
(2. februára 2013 v 10:13)
ja zivotopisy citam, iba ak mi ich niekto odporuci, ale priznam sa, ze ma niektore dokazu skutocne zaujat.
(2. februára 2013 v 10:13)
Ja som životopis ešte nečítal. Nedostal som sa k takému žánru. Ale knihu Lincoln. Tým rivalů by som určite rád prečítal, už len preto, aby som vedel porovnať knihu s jej filmovým spracovaním.
(2. februára 2013 v 10:15)
zivotopisy mam rada, ale mam na ne naozaj malo casu.
(2. februára 2013 v 10:18)
tento zaner si precitam s radostou, zaujimaju ma zivoty inych ale zo vsetkych mam najradsej zivotopisy z historie, ako tento, napriklad.
(2. februára 2013 v 10:23)
Životopisy veľmi nečítam... asi ma doteraz žiadny až tak nezaujal, možno práve tento taký bude :-)
(2. februára 2013 v 10:23)
Životopisy sú pre mňa super, podľa mňa by každý človek, ktorý kedy žil na tejto planéte, mohol svoj životopis napísať a nebola by to nikdy nuda, pretože každý toho toľko zažije a má také vnútorné prežívanie, že to stojí za to. Samozrejme, viac nás láka čítať o známych ľuďoch, či už zo zábavného priemyslu, športu či politiky, ktorí nás sprevádzajú našimi životmi a o ktorých by sme chceli vedieť viac než len to, čo nám ponúknu bulvárne časopisy a televízia. Ja osobne som čítala životopisy športových hviezd - Franz Beckenbauer, David Beckham a iní, nezabudnuteľný bol životopis spisovateľky Agathy Christie a naposledy som čítala akože román od Paula Austera, ktorý je ale v skutočnosti jeho autobiografiou - volá sa Zimný denník a je to jedna skvelá veselo-smutná kniha, neprikrášlená, naozaj hodná čítania, a názov naozaj indikuje, že autor v zime svojho života bilancuje, čo doteraz zažil a je veľmi vhodný práve na takéto zimné obdobie, aké teraz "zúri" vonku - čítať jedine pod dekou a s teplým čajom (prípadne aj s rumom:-)
(2. februára 2013 v 10:24)
Ja som čítala napríklad životopis Agathy Christie a veľmi ma zaujal. Dozvedela som sa o nej veľa zaujímavých vecí, ktoré o nej nie sú známe. Určite odporúčam prečítať si životopis osoby, o ktorej sa chcete dozvedieť viac.
(2. februára 2013 v 10:35)
životopisnú knihu som ešte nečítala ale určite by ma to bavilo,keďže mám veľmi rada životopisné filmy. Určite je zaujímavé čítať o živote niekoho známeho a myslím, že po prečítaní, takejto knihy sa človek niečomu priučí ale aj vyvaruje.
(2. februára 2013 v 10:37)
Rada mám tento žáner,lebo sa dozviem,aký ten človek v skutočnosti bol,aké mál zmýšlanie, čím bol ovplyvnený a podobne.Nedávno som si práve o Lincolnovi prečítala jeden zaujímavý článok,citujem:"Začínala sa Vojna Sever proti Juhu a bolo treba zverejniť primerane patetický obrázok prezidenta Lincolna. Stala sa ním fotografia v pracovni s glóbusom,so stolíkom a s husacím brkom v kalamári.Prezident tu má dôstojný postoj,ibaže...Jeho bradatú hlavu prilepili na postavu iného politika, južana Johna Calhouna, rozhodného zástancu otroctva. Nie je jasné, prečo Linkolna neodfotili normálne,ale je fakt, že falzifikát, ktorý je dodnes v každej americkej učebnici dejepisu, je dokonalý." Či je to pravda,by som sa možno dočítala práve v jeho životopisnej knihe:-)
(2. februára 2013 v 11:02)
Teraz čítam o Michelangelovi.Čítala som už o Van Goghovi,rímskych cisároch Chaplinovi, Matke Tereze... Rada čítam o významných osobnostiach, ktoré niečo tomuto svetu priniesli. Rada by som si napr.prečítala o Leonardovi da Vinci...alebo o nejakej slávnej žene.
(2. februára 2013 v 11:05)
Každá kniha je v niečom unikátna a preto aj každý človek siahne po inej. Tým, že sa zapájam do tejto súťaže len potvrdzujem, že mojím obľúbeným žánrom sú životopisy. Môcť si prečítať niekoho životopis a prežiť všetky jeho okamihy je úžasne, kniha Lincoln by ma strašne potešila, pretože to bola veľká osobnosť, ktorá žila svoj život pre ostatných! V blízkej budúcnosti sa chystám na životopis Amy Winehouse a nakoniec chcem len zhrnúť :"Prečo práve životopisy?" Je krásne môcť sa preniesť do iného sveta, kde sme len my, ale niekedy je dobré vedieť aj čo sa deje v skutočnosti.
