bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Dámy, ponúkame tipy pre zdravie

Ako sa správne stravovať, ako často a aké preventívne vyšetrenia treba absolvovať? A ako sa starať o svoju krásu? Táto kniha je výborná voľba pre každú modernú ženu bez rozdielu veku, ktorá dbá o seba a chce zostať zdravá!

http://data.bux.sk/book/037/057/0370575/medium-domaci_lekar_pre_zeny_cesta_ku_zdraviu.jpgZnáma poľská lekárka a liečiteľka tentoraz pozýva do svojej ordinácie zdravia všetky dámy. Analyzuje typické ženské choroby a ich príčiny, poskytuje osvedčené metódy liečby, ale predovšetkým sa zameriava na prevenciu ochorení.
Autorka Jadwiga Górnicka je popredná poľská odborníčka a popularizátorka vedomostí o prírodnej medicíne a potrebe života v harmónii s prírodou. Počas svojej praxe vyliečila prírodnými metódami tisícky pacientov – a boli medzi nimi aj takí, ktorých ťažkosti sa považovali za nevyliečiteľné.

V knihe Domáci lekár pre ženy okrem iného nájdete:
- ako fungujú flavonoidy, ktoré sú receptom na mladosť?
- chelácia – spôsob vyčistenia krvi od usadenín
- nádory: metóda Rudolfa Breussa
- čo pomáha pri bolestiach hlavy a migréne
- ako lieči cysty a nádory prsníkov?
- ako vzniká halux a ako ho liečiť?
- ako zatočiť s nadmerným potením, či mykózou?

 V knihe nájdete aj časť Krása a starostlivosť – prehľadne rozdelenú na vlasy (padanie vlasov, lupiny, recept na silné vlasy), koža (suchá, drsná koža, bradavice, pehy, celulitída, masky), unavené oči alebo nohy (pohodlná obuv, masáž nôh, či kurie oká a otlaky).

Autorka dáva rady aj pre tehotné a dojčiace matky, tipy ako cvičiť a ako správne dýchať, návody na sviežu myseľ a recepty na prípravu bylinných čajov a kúpeľov.

http://polki.pl/we-dwoje/p/a/53/21/5/27573/c3/c3_jak_przygotowac_nasiadowke.jpgTUKY
 Podobne ako sacharidy, aj tuky sú zdrojom energie. Dodávajú jej približne 30 %. No kým 1 g sacharidov dodá 4 kcal, 1 g tukov dodá až 9 kcal. Pri spaľovaní prebytočného tuku v organizme vznikajú toxické zlúčeniny, ktoré pečeň musí zneutralizovať, aby sa mohli vylúčiť.

Napriek tomu sú tuky nevyhnutné, pretože vďaka nim telo dokáže vstrebať veľa vitamínov, ako napríklad vitamíny A, E, D, K, ktorých nedostatok prináša iné nežiaduce účinky. Najzdravšie tuky sú nenasýtené mastné kyseliny, niekedy označované aj ako vitamín F, ktoré si telo nedokáže samo vyrobiť. Dodávame mu ich v rybích a rastlinných tukoch. Tuk bohatý na nenasýtené mastné kyseliny je v poľskej kuchyni už dlho známy – je to ľanový olej lisovaný za studena. Nenasýtené mastné kyseliny pôsobia proti ateroskleróze, kým nasýtené, živočíšne mastné kyseliny sú hlavným vinníkom zodpovedným za upchávanie ciev (aterosklerózu), podobne ako cholesterol a triglyceridy, ktoré sú obsiahnuté v tukoch živočíšneho pôvodu. Nenasýtené mastné kyseliny sú účinné len jeden mesiac, potom olej zožltne. Ak teda máme možnosť kúpiť čerstvý olej, napríklad na farmárskych trhoch, skonzumujme ho. V opačnom prípade je lepšie kúpiť čerstvé ľanové semienka, rozomlieť ich s prídavkom cukru a uschovať v chladničke, ale nie na dlhšie ako jeden mesiac.

ovocieProspešná zelenina a ovocie
Zelenina je cenným zdrojom vitamínov a vlákniny, ale predovšetkým poskytuje minerály a stopové prvky: vápnik – potrebný na stavbu kostry, zubov a krvnej plazmy, draslík – regulujúci hospodárenie s vodou, potrebný na regeneráciu tkanív, horčík – potrebný na viac ako 300 biochemických reakcií prebiehajúcich v našom tele a stavebná jednotka mozgu, krvi, kostí a mnohých ďalších tkanív.

Hoci naše telo pripomína Mendelejevovu tabuľku, niektorých prvkov je viac, iných menej. Označujeme ich preto ako makroprvky alebo mikroprvky (stopové prvky). Základné prvky, čiže vápnik, draslík, horčík, sodík a železo, neutralizujú kyseliny, ktoré sa vytvárajú v procese trávenia. Vznikajú neutrálne látky, ktoré sa vylučujú stolicou, močom a potom. Nedostatok všetkých týchto biologických elementov najčastejšie dopĺňame zásaditým sodíkom, čiže radi solíme, i keď nadbytok soli vedie k iným ochoreniam, napríklad ochoreniam obličiek alebo vysokému krvnému tlaku. Je vhodné, aby zelenina a ovocie v surovom i varenom stave tvorili približne 60 % denného príjmu potravy, čím sa zabezpečí rovnováha kyselín a zásad v organizme a jeho správne fungovanie.

Surová zelenina je pre telo cennejšia, keďže pri tepelnej úprave 30 – 60 % biogénnych prvkov obsiahnutých v rastline prejde do odvaru, ktorý najčastejšie zbytočne vylejeme. Zvyšné enzýmy, vitamíny a minerály pri varení pozmenia štruktúru a strácajú účinnosť. Tieto nenahraditeľné látky však umožňujú alebo urýchľujú priebeh rôznych biochemických reakcií, ktoré každú minútu života prebiehajú v tele. Hoci ich množstvá meriame v miligramoch alebo nanogramoch, ich nedostatok spôsobuje ťažké poruchy.

Ak organizmus prirovnáme k peci, v ktorej spaľujeme tuky, sacharidy a bielkoviny, vitamíny a minerály plnia funkciu zapaľovača, bez ktorého polienka len tlejú. Nezabúdajme, že ich najlepším zdrojom sú čerstvé produkty, napríklad surová zelenina a ovocie, a nie dnes také módne tabletky. Nedostatok vitamínov a stopových prvkov sa pozoruje najmä u ľudí, ktorí ich nedokážu vstrebať z potravy z dôvodu zlého dýchania. Práve tento deficit niekedy vyvoláva nadmernú, ba priam chorobnú chuť na sladké, čo vedie k obezite, cukrovke, ateroskleróze a mnohým ďalším chorobám.

Málokto vie, že bohatým zdrojom minerálnych solí sú aj bylinky. Ako preukázal výskum významného špecialistu prof. J. Muszyńského z predvojnového obdobia, v zelených častiach rastlín sa ich nachádza viac ako v mäse alebo vajciach.

Ak budeme 2 až 3-krát denne piť odvar z 10 g čerstvých bylín, telu dodáme 1 – 2 g minerálnych solí. V lete, kedy máme bylinky v záhrade, je vhodné uvariť si z nich čaj alebo pripraviť odvar a vypiť. Ešte cennejšie sú čerstvé byliny v surovom stave, napríklad nadrobno nasekané listy skorocelu, žihľavy či púpavy, pridané do šalátov z varenej zeleniny.

Viac sa dočítate v novinke Domáci lekár pre ženy.

Milan Buno, 18.10.2015

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.