(2. februára 2013 v 11:18)
Do teraz som veľa životopisov žiaľ neprečítala, ale mojim najobľúbenejším bol životopis Van Gogha. V životopisoch sa dozvieme o človeku aký v skutočnosti naozaj bol. Ja osobne tie chvíle prežívam akoby som bola naozaj tou osobou, o ktorej čítam. Taktiež by som si rada prečítala o Lincolnovi, pretože zatiaľ o jeho živote toho veľa neviem a žiaľ veľa informácií, ktoré dostávame je nepravdivých.
(2. februára 2013 v 11:22)
Nepamätám sa, že by som sa dostala niekedy k životopisnej knihe - bohužiaľ :( , ale určite som videla viac filmov tohto žánru (Edit piaf, Temple Grandinová, Elisabeth I. ..) a môžem povedať, že tento žáner ma rovnako zaujíma ako napr. moje obľúbené fantasy. Keď tak na d tým rozmýšľam, tak nikdy som nezablúdila do oddelenia autobiografických románov a touto súťažou som si to uvedomila. Tak Vám ďakujem za novú inšpiráciu pri hľadaní a nakupovaní dobrých kníh ;)
(2. februára 2013 v 12:25)
Aj keď životopisy nepatria k mojim vyhľadávaným žánrom, je to predovšetkým preto, lebo mi málokedy niekto dobrú biografiu odporučí. Napriek tomu si kedykoľvek rada prečítam zaujímavú knihu, a tak sa nevyhýbam žiadnej téme ani žánru. Zároveň musím priznať, že keď som sa už k nejakému životopisu dostala, ešte nikdy ma nesklamal. Z mnou prečítaných biografií mám najradšej Púštny kvet(Dirie) a Desiré (Annemarie Selinko.
(2. februára 2013 v 12:59)
citala som Steva jobsa..a super kniha...a rada by som si precitala Amy W., lincoln by nemusel byt tiez zlý...
(2. februára 2013 v 14:21)
Životopisy čítam iba ak mi ich niekto z mojich priateľov odporučí. Keďže rada čítam detektívky od kráľovnej detektívok Agathy Christie, prečítala som jej životopis na jeden "dúšok". Prečítať si životopis Lincolna by bolo určite zaujímavé.
(2. februára 2013 v 16:25)
Neviem, ci je to vyslovene zivotopis, ale pod stromcekom som si nasla Ja, malkac. Super citanie, nasmiala som sa poriadne. Mam skor rada usmevne pisane zivotopisy, nic vazne. Radsej si precitam, ze "ten" clovek sa vie zasmiat, aj ked mu vzdy do smiechu nebolo. Ale o Abrahamovi Lincolnovi by som si rada precitala...
(2. februára 2013 v 16:28)
Čítala som životopis Edith Piaf, je to úžasná knižka, normálne som pri čítaní jej životopisu plakala. Veeeeeľmi odporúčam. Je pravda, že zo začiatku ma nezaujala, ale nedala som sa odradiť a dočítala som ju, čo som neľutovala. Od vtedy každú knihu dočítam, hoci ma za začiatku nezaujme, som názoru, že každej knihe treba dať šancu a kto vie možno Vás strhne svojim dejom tak ako mňa strhol život Edith Piaf.
(2. februára 2013 v 16:55)
Životopisy ma lákajú, ale ešte som sa k čítaniu nejakeho nedostala. Zaujímajú ma však osobnosti zo sveta hudby a histórie. Kedysi som vlastne čítala životopis Winstona Churchilla, kvôli škole, síce sa mi do toho ako pubertiačke nechcelo, ale veľmi ma zaujal.
(2. februára 2013 v 17:02)
Ja som hlavne na životopisy historických osôb, prípadne rodov. Spomínam to preto, lebo dávnejšie som čítal knižku Tiene rodu Habsburgovcov a dozvedel som sa, čo som nevedel, v niektorých faktoch ma aj pobavila, jednoducho také niečo ma zaujíma.
(2. februára 2013 v 17:09)
Životopisy veľmi presne vystihujú život človeka, ak sú napísané pravdivo. V posladnom čase som čítal životopis Miro Žbirka: Čo bolí, to prebolí. Ďalej to boli životopisiy Mozarta, Leonarda, Liszta. Veľmi rád by som si prečítal životopis Gándího.
(2. februára 2013 v 17:41)
Este som ziadny zivotopis necitala, ale kedze Abraham Linclon je moj najoblubenejsi americky prezident, rada by som si precitala jeho zivotopis:-)
(2. februára 2013 v 18:02)
Tak tento zaner mi je uplne cudzi... Pravdepodobne sa k nemu odhodlam len takymto sposobom (myslim vyhra, dar)...
(2. februára 2013 v 18:06)
Veľmi ma zaujala kniha vďaka recenziám. Je to žáner, ktorý som ešte nečítala. S veľkým potešením by som si ho prečítala :)
(2. februára 2013 v 18:06)
tento žáner nečítavam, ale práve v poslednej dobe som dostala chuť prečítať si nejaký dobrý životopis. napr. o C. S. Lewisovi a pod.
(2. februára 2013 v 18:08)
Čítala som viacero životopisov :) Medzi moje obľúbené patrí Edith Piaf, Pavol Demitra, Sherlock Holmes, Fidel Castro, Barack Obama,... a Abraham Lincoln je pre mňa určite knižne atraktívny :)
(2. februára 2013 v 18:08)
životopisy veľmi nečítam, ale keďže Lincoln zamieril do kín, chcem si ho pozrieť a v prípade výhry knihy aj si porovnať knižnú verziu s filmovou. Knihu by som venovala aj bratovi, ktorý bude mať 15. februára narodky, on takýto žáner a takéto osobnosti má rád. Mňa skôr fascinujú ženy, ktoré niečo v živote dokázali a pomohli aj ľuďom okolo...je to inšpiratívne čítanie, ktoré ma povzbudí byť lepšou
(2. februára 2013 v 18:09)
Zatial som nemal moznost citat tento zaner a pravdupovediac ma ani nezaujima.
(2. februára 2013 v 18:12)
práve mám rozčítaný životopis Paula Coelha. ale rada by som si prečítala o da Vincim, Nostradamovi, Lincolnovi, Tolkienovi, Jánovi Pavlovi II. a iných. takže snáď raz... :)
(2. februára 2013 v 18:13)
Životopisov som už pár čítala, zrejme najviac ma zaujal ten o Audrey Hepburn. Kniha o Lincolnovi je pre mňa zaujímavá a rada by som si ho prečítala, pretože je to jedna z mojich obľúbených amerických postáv, keďže sa zaujímam prevažne o vojnu Severu proti Juhu. ;-)
(2. februára 2013 v 18:21)
Zdravím, životopis som nečítal zatiaľ žiadny, nebolo kedy, lebo zoznam kníh na prečítanie mám ešte dlhý, ale chystám sa teraz na to, keďže skončilo skúškové obdobie v škole a prvý životopis bude určite niečo z európskych dejín.. pravdepodobne z francúzskej revolúcie, lebo pár historických románov ma dosť navnadilo :) S pozdravom Vlasto
(2. februára 2013 v 18:25)
Marylin Monroe , Edith Piaf , Audrey Hepburn Všetko veľmi pekné a zaujímavo spracované životopisy . Predpokladám že ten o Lincolnovi je tiež veľmi zaujímavý . Ak nevyhrám objednám si :)
(2. februára 2013 v 18:26)
zatiaľ som čítala len Marxov životopis, odporúčam...jeho neprajníci zistia, že v skutočnosti to bol celkom fajn týpek :)
(2. februára 2013 v 18:35)
Doktorka z domu Trubačů nie je to moj oblubeny zaner, ale tato kniha sa mi pacila
(2. februára 2013 v 18:39)
Čítala som životopis o Marylin Monroe, SMäd po živote o Vincentovi van Goghovi a mam rozčítané životopisy o Valentinovi Rossi-m a o Toulouse Lautrec-ovi, baví ma tento žáner, rada sa dozviem o živote pozoruhodných ľudí ale hlavne najviac ma zaujíma to, ako sa vysporiadali so životnými situáciami ako rozmýšľali...
(2. februára 2013 v 18:39)
Ja mam velmi rada zivotopisy slavnych osobnosti, su pre mna inspiraciou, a da sa vela dozvediet a pochopit ich spravanie, myslienkove pochody a vztahy... Vtedy si uvedomim, ze aj oni su len obycajni ludia ako my so svojimi kazdodennymi radostami a starostami... Precitala som ich viac, napr. zivotopis cisarovnej Sisi, Marie Terezie, Ludovita XIV., Henricha XIII., Stalina, van Gogha... Tiez by k tym knizkam pridala a odporucala ostatnym Spomienky ruze od manzelky J.D.Salingera, kde rozprava ich spolocny pribeh i to, ako vznikali jeho najlepsie diela pocas ich spolocneho zivota...
(2. februára 2013 v 18:46)
Knihy vo všeobecnosti mam veľmi rada. Obľubeným žánrom je pre mňa medzivojnová a povojnová literatúra, ale rada si prečítam všetko ak ma zaujme obsah. Naposledy som čitala autobiografiu o Giacomo Puccini-m, žiaľ nepamatám si autora, knižka bola z knižnice. Páčilo sa mi čítať o tom ako skladal svoje opery, ako sa pri tom cítil a čo prežíval. Jeho tvorba a život ma natoľko zaujal, že po dočítaní som presvedčila mamu a do týždňa som videla Pucciniho operu Bohéma na vlasné oči v košickom divadle.
(2. februára 2013 v 19:20)
ja necitam zivotopisy, ale brat je fanusik tenisu a Andre Agassi - Otvorena spoved. Tak kto ma zaujem odporuca.
(2. februára 2013 v 19:40)
čítala som životopis českého maliara Mikoláša Aleša,veťmi ma zaujímajú životopisy,či už maliarov,básnikov,umelcov,politikov a úplne najviac životopisy kráľovských rodov...môj typ Ellis amburn-Perla-Janys Joplin
(2. februára 2013 v 23:44)
čítala som životopis V.V.Gogha, zaujímavé čítanie, Avicenna perzský doktor, skvelá knižka .
(3. februára 2013)
Keď si chcem pochutiť na knihe, tak vždy zoberiem do ruky životopis, ktorý je písaný formou románu. Prvé stretnutie s týmto žánrom si pamätám presne. Bolo to v ôsmej triede a bol to román Madame Curie od Evy Curie. Ďalším takým románom, ktorý odporúčam si prečítať je Nahý som prišiel na svet, Maliar z Moulin rouge a mnoho iných.
(3. februára 2013 v 0:48)
Životopisy som nemal dlhé roky veľmi rád, ale raz sa mi dostal do ruky životopis Nicka Vujiciho a to ma uplne že dostalo, túto knihu by som každému aj odporučil pretože mi dala strašne veľa aj do života a zmenila mi pohľad na veľmi veľa veci, naozaj je to kniha na zamyslenie. Odvtedy som si už prečítal viacero životopisov a musím povedať že to patrí teraz k jeden z mojích najoblubenejších kategórii. Milujem napríklad aj knihy od Waris Dirie, pretože nie su len také čítanie ale po každej jej knihe sa trošku zamyslím a uvedomím si ako dobre že žijem a vyrastám tu na Slovensku. A naposledy som čítal životopis Stave Jobs, užasne napísané, formou príbeh a super sa to čítalo, vrelo odporúčam, naozaj realistický životopis reálneho človeka s jeho kladmi a zápormi, ktorý určite ovplyvnil našu generáciu. :)
(3. februára 2013 v 10:31)
aj doma máme nejaké životopisné knižky na poličke. Zdedila som ich po maminke, buhužial, teraz nemám čas na ich čítanie, musím dokončiť diplomovú prácu a teraz to je pre mňa najdôležitejšie.
(3. februára 2013 v 13:50)
Páčili sa mi beletrizované životopisy od Irvinga Stonea. Každému odporúčam Smäd po živote (životopis Vincena van Gogha), ale veľmi dobrý je aj Námorník na koni (o živote Jacka Londona). Nedávno som navyše videla v kníhkupectve nové Stoneovo dielo, o Charlsovi Darwinovi, tak na toho sa v budúcnosti chystám.
(3. februára 2013 v 14:14)
citam a velmi rada je to zaujimave citanie a lincolna by som brala dakujem.
(3. februára 2013 v 14:26)
Mám veľmi rád životopisné romány. Skutočné príbehy ma vedia dostať. Najradšej čítavam o historicky významných osobách. História a geografia, to je moje. ďakujem pekne za skvelý typ.
(3. februára 2013 v 15:06)
zivotopisne az tak moc necitam. citala som len par a to o Kurtovy Cobainovi, o Mahátma Gándhí a este o anne frankovej. zivotopisi a moj vztah k nim. ja skor radsej citam iny zaner ale ked sa ku mne dostane nejaky kvalitny zivotopis tak nemam problem ho precitat :)
(3. februára 2013 v 15:43)
Jediné životopisy, ktoré som doteraz čítala, boli do školy. Zvyčajne je to ale vo forme "wikipedia vie všetko", takže si tento žáner knižne zatiaľ ani neviem predstaviť :-)
(3. februára 2013 v 15:45)
Spomedzi životopisov ma najviac zaujímajú životy historických osôb, či už z Druhej svetovej alebo staršieho data.
(3. februára 2013 v 15:53)
Životopisy čítam občas, nie je to najčastejší žáner, ktorý sa mi dostáva do rúk, no nepohrdnem ani tým. Posledným, bol asi životopis Edith Piaf, našla som ho v nejakom starom antikvariáte, a akosi som neodolala nutkaniu života, starej šansonierky... A je to vlastne asi aj najlepší životopis čo som čítala, keď to porovnám, s knihami o niekoľkých spisovateľoch a umelcoch, ktoré sa mi už dostali do rúk...
(3. februára 2013 v 15:54)
Musím a priznať, že životopisy veľmi nečítam. Keď už pozriem si ich dokumentárne spracovanie v televízii. Radšej v podobe knihy mám iné žánre, ale myslím, že by som dobrým a pýtavým životopisom nepohrdla. :)
(3. februára 2013 v 15:57)
Naposledy som čítala životopis Kleopatra, ktorá ma dosť zaujala. Ak je zaujímavý človek, aj jeho životopis musí byť zaujímavý :)
(3. februára 2013 v 15:57)
Knihy čítam veľmi rada, ale nájsť na nich čas je v mojom prípade dosť obtiažne. Na oddychové žánre sa ešte nájde, ale nejaké dokumentárne knihy alebo životopisy pomenej. Momentálne mám rozčítaný životopis Alberta Einsteina a som ním naozaj uchvátená! Bola by som naozaj rada, keby sa mi do rúk dostal ešte nejaký naozaj kvalitný a zaujímavý životopis o niekom tak neobyčajnom ako bol A. Lincoln!
(3. februára 2013 v 15:58)
Citam hlavne zivotopisy skladatelov. Napr. naposledy som cital Suchonov zivotopis od E. Zavarskeho, alebo tiez Mozartov zivotopis od P. Melograniho. :)
(3. februára 2013 v 15:58)
sem tam si prečítam životopisy spisovateľov aj svetcov každý je iný ale mńa najviac zaujal životopis Lousi L. Hajovej je to životopis dnešného človeka a stohto životopisu som sa veľa poučila a hlavne naučila ako mám brať svoj život a život druhého.
(3. februára 2013 v 15:58)
Mám veľmi rada životopisy, čím staršie tým lepšie. Milujem historické, nie tie moderné. Sú úplne inak písané, zachytávajú podľa mňa väčšiu podstatu. Páčil sa mi napr. Ľudovít XIV., Sissi, Van Gogh či Mária Terézia. Aj Lincolna by som si veľmi rada prečítala :) môže to byť zaujímavé...
(3. februára 2013 v 15:58)
Životopisy milujem, to je môj žáner!...už som síce dlhšie nečítala(nie je kedy), ale naposledy som čítala od Tvrtka Pekelné príbehy a čo sa stalo odvtedy...
(3. februára 2013 v 16:00)
Čo sa týka životopisov, našla som si k nim cestu už dávnejšie. Myslím, že človek sa rád stretáva s osudmi druhých, pátra po minulosti, osudných rozhodnutiach a chybách... a na základe nich sa snaží formovať svoju vlastnú cestičku... Preto sú životopisy vhodnou inšpiráciou pre tých, ktorí práve stagnujú a potrebujú sa od niečoho odraziť. A čo sa týka zaujímavého typu - čo takto Johnny Cash? ;)
(3. februára 2013 v 16:04)
Životopisy si prečítam rada, je to súčasť môjho štúdia. Často mi zrúcajú ilúzie o dokonalosti osobností. Väčšinou, žiaľ, sú to informácie na internete. Naposledy som hľadala informácie o Ferdinandovi Daučíkovi. Po pravde mám radšej životopisné filmy, dokumenty.
(3. februára 2013 v 16:05)
čítala som životopis JK Rowlingovej a bolo to čítanie na jeden dúšok veľmi pekne napísane :)
(3. februára 2013 v 16:08)
Najradšej mám životopisy zo života Sissi, ale zo súčasných osobností som si rada prečítala Waris Dirie a momentálne sa teším aj na knihu Chris Kyle - Americký ostreľovač.
(3. februára 2013 v 16:08)
Citala saom naposledy Steva Jobsa, zivotopisy si vyberam podla toho, ci sa o tych konkretnych ludi zaujimam, resp. ci sa chcem dozvediet nieco viac. O Lincolnovi napriklad ano :-)))
(3. februára 2013 v 16:09)
Životopisy nezvyknem čítať ale veľmi ma láka Steve Jobs
(3. februára 2013 v 16:10)
V mojej kniznici je niekolko zaujimavych biografii ci autobiografii..Naposledy to bol životopis kralovnej Elizabeth II. Hoci toho volneho casu v dnesnej uponahlanej dobe nie vela, vzdy si najdem cas na kvalitnu knihu.
(3. februára 2013 v 16:10)
nečítala som žiadny životopis,tadšej čítam kriminálky a romány z lekárskeho prostredia,momentálne čítam Dominika Dána
(3. februára 2013 v 16:11)
rada by som si prečítala životopis zaujímavej osobnosti, zatiaľ som nemala príležitosť
(3. februára 2013 v 16:12)
Čítal som životopis S. Jobsa
(3. februára 2013 v 16:19)
Uplne ma dostala prva cast pamati Gabriela Garciu Marqueza - Roman mojho zivota. Uz len to, ako kniha zacina, ma prinutilo nepustit ju z ruky. Docitala som ju na jeden zatah (iba s nutnymi prestavkami) a netrpezlivo cakam na pokracovanie.
(3. februára 2013 v 16:24)
Zivotopisy necitam, no nikdy nehovor nikdy :) Myslim, ze ma urcite nieco zaujme natolko, ze si to precitam, napr. aj Lincolna :)
(3. februára 2013 v 16:26)
mám rada životopisy a často ma udivujú osudy niektorých ludí.....oblubujem hlavne životopisi o Alžbete Bátoriovej
(3. februára 2013 v 16:32)
všetko je raz v živote prvý krát, tak prečo nie?
(3. februára 2013 v 16:38)
ešte som nečitala životopis ale rada by som si prečitala milujem krimi.
(3. februára 2013 v 16:40)
Naposledy som čítal Mnichovský přízrak, je to príbeh o Mníchovskej dohode z pohľadu bývalého francúzskeho premiéra Édouarda Daladiera. Úžasná a poučná kniha. Mám rád životopisy známych osobností najmä z oblasti filmu, doporučujem knihu Woody Allen: Hovory o filmu,Muž, ktorý vynašiel 20. storočie s podtitulom Nikola Tesla, zabudnutý génius elektriny a ešte biografiu Steve Jobs.
(3. februára 2013 v 16:48)
citala som charlieho chaplina a edith piaf su to dobre knihy
(3. februára 2013 v 17:10)
musím sa priznať, že životopisy veľmi nečítam, ale túto knižku by som si prečítala veľmi rada
(3. februára 2013 v 17:19)
Milujem knihu Korene od Alexa Haleyho - saga jednej americkej rodiny. V náznaku na konci knihy ide o autobiografiu spisovateľovej rodiny. Odporúčam :D
(3. februára 2013 v 17:23)
čítala som životopisi rôzných svätých tie boli skvelé, ale rada by som si prečítala aj toho Lincolna treba čítať rôzný žáner až je človek trocha v obraze
(3. februára 2013 v 17:26)
pred dvoma tyzdnami som precitala zivotopis -knihu gejsa Kiharu a bola to naozaj perfektna kniha.
(3. februára 2013 v 17:38)
Ešte som nečítal žiaden životopis a preto sa teším keď vyhrám tú to knihu a prečítam si aj tento žáner :-)
(3. februára 2013 v 17:42)
životopisné romány mám rada, čítala som životopis Dalího i Alžbety Bathory, Lincoln by ma veľmi potešil, chcela by som mať knihu určite vo svojej zbierke.
(3. februára 2013 v 17:50)
Posledne to bol Smäd po živote o Vincentovi van Goghovi, ale veľmi rada pozerám i životopisné filmy, lebo tie nezaberú toľko času, ako kniha. Tento žáner ma veľmi zaujíma a dúfam, že v búdúcnosti si nájdem viac času aj na čítanie.
(3. februára 2013 v 18:06)
čítal som životopis Štefánika - mám rád lit.faktu, autobiografie a biografie.
(3. februára 2013 v 18:34)
áno čítala. Na posledy to bol životopis Miley Cyrus :) Chystám sa na životopis Curta Cobaina.. Ale taktiež ma veľmi zaujal životopis Edith Piaf. Veľmi rada by som si ho prečítala. áno áno všimla :) Chystám sa taktiež objednať niečo z Vašej ponuky. Milujem ich :) Rada čítam o životoch druhých ľudí. O ich trápeniach i radostiach.. V tomto prípade sa dá povedať že si vieme prečítať človeka.. Neviem sa rozhodnúť, ktorý by som Vám mohla odporučiť.. Všetky životy sú niečim zaujímavé a jedinečné :) Treba sa do nich len vcítiť a človek sa ich už nepustí z ruky .. :) Prajem príjemný večer :) Karin K.
(3. februára 2013 v 18:39)
Čítala som životopis P. Coelha, všetci mi vždy hovorili, že nechápu, ako môžem čítať jeho knihy, lebo podľa životopisu, by si ten autor nezaslúžil môj obdiv. Tak som sa rozhodla si jeho životopis prečítať a utvoriť si vlastný názor. Bola som fascinovaná jeho životom, bol napísaný skutočne perfektne a boli v ňom popísané isté situácie, ktoré by len máloktorý autor zverejnil v životopise. Získal si tým nie len moju dôveru ale aj náklonnosť, že dokázal odhaliť aj to, čo veľa ľudí považuje za zlé či neprijateľné. Iný životopis som bohužiaľ nečítala, ale keďže tento ma určite od čítania životopisov neodradil, veľmi rada by som získala tento a oboznámila sa tak so životom niekoho iného :)
(3. februára 2013 v 18:49)
Zivotopisne citanie nie je knizka podla mojho gusta, mam rada skor ine zanre, ale tato knizka ma velmi laka. Toto bude urcite zaujimave citanie :-D
(3. februára 2013 v 19:05)
áno napríklad Ked zakvitne rumovisko, životopisná črta Nancy Hamiltonovej alebo Waris Dirie- Púštny kvet.
(3. februára 2013 v 19:13)
V poslednej dobe som prečítal tých životopisov celkom dosť. Sú to ľudia, ktorí viac či menej ovplyvnili minulosť a aj prítomnosť. Za spomenutia stojí Mária Antoinetta, Christian Dior, Alison Lapper, Sylvia Plathová, Judi Dench a ešte mnoho ďalších.
(3. februára 2013 v 19:18)
Ešte som nemala to potešenie čítať životopis, ale myslím, že nikdy nie je neskoro začať! Určite by ma zaujal životopis niektorých svetových politikov. A už dlhšie plánujem siahnuť po životopise Steva Jobsa.
(3. februára 2013 v 19:20)
Áno čítal som životopis Steva Jobsa...zaujímavá kniha opisuje jeho vzostup a pády... kniha skôr ako niečo od nudy a odporučil by som Borgiovcov skvelá kniha
(3. februára 2013 v 19:21)
životopisy nečitam, ale táto kniha ma láka
(3. februára 2013 v 19:53)
Kníh mám veľa a životopisov tiež: Frida, Chaplin, Maria Callasová, Lance Armstrong, Darwin, Churchill... stoja vedľa seba v poličkách. Mám rada životopisy silných, inšpiratívnych ľudí, ktorí, každý vo svojom obore, zmenili náš pohľad na svet, posunuli vedu o kúsok ďalej alebo aspoň potešili publikum sojím umením. Niekedy cielene vyhľadávam aj zhustené životopisy na wikipedii.
(3. februára 2013 v 19:53)
Rada čítam životopisy. cez Vianoce som prečítala Coco Chanel (je to síce v češtine, ale kniha ma nesklamala).
(3. februára 2013 v 20:02)
Občas siaham po životopisoch, hlavne ked ma zaujme osobnosť a chcem sa o nej niečo dozvedieť. čítal som ich niekoľko, niekoľko ich aj vlastním,lebo sú cenným zdrojom zväčša vierohodných informácií.čítal som napr. O živote najväčšej hollywoodskej krásky Norme Jeane alias Marilyn Monroe, o kráľovi rock&rollu Elvisovi, ale aj o Matke Tereze alebo Kráľovnej Alžbete.zo všetkých životopisných ale aj biografických kníh mi najviac utkvel v pamäti príbeh úžasného komika Charlieho Chaplina. príbeh ma zaujal hlavne kôli tomu, lebo som ho asi tak ako každý spájal s groteskami a tým pádom aj s humorom,lenže jeho osobný život nebol až taký smiešny a práve naopak, bol plný biedy, nešťastia a sĺz.Odvtedy mi jeho staré,čiernobiele a nemé grotesky pripadajú rovnocenné s obrovskými veľkofilmami plných moderných efektov, pretože ked človek, ktorý trpí a srdce mu plače dokáže rozosmievať národ, to je u mňa veľký Umelec.
(3. februára 2013 v 20:17)
mm
(3. februára 2013 v 21:19)
Nedávno - 27.1. sme si pripomenuli 30. výročie úmrtia vynikajúceho francúzskeho herca - komika Louisa de Funésa - nekorunovaného kráľa francúzskej komédie. Práve som dočítala jeho životopis od českého spisovateľa Jiřího Žáka.Vážim si húževnatosť tohto PÁNA HERCA s akou sa pustil do prekonávania prekážok v jeho živote. Slávu "zožal" až v neskoršom veku - v roku 1963 a hlavne o rok neskôr v slávnom Žandárovi zo Saint Tropez (keď mal 50 rokov )v ktorom ho spoznal celý svet. Kto má rád Louisa de Funés a dejiny povojnovej francúzskej kinematografie a spoločenské pomery, v ktorých Funésove filmy vznikali,toho kniha určite zaujme.
(3. februára 2013 v 21:44)
Životopisy ma vždy lákajú. Čítala som Púštny kvet čo je životopis Waris Dirie a veľmi ma ta kniha nadchla a miestami aj aj rozplakala.
(3. februára 2013 v 21:54)
Žvivotopisy a históriu vo všeobecnosti milujem. Osobne odporúčam každému, kto má rád ,,pletky" ale aj zaujímavé fakty a podrobnosti významných udalostí, či zákutie osobného života. O Rudolfovi II som sa dozvedela, že bol síce mecenáš umenia ale zato aj duševne chorý, o Máriii Terézii, že si osobne dopisovala so svojimi deťmi aj o ich sexuálnom živote a dôrazne im zostavovala dokonca aj na dialku jedálny lístok, a pod. Najväčšie ovácie už klasicky vyvolala kniha o Waris Dirie, ale veľmi krásny príbeh je aj Muž z jaskyne (autobiografia-Doug Batchelor). Neviem, či sa k biografiám zaraďujú aj tieto knihy, ale sú úžasné: Denník Anny Frankovej, Šindlerov zoznam. :D Dúfam, že som pomohla.
(3. februára 2013 v 22:17)
Kedysi som životopisy čítala vo veľkom, v súčastnosti už pomenej. Životopis a celkovo kniha, ktorá ma veľmi oslovila a patrí medzi moje najobľúbenejšie je Smäd po živote od Irvinga Stonea - životopis Vincenta van Gogha. V súčasnosti mám rozpočúvaný (podľahla som čaru audiokníh) životopis Steva Jobsa a to je tiež fantastická (audio)kniha :-). Na Lincolna sa teším v knižnej aj filmovej podobe... Oh, nech mi je hanba, opomenula som životopis Edith Piaf, aj to bola úžasná kniha.
(3. februára 2013 v 22:54)
Zivotopisy mam zo vsetkeho najradsej,pretoze je zaujimavejsie citat o skutocnych ludoch, ich zivotnych skusenostiach a pribehoch.Vzdy si z nejakej takejto knihy zoberiem ponaucenie aj do svojho zivota. Posledny zivotopisny roman ktory som citala a pred nim aj ostatne casti bol Čierna žena, biela krajina Dirieová Waris
(3. februára 2013 v 22:57)
Zivotopis som uz dlho necitala,nejako nie je poslednu dobu cas na takyto zaner, skor preferujem knihy na relax, cim menej rozmyslania, tym lepsie :-) Ale uz dlhsiu dobu mam zalusk na knihu Madeleine Albrigt - Prazska zima, ktora mapuje jej spomienky na detstvo v okupovanom Ceskoslovensku. Snad si na nu najdem viac casu.
(3. februára 2013 v 23:37)
zivotopis som este necitala, mozno zacnem tymto :)
(3. februára 2013 v 23:42)
Ja si najdem čas iba na odbornu literaturu vynikajúcou knihou su Listy Federalistov. Veľmi rad si prečítam aj túto životopisnú knihu ak ju vyhram
(4. februára 2013 v 0:12)
Životopis som ešte nečítala, nevyhľadávam tento žáner, ale ak by mi niekto nejaký skvelý odporučil určite sa nebránim. A tiež by aj záležalo od osoby, určite by som nečítala hocikoho..ale taký Lincoln to už by mohlo byť:) Teda asi aj malo, ako povinná literatúra pre politologičku :D
(4. februára 2013 v 0:18)
zaujal životopis Adolfa Hitlera, Herrmanna Hitlera, Steva Jobsa, ale aj Fidela Castra či Baracka Obamu. Z každého sa dá niečo vybrať pre seba. Veľmi poučné, napriek tomu akí to boli alebo sú ľudia. Väčšinou velmi silné osobnosti.
(4. februára 2013 v 2:08)
Nemala som zatiaľ možnosť čítať žiaden životopis. Je mnoho osobností, ktorých život ma zaujíma no akosi na to v poslednej dobe vôbec nebol čas. Ak by som si mala vybrať určite by som si chcela prečítať o živote Marilyn Monroe alebo Kurta Cobaina. Životopis o Lincolnovi by som prečítala takisto veľmi rada keďže ho napísala skúsená spisovateľka a má veľmi dobré ohlasy.
(4. februára 2013 v 7:36)
Mám rozčítanú knihu Madame Thoussauds. Veľmi krásna a zaujímavá kniha.
(4. februára 2013 v 9:15)
Nevyhľadávam životopisné knihy, do pár z nich sa mi už dostalo do rúk. Zatiaľ pre mňa najlepšou knihou tohto typu bola o Edith Piaf. Je to stará, veľmi stará kniha. Ale v knižniciach a v antikvariátoch sa dá zohnať. Napísala ju jej mladšia nevlastná sestra Simone a naozaj, naozaj odporúčam túto knihu! :)
(4. februára 2013 v 11:00)
Milujem životopisy známych ľudí a najmä kráľov a osobností z dejín ale doma mám najmä životopisy svätých .
(4. februára 2013 v 11:24)
Priznám sa, že v mojej knižnici chýba knižka so životopisom nejakej osobnosti. Skôr som doteraz uprednosťňovala filmové spracovanie, naposledy to bol životný príbeh Coco Chanel, ale nikdy nie je neskoro začať :-)
(4. februára 2013 v 13:54)
Ani neviem prečo, zatial som životopisné knihy nečítala. Asi je čas nejakú vyskúšať.
(4. februára 2013 v 17:13)
životopisné knihy som nečitala ale rada by som si nejaku prečitala , pretože sama rozmyslam že by som sa pustila napisat vlastnu zivotopisnu knihu
(4. februára 2013 v 19:31)
Rada citam zivotopisy,skutocne pribehy.Vacsinou su to z obdobia vojny,skutocne zapisky.naposledy som citala boli sme spoluziaci Anny Frankovej. aj si zapisujem knihy,ktore citam.
(4. februára 2013 v 21:52)
Mňa ako teenegera nezaujímali životopisy a ani som ích nikdy nečítal ale tento ma zaujal.Počul som o filme ktorý ma dosť zaujal, ale nevedel som že je aj kniha. Ja by som povedal že asi by som mal začať aj so životopismi.
(20. februára 2013 v 9:36)
S pribúdajúcimi rokmi som prišla na chuť čítaniu o živote slávnych. Doma máme Habsburgovcov a Henriho Kissngera, pomaly si dopĺňame knižnicu a ja sa teším na zaujímavé čítanie. Po Abrahami Lincolnovi a Nelsonovi Mandelovi pokukujem už dlhší čas.